Men
 
Ezt rdemes megnzni...
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
HOZOTT ANYAG-rdekes rsok msoktl
HOZOTT ANYAG-rdekes rsok msoktl : Anthony de Mello: bredj tudatra 1. rszlet

Anthony de Mello: bredj tudatra 1. rszlet

  2010.08.08. 20:20

ANTHONY DE MELLO: BREDJ TUDATRA! 

1. rszlet

Fordtotta: Mt Jnos

ELSZ

Egy alkalommal barti trsasgban Tony de Mellt felkrtk arra, mondjon nhny szt munkja mibenltrl. felllt, elmondott egy trtnetet, amelyet ksbb konferencikon is megismtelt, s amelyre rismersz majd az Song of the Bird cm knyvbl. Meglepetsemre gy mondta el a trtnetet, hogy az rm vonatkozott.
Egy ember tallt egy sastojst, s egy kotls al tette. A sasfik s a kiscsirkk egytt bjtak ki a tojsbl, egytt nttek fel. A sasfik egsz letben azt tette, amit a csirkk; azt hitte, hogy csirke. Kapirglt, kukacokat s rovarokat keresglt. Krlt s kotkodcsolt. Csapkodott a szrnyaival, s replt egy-kt mtert a levegben. vek teltek el, a sas megregedett. Egy napon a feje felett a felhtlen gen ltott egy nagyszer madarat, amely mltsgteljesen vitorlzott az ers szelek kztt, alig mozgatva izmos, aranyszn szrnyait.
Az reg sas mulva tekintett fel. "Ki az ott?" - krdezte.
"Az a sas, a madarak kirlya!" - vlaszolta a szomszdja. "Az g tartozka. Mi pedig a fldhz tartozunk - mi csirkk vagyunk." gy azutn a sas csirkeknt lt s halt meg, mivel csirknek hitte magt.



Meglepett? Elszr gy reztem, nyltan megsrtett! Nyilvnosan csirkhez hasonltott?
Bizonyos rtelemben igen, s ugyanakkor nem. Srtegetett? Soha. Olyat Tony nem szokott. De azt mondta nekem s azoknak az embereknek, hogy az szemben n voltam az "aranysas", amely nem volt tudatban annak, hogy milyen magassgokban szrnyalhatna. Ez a trtnet rtette meg velem ennek az embernek a lptkt, az gyengd szeretett s tisztelett az emberek irnt, mikzben mindig az igazat mondta. Ebbl llt a munkja, az embereket az valdi nagysguk tudatra bresztette. Ebben nyjtotta Tony de Mello tudsa legjavt, hirdetve az "awareness" zenett, ltva a fnyt, mely mi vagyunk sajt magunk s msok szmra, felismerve, hogy jobbak vagyunk, mint gondoljuk.
Ez a knyv Tonyt formja cscsn mutatja, amint - l dialgusokban s interakcikban ppen ezt teszi, kitrve az sszes tmra, melyek mindazok szvt megdobogtatjk, akik figyelnek. Nyomtatott oldalakon rizni meg az l szavainak lelklett s az spontaneitst egy kzbeszlni s krdezni ksz hallgatsg eltt, ezzel a feladattal kerltem szembe az halla utn. Nagyszer tmogatst nyjtottak nekem George McCauley, S.J., Joan Brady, John Culkin s msok, tl sokan, hogysem nevket felsorolhatnm. Ennek ksznheten sikerlt az itt kvetkez oldalakon megjelenteni amaz izgalmas, lvezetes, provokatv rkat, amelyeket Tony tlttt valsgban is jelen lv emberekkel kommuniklva.
lvezd ezt a knyvet! Hagyd, hogy a szavak gyorsan s szrevtlenl besurranjanak a lelkedbe, s figyelj, mint Tony tancsoln, a szveddel! Hallgasd az trtneteit, s meghallod majd a sajtodat. Hadd hagyjalak most egyedl Tonyval - egy spiritulis vezetvel -, aki egy leten t a bartod lesz.

- J. Francis Stroud, S.J.
De Mello Spirituality Center, Fordham University
Bronx, New York


 

 

BREDJ TUDATRA!

Az Anthony de Mello vezette spiritulis eladssorozatok egyike
az sajt szavai szerint

ANTHONY DE MELLO, S.J.
Szerkesztette J. Francis Stroud, S.J.

 

 

A TUDATRA BREDSRL

A lelkisg, spiritualits azt jelenti: tudatra breds. A legtbb ember, noha nem tud rla, szunnyad. Szunnyad szletsekor, szenderegve l, szunnyadva hzasodik, lmban nevel gyermekeket, szunnyadva hal meg, anlkl, hogy valaha is felbredne. Sohasem rti meg a szeretetteljes s gynyr voltt annak a dolognak, amit emberi ltnek neveznk. Tudod, a misztikusok - katolikusok, keresztnyek, nem keresztnyek, lnyegtelen mi a teolgijuk, nem szmt, mi a vallsuk - mindahnyan egyntetek egy dologban: abban, hogy minden jl van, minden jl van. Noha minden felfordult, minden jl van. Furcsa paradox, bizonyosan. De, tragikus mdon, az emberek tbbsge sohasem ltja meg, hogy minden jl van, mert mindnyjan szunnyadnak. Rmlmot ltnak.
A mlt vben a spanyol televziban hallottam egy trtnetet arrl az rrl, aki bekopog a fia ajtajn. "Jaime - szl oda neki -, bredj fel!" Jaime azt feleli: "Nem akarok felkelni, Papa." Az apa elkiltja magt: "Kelj fel, iskolba kell menned!" Jaime azt feleli: "Nem akarok iskolba menni." "Mirt nem?" - krdi az apa. "Hrom okbl" - vlaszolja Jaime. "Elszr is, mert unalmas; msodszor, mert a gyerekek ugratnak engem; harmadszor pedig, mert utlom az iskolt." Mire az apa: "Nos, mondok neked hrom okot, mirt muszj iskolba menned. Elszr is, mert ez a ktelessged; msodszor, mivel negyvent ves vagy; s harmadszor, mivel te vagy az iskolaigazgat." bredj fel! bredj fel! Felntt vagy. Tl nagy vagy ahhoz, hogy szenderegj.
bredj fel! Hagyd mr a bbeldst a jtkaiddal!
A legtbb ember elmondja neked, hogy ki akar kerlni az vodbl, de ne higgy nekik! Ne higgy nekik! Csupn annyit akarnak tled, hogy javtsd meg a tnkrement jtkaikat. "Add vissza a felesgemet! Add vissza az llsomat! Add vissza a pnzemet! Add vissza a tekintlyemet, a sikeremet!" Ezt akarjk; visszakapni a jtkaikat. Mindssze ennyi. Ezt a legjobb pszicholgus is megmondja majd neked, mrmint azt, hogy az emberek nem igazn akarnak kigygyulni. Enyhlst akarnak; a kra fjdalmas.
Tudod, felbredni kellemetlen. Kellemes s knyelmes dolog gyban lenni. Bosszant, ha felbresztenek. Ez az oka annak, hogy a blcs guru nem prblkozik azzal, hogy felbressze az embereket. Remlem, itt blcs leszek, s nem ksrellek meg felbreszteni titeket, ha nagyon alusztok. Ez valban nem feladatom, noha idnknt azt mondom nektek: "bredjetek fel!"
Rm az tartozik, hogy tegyem a dolgomat, hogy lejtsem a tncomat. Ha hasznotok van belle, j; ha nem, nagy baj. Amint az arabok mondjk: "Az es lnyege ugyanaz, de a mocsarakban a tviseket nveszti, a kertekben pedig a virgokat."

 

SEGTLEK TGED E LELKIGYAKORLAT SORN?

Azt hiszed, brkit is segteni fogok? Nem! , nem, nem, nem, nem, nem! Ne vrd tlem, hogy brkinek is segtsgre legyek! Arra sem szmtok, hogy brkinek krt okozok. Ha tged kr r, azt te okoztad; s ha segtsg, azt te adtad. Valban te! Azt hiszed, az emberek segtenek tged? Nem. Azt hiszed, az emberek tmogatnak tged? Nem. Egy lelkigyakorlatos csoportban, melyet n vezettem, volt egyszer egy n. Apca volt. Azt panaszolta: "Nem rzem, hogy a rendfnk tmogatna engem." gy ht azt krdeztem tle: "Mit rt n ezen?" Mire : "Nos, a rendfnk, a tartomnyi rendfnk sohasem ltogat a rem bzott novicitusba, soha. Soha nincs egy dicsr szava sem." Azt mondtam neki: "Rendben van, osszuk ki a szerepeket. Azt jtsszuk, mintha ismernm az n rendfnkt! Valjban tegynk gy, mintha pontosan tudnm, hogy mit gondol nrl. gy azt mondom nnek (a rendfnk szerepben): `Tudja, Mary, azrt nem megyek arra a helyre, ahol n van, mert az az egyetlen hely a tartomnyban, amely mentes a gondoktl - nincsenek problmk. Tudom, hogy n vezeti a novicitust, teht minden rendben van.' Hogy rzi most magt?" "Remekl!" Akkor azt mondtam neki: "Rendben van, lenne olyan kedves kifradni a szobbl egy-kt percre? Ez rsze a gyakorlatnak." ki is ment. Tvolltben ezt mondtam a tbbieknek a csoportban: "Mg mindig n vagyok a tartomnyi rendfnk, rendben? Mary, aki most odakint van, a tartomny trtnetben a legrosszabb novicitusvezet, aki valaha a kezem alatt volt. Valjban azrt nem megyek a novicitusba, mert ki nem llom ltni, hogy mit mvel. Egyszeren szrny! De ha megmondom neki az igazat, annak nyomn a novcik mg jobban szenvednek majd. Egy-kt ven bell mst tesznk a helyre; valakit, akinek mr folyamatban van a felksztse. Addig is azt gondoltam, az imnti nyjas dolgokat mondom neki, hogy tovbbra is tegye a dolgt. Mi a vlemnyk errl?" Azt feleltk: "Nos, valban ez volt az egyetlen dolog amit n e krlmnyek kztt tehetett." Ekkor visszahvtam Maryt a csoportba, s megkrdeztem tle, hogy mg mindig remekl rzi-e magt. ", igen" - vlaszolta. Szegny Mary! Azt hitte, hogy tmogatjk, pedig dehogy. A lnyeg az, hogy a legtbb dolgot, amit rznk s gondolunk, sajt magunk idztk a fejnkbe, belertve azt is, hogy az emberek segtenek neknk.
Azt hiszed, azrt segted az embereket, mert szereted ket? Nos, jsgot mondok neked.
Sohasem szeretsz senkit. Csupn szerelmes vagy abba az eltlettel s remnnyel teli gondolatba, amelyet arrl a szemlyrl alkottl. Gondolkozz ezen egy percig! Soha nem vagy szerelmes senkibe; abba az eltlettel teli gondolatba vagy szerelmes, amelyet arrl a szemlyrl alkottl. Ht nem ez az, ahogyan kibrndulsz a szerelembl? Msknt fogod fel, ugye? "Hogy okozhattl ilyen csaldst, amikor olyannyira bztam benned?" - mondod valakinek. Valban bztl bennk? Soha nem bztl senkiben. Ezzel ne gyere nekem! Ez a trsadalmi agymoss rsze. Soha nem bzol senkiben. Csupn az tletben bzol, amelyet arrl a szemlyrl alkottl.
Szval, mirl is panaszkodsz? Tny, hogy nem szereted azt mondani: "Pocsk volt az tletem."
Ez nem tl hzelg szmodra, ugye? Inkbb gy szlsz: "Hogyan okozhattl ilyen csaldst?"
gy van teht: az emberek nem igazn akarnak felnni, nem igazn akarnak megvltozni, nem igazn akarnak boldogok lenni. Mint azt valaki oly blcsen mondta nekem: "Ne prbld ket boldogg tenni, csak bajt zdtsz magadra. Ne prblj egy disznt dalra tantani; ez elveszi az iddet s bosszantja a disznt." Mint az zletember, aki bemegy egy brba, lel, s ltja felebartjt, annak a flben pedig egy bannt - egy bannt a flben! s azt gondolja: "Mit tegyek, szljak neki? Nem, semmi kzm hozz." Ez a gondolat nem hagy nyugtot neki. gy, miutn egy-kt italt megivott, odaszl a ficknak: "Bocssson meg, ah, nnek egy bann van a flben." A fick erre azt mondja: "Micsoda?" Az zletember megismtli: "nnek egy bann van a flben." Mire a fick megismtli: "Mit mond?" "nnek egy bann van a flben!" - ordtja az zletember. "Mondja hangosabban - feleli a fick -, egy bann van a flemben!"
Semmi haszna sincs. "Add fel, add fel, add fel!" - mondom befel. "Mondd el a dolgaidat, majd pedig tnj el innen! s ha hasznukra vlik, j; ha nem, nagy baj!"

 

A HELYES NZSRL

Elszr is azt akarom, hogy ha valban fel akartok bredni, meg kell rtenetek, hogy nem akartok felbredni. Az els lps a felbredshez az, hogy elg becsletesek legyetek bevallani nmagatoknak, hogy ez nem tetszik nektek. Nem akartok boldogok lenni. Tegynk egy kis prbt? Lssuk teht! Pontosan egy percetekbe kerl majd. Be is csukhatntok a szemeteket, amg elvgzitek, nyitva is tarthatntok. Nem igazn szmt. Gondoljatok valakire, akit nagyon szerettek, aki kzel ll hozztok, valakire, aki fontos szmotokra, s gondolatban mondjtok neki: "Inkbb a boldogsg legyen enym, mint te." Figyeld, mi trtnik! "Inkbb a boldogsg legyen enym, mint te! Ha vlaszthatnk, nem krdses, a boldogsgot vlasztanm." Kzletek hnyan reztk magukat nznek, mikzben mondttok? gy tnik, sokan. Ltjtok, milyen agymosst kaptunk? Nzztek, oly mrtkben agymosottak vagyunk, hogy azt gondoljuk:
"Hogy lehetek ennyire nz?" De nzd meg, ki az nz! Kpzeld, amint valaki neked mondja:
"Hogy lehetsz annyira nz, hogy helyettem inkbb a boldogsgot vlasztod?" Nem reznd, hogy olyasmit kellene vlaszolni, mint: "Megbocsss, de hogyan lehetsz te annyira nz, hogy te kveteld, hogy n a boldogsg helyett inkbb tged vlasszalak?"
Egy asszony egyszer elmondta nekem, hogy amikor gyerek volt, egy milwaukeebeli jezsuita templomban adott lelkigyakorlatot az jezsuita unokatestvre, aki az ilyen sszejveteleket mindig e szavakkal kezdte: "A szeretet prbja az nfelldozs, mrcje az nzetlensg." Ez aztn nagyszer! Megkrdeztem tle: "Szeretn n, ha az n irnti szeretetem a boldogsgomba kerlne?" Azt felelte: "Igen." Ht nem elragad? Nem lenne csodlatos? szeretne engem az boldogsga rn, s n szeretnm t az n boldogsgom rn, gyhogy kt boldogtalan ember lenne, de sokig ljen a szeretet!

 

AKARNI A BOLDOGSGOT

Arrl beszltem, hogy nem akarunk boldogok lenni. Ms dolgokat akarunk. Vagyis, tegyk pontosabb: mi nem akarunk felttlenl boldog lenni. Kszen vagyok a boldogsgra, feltve, hogy ez meg az meg amaz a dolog az enym. De valjban ez a mondanival a bartunknak, Istennek, vagy brkinek: "Te vagy a boldogsgom! Ha nem kaplak meg, megtagadom, hogy boldog legyek." Igen fontos ezt megrteni. Nem tudjuk elkpzelni, hogy e felttelek nlkl boldogok legynk. Nem bizony! Nlklk nem tudjuk elkpzelni a boldogsgot. Arra tantottak, szabjunk feltteleket a boldogsgunknak.
Ez teht az els dolog, amit meg kell tenni, ha a felbredst vlasztjuk. Ez azonos azzal, mintha azt mondannk: ha a szerelmet akarjuk, ha a szabadsgot akarjuk, ha rmt, bkt s lelkisget, spiritualitst akarunk. Ilyen rtelemben a lelkisg szles e vilgon a legpraktikusabb dolog. Felhvok mindenkit, hogy gondoljon ki brmi praktikusabbat, mint az ltalam meghatrozott rtelme a lelkisgnek - nem jmborsg, nem odaads, nem valls, nem imds, hanem lelkisg - tudatra breds, tudatra breds. Nzd a szvfjdalmat mindentt, a fj egyedlltet, nzd a flelmet, sszezavartsgot, a konfliktusokat az emberek szvben, a konfliktust bell s kvl. Kpzeld, hogy valaki ad neked egy mdszert arra, hogy mindezektl megszabadulj! Kpzeld, hogy valaki ad egy mdszert arra, hogy meglltsd az energik, az egszsg, az rzelmek krba vesz folyamt, mely a konfliktusokbl s sszezavartsgbl szrmazik! Akarnd-e? Kpzeld, hogy valaki utat mutat neknk, melyen jrva mi valban szeretnnk egymst, s bkben, szeretetben lennnk. Ki tudsz gondolni brmi praktikusabbat ennl? Ehelyett az emberek azt hiszik, hogy a jvedelmez zlet sokkal praktikusabb, a politika sokkal praktikusabb, a tudomny sokkal praktikusabb. Az gvilgon mi haszna van annak, hogy valakit eljuttatunk a Holdra, amikor mi nem tudunk a fldn lni?
 

 

PSZICHOLGIRL BESZLNK EZEN A SPIRITULIS TANFOLYAMON?

Praktikusabb-e a pszicholgia a spiritualitsnl? Semmi sem praktikusabb a lelkisgnl. Szegny pszicholgus, mit is tehet? Csupn knnytheti lelknk feszltsgt. n is pszicholgus vagyok, alkalmazok pszichoterpit. Nagy konfliktus dl bennem, valahnyszor vlasztanom kell a pszicholgia s a spiritualits kztt. Nem vagyok biztos abban, hogy ez a jelenlvk kzl brkinek is jelent valamit. Nekem nem jelentett semmit sok ven t.
Megmagyarzom. Nekem sok ven t semmit sem jelentett, majd hirtelen felfedeztem, hogy az embereknek eleget kell szenvednik egy kapcsolatban ahhoz, hogy illziikat vesztsk minden kapcsolat irnt. Ht nem szrny egy dolog? Eleget kell szenvednik egy kapcsolatban, mieltt felbrednek, s azt mondjk: "Belebetegedtem! Az letnek kell ms tja is legyen, ms, mint az, hogy egy msik embertl fggk." s pszicholgusknt mit tettem? Az emberek jttek hozzm a problmkkal, melyek az kapcsolataikban, msokkal val rintkezseik sorn stb. addtak, s idnknt segtettem is rajtuk. De sajnlattal azt kell mondjam, idnknt nem, mivel amit tettem volna, tovbbra is szendergsben tartotta volna ket. Taln szksgk volt egy kicsivel tbb szenvedsre. Meglehet, kemnyen padlt kellett fogniuk, hogy kimondjk: "Betege vagyok az egsznek." Csak amikor mr a betegsgedtl is beteg vagy, majd csak akkor gygyulsz ki belle.
A legtbb ember enyhtsrt fordul pszichiterhez vagy pszicholgushoz. Ismtlem: enyhtsrt.
Nem azrt, hogy megszabaduljon a szenvedstl.
Van egy trtnet a kis Johnnyrl, aki, lltlag, szellemileg visszamaradott volt. De bizonythat, hogy nem volt az, miknt megtudhat e trtnetbl. Johnny a hozz hasonl gyerekeknek fenntartott specilis iskolba jr, kzimunkara van, szerez egy darab gittet s formzza. Elviszi az osztly egyik sarkba, s jtszik vele. A tanrn odamegy hozz, s rkszn: "Szervusz, Johnny!" s Johnny vlaszol: "Szervusz!" A tanrn azt krdi: "Mi van a kezedben?" Johnny azt feleli: "Kaki." A tanrn tovbb krdez: "Mit csinlsz belle?" Mire a gyerek: "Tanrnt."
A tanrn azt gondolja: "A kis Johnny visszafejldik." Odaszl teht az igazgatnak, aki pp akkor megy el az ajt eltt: "Johnny visszafejldik."
gy azutn az igazgat odamegy Johnnyhoz, s rkszn: "Szervusz, fiam!" Johnny azt mondja:
"Szervusz!" Az iskolaigazgat folytatja: "Mi van a kezedben?" Mire a gyerek: "Kaki." "s mit csinlsz majd belle?" A gyerek azt vlaszolja: "Igazgatt."
Az igazgat gy ltja, hogy az eset az iskola pszicholgusra tartozik. "Kldjetek valakit a pszicholgusrt!"
A pszicholgus gyes fick. Odamegy Johnnyhoz s rkszn: "Szervusz!" s Johnny vlaszol:
"Szervusz!" A pszicholgus azt mondja: "Tudom, mi van a kezedben." "Na, mi?" "Kaki." "Igen."
"s tudom, mit csinlsz belle." "Na, mit?" "Pszicholgust csinlsz belle." "Nem. Ahhoz nincs elg kaki!" s ezt a gyereket mondtk szellemileg visszamaradottnak!
Szegny pszicholgusok, j munkt vgeznek. Valban jt. Idnknt a pszichoterpia hatalmas segtsg, mert mikor valaki a tboly hatrig jut, eszt veszti, akkor kzel ll ahhoz, hogy lelki beteg vagy misztikus vljk belle. Ilyen a misztikus, a holdkros ellentte.
Tudod, mi az egyik jele annak, hogy felbredtl? Az, hogy megkrded nmagad: "n rltem meg, vagy ezek mindnyjan rltek?" Valban ez. Minthogy rltek vagyunk. Az egsz vilg rlt. Bizonythatan holdkros! Egyetlen oka van annak, hogy nem zrnak intzetbe: tl sokan vagyunk. gy teht rltek vagyunk. A szeretetet, az emberi kapcsolatokat, az rmt, a boldogsgot, mindent fellel rlt idek szerint lnk. rltek vagyunk, olyan mrtkig, hogy - azt kell hinnem - ha mindenki egyetrt valamiben, akkor biztos lehetsz abban, hogy az tveds. Minden j idet, minden nagyszer eszmt a kezdet kezdetn egy egyszemlyes kisebbsg kpviselt. Az az ember, akit Jzus Krisztusnak hvtak - egy embernyi kisebbsg.
Abbl, amit mondott, mindenki valami mst mondott tovbb. Buddha - egy embernyi kisebbsg. Abbl, amit mondott, mindenki valami mst mondott tovbb. Azt hiszem, Bertrand Russell volt, aki azt mondta: "Minden nagyszer eszme gy kezddik, mint egy istenkromls." Ez gy helyes s pontos. E napokban rengeteg istenkromlst fogsz hallani.
"Amit mondott, az istenkromls!" Mert az emberek agymosottak, rltek, holdkrosak, s minl elbb megltod e tnyt, annl jobb a mentlis s spiritulis egszsged szempontjbl. Ne bzzl bennk! A legjobb bartaidban se bzzl! brndulj ki a legjobb bartaidbl! k nagyon gyesek. Mint ahogyan te is az vagy mindenki mssal szemben, mikzben gyeidet intzed, csak taln nem veszed szre. Ah, milyen agyafrt, nehezen megfoghat s gyes vagy! Nagy szerepet jtszol! Nem vagyok tl udvarias, ugye? De ismtlem: lltlag fel akarsz bredni. Nagy feladatra vllalkozol. s mg csak nem is tudsz rla. Azt hiszed, annyira szeretetteljes vagy.
Hah! Ki irnt nyilvnul az meg? Mg az nfelldozsod is j rzssel tlt el, ugye? "Felldozom nmagamat! Az idem szerint lek." De ezen keresztl valamire szert teszel, ugye? Brmit csinlsz is, mindenbl mindig szert teszel valamire. Amg csak fel nem bredsz.
gy teht meg is van az els lps. Vedd szre, hogy nem akarsz felbredni! Nehz dolog felbredni, amikor mindeddig azt a gondolatot hipnotizltk beld, hogy egy darab reg jsgpapr egy milli dollrra szl csekk. Mily nehz is elszakadnod attl a darab reg jsgpaprtl.

 

NEM MEGOLDS AZ SEM, HA LEMONDASZ

ltatod magad, valahnyszor eltlsz valamit, vagy lemondasz valamirl. Errl mi a vlemnyed? Hitegets kert hatalmba. Mirl mondasz le? Valahnyszor lemondasz valamirl, rkre hozzktdsz a dologhoz, amelyrl lemondtl. Indiban van egy guru, mesli:
"Valahnyszor egy prostitult jn hozzm, semmi msrl nem beszl, csak Istenrl. Azt mondja, betege vagyok az letnek, melyet lek. Akarom az Istent. De valahnyszor egy pap jn hozzm, csak a szexrl beszl, semmi msrl." gy van ez; amikor eltlsz valamit, amikor lemondasz valamirl, rkre hozztapadsz. Amikor kzdesz valami ellen, rkre hozzktdsz.
Mindaddig, amg kzdesz vele, ert adsz neki. Pont annyi ert adsz neki, amennyit arra fordtasz, hogy kzdj ellene.
Ez magban foglalja a kommunizmust s minden mst. "Fogadnod" kell teht a dmonjaidat, mert amikor kzdesz ellenk, akkor ert adsz nekik. Mondta mr ezt neked valaki? Amikor eltlsz valamit, hozzktdsz. Az egyetlen mdja annak, hogy kikerlj belle az, hogy keresztlnzel rajta. Ne tld el, hanem nzz keresztl rajta! rtsd meg valdi rtkt, s nem lesz szksged arra, hogy eltld, vagy lemondj rla; egyszeren megvlsz majd tle. De - termszetesen - ha ezt nem ltod, ha hipnotizlt voltodban azt hiszed, hogy nem leszel boldog ez, az vagy amaz dolog nlkl, - akkor megragadsz benne. Meg kell tennnk rted valamit. Nem azt, amivel a mondvacsinlt spiritualits prblkozik - nevezetesen, hogy lemondsra, ldozathozatalra, a dolgok elvetsre igyekezznk rbrni. Ezeknek semmi hasznuk. Ezektl tovbbra is alszol csak. Amit meg kell tennnk rted, az az, hogy segtnk megrteni, megrteni, megrteni. Ha megrtend, egyszeren kihunyna a vgyad irnta. Azaz: ha felbrednl, egyszeren kihunyna a vgyad irnta.

 

FIGYELJ, S FELEJTSD EL A KORBBAN TANULTAKAT!

Nhnyunkat az let nyers realitsai bresztenek fel. Annyit szenvednk, hogy felbrednk. De az emberek ismt s ismt beletkznek az letbe. k mg mindig alvajrk. k sohasem brednek fel. Tragikus mdon soha eszkbe sem jut, hogy lehet ms t is. Soha eszkbe nem jut, hogy lehet egy jobb t is. Mgis, ha tged az let mg nem ztyklt ssze elgg, s nem szenvedtl mg eleget, akkor van egy msik t: figyelni. Nem gy rtem, hogy egyet kell rtened azzal, amit mondok. Az nem lenne figyels. Hidd el nekem, valjban nem szmt, egyetrtesz-e azzal, amit mondok, vagy sem. Azrt nem, mert az egyetrts vagy egyet nem rts szavakhoz, terikhoz, koncepcikhoz kapcsoldik. Ezeknek semmi kzk sincs az igazsghoz. Az igazsg soha nem fejezdik ki szavakban. Az igazsg hirtelen lesz lthatv, egy bizonyos attitd eredmnyeknt. gy folyamatosan eltrhet a vlemnyed az enymtl, s mgis ltod az igazsgot. Kell azonban a nyitottsg attitdje, a szndk, hogy flfedezz valami jat. Ez a fontos, nem a velem val egyetrts vagy egyet nem rts. Elvgre, amit tadok neked, annak nagy rsze valban teria. Nincs olyan teria, amely adekvt mdon fedi a valsgot. gy aztn nem az igazsgrl beszlek neked, hanem az igazsg tjban ll akadlyokrl. Azokat tudom ecsetelni. Az igazsgot nem. Azt senki sem kpes. Mindssze annyit tehetek, hogy ecsetelem hamis dolgaidat, hogy megvlhass tlk. Csupn annyit tehetek rted, hogy ktsgbe vonom, amiket hiszel, s a hitednek azt a rendszert, amely boldogtalann tesz. Mindssze annyit tehetek rted, hogy segtlek felejteni. Ez az, amit a tanuls a spiritualits kapcsn jelent: felejteni, felejteni csaknem mindent, amire tantottak. Szndkot a felejtsre, s msfell a figyelsre.
Azrt figyelsz, mint a legtbb ember, hogy megerstsd, amit mris gondolsz? Figyeld meg a sajt reakciidat, mikzben beszlek. Gyakran meghkkentelek majd, vagy megdbbentlek vagy megbotrnkoztatlak vagy irritllak vagy bosszantlak vagy frusztrllak.
Vagy azt mondod majd: "Nagyszer!"
Vagy azrt figyelsz, hogy felfedezz valami jat? Az fontos. Az nehz azoknak, akik alszanak.
Jzus kinyilatkoztatta a j hrt, de visszautastottk. Nem azrt, mert j volt, hanem azrt, mert j volt. Gylljk az jat. Gylljk! s minl elbb szembenzel e tnnyel, annl jobb. Nem akarunk j dolgokat, klnsen akkor nem, ha azok zavarak, s kivltkpp nem, ha vltozst hoznak. Leginkbb pedig akkor nem, ha magukban foglaljk a kijelentst: "Nem volt igazam."
Emlkszem spanyolorszgi tallkozsomra egy nyolcvanht ves jezsuitval; harminc vagy negyven vvel ezeltt professzorom s rektorom volt Indiban. Eljtt egy olyan csoportos foglalkozsra mint amilyen ez itt. "Hatvan vvel ezeltt kellett volna hallanom, amit beszlsz" - mondta. "Tudsz valamit. Egsz letemben tvedsben voltam." Istenem! Ezt hallani! Olyan ez, mint a vilg egyik csodjt nzni. Ez, hlgyeim s uraim, hittevs! Nyitottsg az igazsgra, tekintet nlkl a kvetkezmnyekre, arra, hogy a jelenben hov vezet tged, vagy majdan hov fog vezetni, s mikor. Ez hittevs. Nem valaminek az elhivse, hanem hittevs. Az, amit hiszel, jkora biztonsgrzetet ad; a nyitottsg vllalsa viszont maga a bizonytalansg.
Nem tudod, mit hoz. Kszen llsz kvetni, s nyitott vagy, kitrt vagy. Ksz vagy figyelni. s, jl megjegyezd, nyitottnak lenni nem azt jelenti, hogy knnyen hiszel, nem azt, hogy brmit megetethet veled a sznok. , nem. Mindent ktsgbe kell vonnod, amit mondok. De ktelyeid a nyitottsg attitdjbl szrmazzanak, ne a makacssgbl. s krdjelezz meg mindent!
Emlkezz a Buddha kedves szavaira, amikor azt mondta: "Szerzeteseknek s tudsoknak nem szabad tiszteletbl elfogadniuk szavaimat, de elemeznik kell azokat, miknt az aranymves vizsglja az aranyat - darabolja, megkarcolja, megdrzsli, megolvasztja." Amikor ezt teszed, akkor figyelsz. Egy jabb nagy lpst tettl a felbreds fel.
Az els lps, mint mr mondtam, az volt, hogy kszen llsz elismerni, hogy nem akarsz felbredni, nem akarsz boldog lenni. Mindenfle ellenlls van benned ezzel szemben. A msodik lps az, hogy kszen llsz megrteni, figyelni, ktsgbe vonni hited egsz rendszert.
Nem csupn vallsod hittteleit, politikai meggyzdsed sszetevit, a trsadalomba vetett hited elemeit, pszicholgiai hiedelmeidet, de valamennyit. Kszsget arra, hogy valamennyit jrartkeld, a Buddha ltal adott hasonlat jegyben. s rengeteg lehetsget nyjtok majd itt neked annak megttelre.

 

A JTKONYSG KOMDIJA

A jtkonykods valjban olyan nrdek, melyet az altruizmus larca mg rejtenek. Azt mondod, nagyon nehz elfogadni, hogy idnknt nem teljesen szintn trekszel arra, hogy szeretet- s bizalomteljes lgy? Hadd egyszerstsem. Tegyk annyira szimplv, amennyire csak lehetsges. Ezen kvl tomptsuk, s tegyk annyira extrmm, amennyire lehetsges, legalbbis kezdsknt. Az nzsnek kt tpusa van. Az els tpus az, amikor azzal adok gynyrt nmagamnak, hogy gynyrt adok nmagamnak. Ez az, amit ltalban nkzpontsgnak mondunk. A msodik az, amikor azzal szerzek rmt nmagamnak, hogy rmt szerzek msoknak. Ez lenne egy kifinomultabb fajtja az nzsnek.
Az els teljesen nyilvnval, de a msodik rejtett, nagyon rejtett, s ez okbl jval veszlyesebb, mivel azt kell reznnk, hogy valban kivlak vagyunk. De, mindent sszevetve, taln mgsem igazn tlagon felliek. Tiltakozol, amikor ezt mondom? Persze!
Nos, hlgyem, n teht a sajt esett hozza fel: n egyedl l, idnknt elmegy a plbnira, ahol szmos rt tlt, erre fordtja az idejt. n azt is beltja, hogy valjban nz okbl teszi ezt - nnek arra van szksge, hogy legyen nre szksg. n ignyli - s ezt is tudja -, hogy olyan mdon legyen nre szksg, hogy n azt rezze, hozzjrul egy kicsit a vilghoz, elsegti annak dolgait. n azt is lltja, hogy - mivel nekik is szksgk van ebben nre - ez egy ktirny utca.
Az n gondolkodsa csaknem vilgias, felvilgosult! Tanulnunk kell ntl. gy bizony. Azt mondja: "Adok valamit, kapok valamit." Igaza van. Megyek s segtek, adok valamit, kapok valamit. Gynyr. Igaz. Valsgos. Ez nem karitatv, hanem vilgi, felvilgosult gondolkods adta nrdek.
s n, uram, rmutat arra, hogy Jzus evangliuma teljes mrtkben az nrdek evangliuma.
Az rk letet jtkonykods rvn rjk el. "Jjjetek, Atym ldottai, amikor hes voltam, ti adtatok ennem"- s gy tovbb. (V. Mt 25, 34-40) Amit n mond, az pontosan azt ersti meg, amit n lltok. n azt mondja, hogy amikor Jzusra nznk, ltjuk, hogy az jtkony tettei alapveten nrdekek voltak, lelkek megnyerst szolgltk az rklt szmra. s n ezt ltja az let vgs mozgatjnak s rtelmnek: az nrdek elrst jtkonysgi aktusok rvn.
Rendben van. De tudja, n csal egy kicsit. n behozta a vallst, amihez persze joga van. Jogos a felvets. De mi lenne, ha az evangliumokkal, a Biblival, Jzussal, ennek a lelkigyakorlatnak a vge fel foglalkoznk? A dolgot tovbb kompliklva most csak ennyit mondok. "hes voltam, s ti ennem adtatok, szomjaztam s ti innom adtatok" - mire k mit vlaszolnak? "Mikor? Mikor tettk mi ezt? Nem tudtunk rla." Nem voltak tudatban. Idnknt elborzadva gondolok arra, hogy ott, ahol a kirly azt mondja:
- "hes voltam, s ti ennem adtatok" - a tle jobbra llk azt vlaszoljk:
- "gy van, Uram, tudjuk."
- "Nem hozztok beszltem" - folytatja a kirly. "Nem gy van a szentrsban, nem volna szabad tudnotok."
Ht nem rdekes? De ti tudjtok: ismeritek a bels rmt, mely eltlt, mikzben karitatv tetteket visztek vgbe. Aha! gy m! Ez pp az ellenkezje annak, aki azt krdi: "Mi olyan nagy dolog abban, amit tettem? Tettem valamit, kaptam valamit. Eszembe sem jutott, hogy brmi jt teszek. Az egyik kezem nem tudta, mit csinl a msik." Tudjtok, egy j ember sohasem annyira j, mint akkor, amikor nem tudja, hogy jt cselekszik. Sohasem vagy annyira j, mint akkor, amikor nem eszmlsz r, hogy j vagy. "Egy szent addig szent, amg nem tud rla." Nem tudva, nem tudatosan.
Nhnytoknak ellenvetse van. Azt mondjtok: "Az rm - melyet abbl szerzek, hogy adok - nem ez az rk let itt s most?" Nincs tudomsom errl. Szmomra az rm rm, s semmi ms. Egyelre, legalbbis addig, amg a ksbbiekben a vallshoz nem rnk. De azt akarom, hogy mr a legelejn megrtstek, hogy a valls nem - ismtlem - nem felttlenl kapcsoldik a spiritualitshoz. Krlek, tartstok tvol ettl a vallst egyelre. Rendben van, azt krditek, mi van azzal a katonval, aki azrt veti r magt egy grntra, hogy az msoknak ne okozhasson srlst? s mi van azzal az emberrel, aki belt egy dinamittal teli teherautba s nekihajtott az amerikaiak tbornak Bejrtban? Vele hogy llunk? "Ennl nagyobb szeretet senkiben sincs." De az amerikaiak nem gy gondoljk. Szndkosan tette.
Szrny volt, ugye? De nem gy gondoln, efell biztostlak. Azt gondolta, az gbe kerl. gy bizony. Pontosan azt, amit a ti grntra vetdtt katontok.
Oda szeretnk kilyukadni, hogy van olyan akci, amelyben nincs self, maga(m), amelyben az ember ber, s amit tesz, az rajta keresztl ttetik. Ez esetben trtnsknt megy vgbe a tett.
"Hadd trtnjen a magam-mal." Ezt nem zrom ki. De amikor az akcit az n hajtja vgre, akkor keresem az nzst. Mg akkor is, ha az csupn "gy emlkeznek majd rem, mint egy nagy hsre", vagy "Nem tudnk lni, ha meg nem tennm. Sohasem tudnk egytt lni a gondolattal, hogy megfutottam." De emlkezz, nem zrom ki az akci msik fajtjt. Azt nem mondtam, hogy ott soha nincs tett, ahol nincs self. Lehet, hogy van. Ezt ki kell kutassuk. Egy anya egy gyermeket ment - "a magam gyermekt mentem", mondja. De hogyan lehet az, hogy nem menti meg a szomszd gyermekt? Az a gyerek ms. Ugyangy van ez a katonval, aki meghal "a magam hazjrt". Sok ilyen hall zavar engem. Azt krdem nmagamtl: "Mindez vajon az agymoss eredmnye?" Zavarnak a mrtrok. Gyakran agymosottak, azt hiszem.
Muzulmn mrtrok, hindu mrtrok, buddhista mrtrok, keresztny mrtrok, mind agymosst kaptak.
Fejkbe vettk, hogy meg kell halniuk, hogy a hall remek dolog. Semmi veszlyrzet nincs bennk, egyenest belevetik magukat. De nem mind, gyhogy figyelj jl. Azt nem mondtam, hogy mindnyjan, de nem zrnm ki a lehetsgt. Sok kommunista vlik agymosott (ezt ksz vagy elhinni). Kszek meghalni, annyira agymosottak. Idnknt azt mondom magamnak, hogy ama gondolati lpseink, amelyek pldul egy Xavri Szent Ferencet hoztak s hoznak ltre, taln pontosan azonosak azokkal, amelyek a terroristkat eredmnyezik. Rbrhatsz egy embert arra, hogy rszt vegyen egy harmincnapos lelkigyakorlaton, s Jzus szeretettl lngolva fejezze be, de a legcseklyebb mrtkig sem bred nnn tudatra. A legcseklyebb mrtkig sem. A megtesteslt fjdalom lenne, azt gondoln magrl, hogy nagy szent. Nem akarom hrbe keverni Xavri Ferencet, aki taln nagy szent volt, csak nehz volt vele egytt lni. Tudod, pocsk egy fnk volt, valban az! Nzz utna a trtnelmi feljegyzsekben. Igncnak jra meg jra kzbe kellett lpnie, hogy meg nem trtntt tegye a krokat, melyet ez a jember a trelmetlensgvel okozott. Nagyon intolernsak kell legyetek, hogy elrjtek azt, amit . Menj, menj, menj, menj! Nem rdekes, hny holttest marad az t szln. Xavri Ferenc egyes brli ugyanezt lltjk. Xavrinek szoksa volt elkldeni a kzssgnkbl embereket, akik azutn Ignchoz fellebbeztek, aki azt szokta volt mondani: "Gyertek Rmba, s majd megbeszljk."
s Ignc titokban jra bevonta ket. Vajon mennyire volt jelen az helyzetkben az ntudatosuls? Kit tljnk el, nem tudjuk.
Nem azt mondom, hogy tiszta motivci nincs. Azt mondom, hogy szoks szerint minden nrdek, amit csinlunk. Minden. Amikor valamit Jzus szeretetrt teszel, akkor az nzs?
Igen. Amikor valamit brkinek a szeretetrt teszel, az nrdek. Ezt el kell magyarzzam.
Tegyk fel, hogy trtnetesen Phoenixben lsz s naponta tszznl tbb gyereknek adsz enni.
Ez j rzst kelt benned? De felkszltl-e arra, hogy {ugyanez} idnknt rossz rzst okoz?
Pedig idnknt bekvetkezik. Azoknl fordul el, akik azrt tesznek bizonyos dolgokat, mert klnben valamilyen rossz rzs szortan ket. s k ezt nevezik jtkonykodsnak. Bn hajtja ket. Az nem szeretet. De, hla Istennek, megteszel dolgokat az emberekrt, s az lvezetes.
Csodlatos! Egszsges egyn vagy, mivel az rdekeidet nzed, ami egszsges.
Hadd foglaljam ssze, mit mondtam az nzetlen jtkonykodsrl. Azt mondtam, ktfle nzs ltezik; taln azt kellett volna mondanom, hrom.
Elszr: amikor teszel valamit, vagy inkbb, amikor azt az rmt adod nmagadnak, hogy nmagad kedvre teszel.
Msodszor: amikor azzal szerzel magadnak rmt, hogy msoknak szerzel rmt. Ezzel ne bszklkedj. Ne hidd, hogy nagy ember vagy. Nagyon is htkznapi ember vagy, csak kifinomult az zlsed. Az zlsed a j, nem a lelkisged minsge. Amikor gyerek voltl, a Coca - Colt szeretted; most mr idsebb vagy, s rtkeled a jl behttt srt egy forr napon. Most mr jobb az zlsed. Amikor gyerek voltl, szeretted a csokoldt; most mr idsebb vagy, lvezel egy szimfnit, egy verset. Most mr jobb az zlsed. De mindvgig rmt szerzel nmagadnak, kivve, hogy az most mr a msoknak szerzett rmben van.
A harmadik tpus kielgls a legrosszabb. Ezt akkor kapod, amikor azrt teszel valami jt, hogy elejt vedd egy rossz rzsnek. Nem j rzsrt cselekszel, a vllals tulajdonkppen rossz rzst kelt benned. Gylld. Szeretetteljes ldozatokat hozol, de zsrtldsz. Hah! Mily keveset tudsz magadrl, amg azt hiszed, hogy a dolgaidat nem gy rendezed.
Ha lett volna egy dollrom minden alkalommal, valahnyszor olyan dolgokat tettem, melyek rossz rzst okoztak, mostanra milliomos lennk. Tudod, hogy megy ez. "Tallkozhatnk ma este nnel, atya?" "Igen, jjjn el." Nem akarok tallkozni vele, utlok tallkozni vele. Ma este a TV-show-t akartam nzni, de hogyan kosarazzam ki? Nincs meg bennem a btorsg nemet mondani. "Jjjn el!" - s kzben azt gondolom: "Istenem, meg kell alkudnom ezzel a tvissel."
Nem j rzs tallkozni vele, nem j rzs nemet mondani sem neki, gy a kisebbik rosszat vlasztom, s azt mondom: "Rendben, jjjn el." rlk majd, amikor vge ennek a dolognak, s ejthetem az arcomrl a mosolyt, de a megbeszlst azzal kezdem: "Hogy van?"
"Nagyszeren" - vlaszolja, s mondja s mondja, hogy mennyire lvezi a kzs foglalkozsokat.
Arra gondolok: "Istenem, mikor tr mr a lnyegre?" Vgl rtr a lnyegre, mire kpletesen pofon vgom, s gy szlok: "Nos, akrki bolond meg tudn oldani az effajta problmt" - s elkldm. "Ty! Megszabadultam tle" mondom. s a kvetkez reggelen a reggelinl (mivel gy rzem, hogy goromba voltam) odamegyek hozz, s azt krdem: "Milyen az let?" Mire : "Egsz j." Hozzteszi: "Tudja, amit mlt jjel mondott nekem, az valban segtett.
Tallkozhatnk nnel ma, ebd utn?" , Isten!
Az a jtkonykods legrosszabb fajtja, amikor azrt teszel valamit, hogy ne legyen rossz rzsed. Nincs merszed azt mondani, hogy egyedl akarsz maradni. Azt akarod, higgyk rlad, hogy j pap vagy. Amikor azt mondod: "Nem szeretem megsrteni az embereket", n azt mondom "Hagyd ezt! Nem az igazat mondod." Senkinek sem hiszek, legyen br frfi vagy n, aki azt mondja, hogy nem szereti megsrteni a msikat. Imdunk srtegetni, klnsen bizonyos embereket. rmnket leljk benne. s amikor valaki ms srteget, az is kedvnkre val. Csakhogy mi magunk nem akarjuk vllalni a srts megvalstst, mivel az rthat a j hrnknek. No, ebben rhet tetten a dolog! Ha mi srtegetnk, msoknak rossz vlemnye lesz rlunk. k nem szeretnek majd minket, rosszat mondanak majd rlunk, s mi ezt nem szeretjk.

  

 

MI JR AZ ESZEDBEN?

Az let egy bankett. s a tragdia az, hogy a legtbb ember hen hal. Ez az, amirl valjban beszlek. Van egy kedves trtnet nhny emberrl, akik a brazil partok kzelben egy tutajon haldokoltak a szomjsgtl. Fogalmuk sem volt arrl, hogy tutajuk desvzen sodrdik. A foly olyan ervel mltt a tengerbe, hogy a sodrs bevitte az desvizet a parttl nhny mrfldre, gyhogy ahol k voltak, ott desvz volt. De fogalmuk sem volt rla. Hasonl mdon, minket rm, boldogsg s szeretet vesz krl. A legtbb embernek azonban fogalma sincs errl. Az ok: agymosst kaptak. Az ok: hipnotizltk ket; alszanak. Kpzelj el egy sznpadot, melyen egy mgus hipnotizl valakit, hogy az illet olyasmit lsson, ami nincs ott, azt pedig ne lssa, ami ott van. Errl szl a dolog. Lsd msknt a dolgokat, s fogadd el a j hrt. bredj fel! Ne pityeregj a bneid miatt. Mirt pityeregnl olyan bnk miatt, amelyeket mg alvknt kvettl el? Srni fogsz azrt, amit hipnotizlt llapotban kvettl el? Mirt akarsz azonosulni egy ilyen emberrel? bredj fel! bredj fel! Lsd msknt a dolgokat! Vgy fel j gondolkodsmdot!
Vgy j ltsmdot! Minthogy "a kirlysg itt van!" (V. pl. Lk 10,9; 17, 21.) Ritka az a keresztny, aki ezt komolyan veszi. Mondtam nektek, hogy az els dolog, amit meg kell tennetek, az, hogy felbredtek, szembenztek a tnnyel, hogy ti nem rltk annak, hogy felkeltenek titeket. Sokkal inkbb szeretntek az sszes olyan dolgot, melyekrl a hipnzis miatt azt hiszitek, hogy oly drgk szmotokra, oly fontosak szmotokra, oly fontosak az letetek s fennmaradsotok szempontjbl. Msodszor, rtsd meg. rtsd meg, hogy taln rosszak az ideid, s ppen ezek befolysoljk az letedet, ezek okozzk benne a felfordulst, ezek tartanak lomban. Idek a szerelemrl, idek a szabadsgrl, idek a boldogsgrl s gy tovbb. s nem knny figyelni valakire, aki kihvst intz eme, szmodra oly drga ideid ellen.
Szletett nhny rdekes tanulmny az agymossrl. Kimutattk, hogy agymosott vagy, amikor rkapsz msok idejra, "introjektlod", a termszet, a klvilg trgyaira kivetted azt, ami nem a tid, ami ms. s a fura a dologban az, hogy ezrt az idert kszen llsz majd meghalni. Ht nem furcsa? Vajon mr agymosott vagy, s introjektltl hitet s meggyzdst? Ennek els tesztje abban a pillanatban addik, amikor tmads ri azokat. Megdbbensz, reakcid rzelmi alap. Ez igen j jele - nem csalhatatlan, de igen j jele annak, hogy agymosssal van dolgunk.
Ksz vagy meghalni egy idert, amely sohasem volt a tid. Terroristk s szentek (gy nevezik ket) rkapnak egy idera, teljesen befaljk, s kszek meghalni rte.
Nem knny meghallgatni ezt a tancsot, klnsen nem, amikor rzelmileg viszonyulsz egy idehoz. Mg ha nem is vlsz rzelmileg elktelezett, akkor sem knny figyelmet szentelni neki; mindig a beprogramozott, a feltteleket tmaszt, a hipnotizlt llapotodbl figyelsz.
Minden elhangz dolgot rendszerint a hipnotikus llapotodnak megfelelen rtelmezel, vagy a feltteleid alapjn, vagy ahogy beprogramoztak. Hasonlan ahhoz a lenyhoz, aki egy mezgazdasgi trgy eladson figyel, majd megszlal: "Bocsnat, uram, tudja, teljes mrtkben egyetrtek nnel, hogy a legjobb trgya az reg l trgyja. Megmondan neknk, hogy optimlisan mennyire legyen reg a l?" Ltod, merrl kzelt? Mindnyjunknak megvan a belltottsga, ugye? s mi ezekbl a hadllsokbl figyelnk. "Henry, nagyon megvltoztl! Oly magas voltl, s hogy sszetprdtl. Olyan jkts voltl, s annyira elsatnyultl. Olyan ders voltl, s mily komor lettl. Mi trtnt veled, Henry?" Henry azt feleli: "Nem Henry vagyok, hanem John." ", a nevedet is megvltoztattad?" Hogyan vehetnnk r az ilyen embereket arra, hogy meghallgassk a tancsot?
A vilgon a legnehezebb dolog meghallgatni a tancsot, ltv lenni. Nem akarunk ltni.
Gondolod, hogy egy kapitalista akarja ltni, mi a j a kommunista rendszerben? Gondolod, hogy egy kommunista akarja ltni, mi a j s egszsges a kapitalista rendszerben? Gondolod, hogy egy gazdag ember akarja ltni a szegnyeket? Nem akarunk ltni, mert ha mgis, akkor esetleg megvltozunk. Nem akarunk ltni. Ha valaki lt, akkor nem kpes tbb arra az letvezetsre, amellyel oly bizonytalankodva tartja ssze a mindennapjait. s gy az egyetlen dolog, amire a felbreds rdekben szksged van, nem energia vagy er vagy fiatalsg, mg csak nem is nagy intelligencia. Az egyetlen dolog, amire mindenekeltt szksged van: a kszsg arra, hogy valami jat tanulj. Annak valsznsge, hogy fel fogsz bredni, egyenes arnyban ll az igazsgnak azzal a rszvel, melyet fel tudsz vllalni anlkl, hogy megfutnl.
Mennyit vagy ksz vllalni? Abbl, amit eddig drgnak tartottl, mennyit vagy hajland feladni? Mennyire vagy hajland sszetretni anlkl, hogy megfutnl? Mennyire vagy ksz arra, hogy valami szokatlanra gondolj?
Az els reakci a flelem reakcija. Nem arrl van sz, hogy flnk az ismeretlentl. Nem flhetsz attl, amit nem ismersz. Senki sem fl az ismeretlentl. Ami valban aggaszt, az az ismert elvesztse. Ettl flsz.
Hogy egy pldval ljek: mr kifejtettem, hogy mindent, amit tesznk, megfertz az nzs. Ezt nem knny hallani. De gondolj bele egy percre, menjnk egy kicsit mlyebben bele. Ha minden, amit teszel, vilgi vagy ms rtelemben vett nrdekbl fakad, miknt rinti ez a te jtkonykodsod s sszes j tetteid? Hogy rzed, ezekkel mi trtnik? Adok egy kis feladatot. Gondolj mindazon j tettekre, amelyeket vgrehajtottl, vagy kzlk nhnyra (minthogy csupn nhny msodperc ll a rendelkezsedre). Most lsd be, hogy azok valjban nrdekbl fakadtak, akr tudtad, akr nem. Mi trtnik a bszkesgeddel? Mi trtnik a hisgoddal? Mi trtnik a j rzssel, melyben magadat rszestetted, mi azzal, hogy bartsgosan vllon veregetted nmagad, valahnyszor azt gondoltad, hogy tetted mily jtkony? Ellaposodik, ugye?
Mi trtnik flnyes lenzseddel ama szomszdod irnt, akit oly nznek tartottl? Az egsz dolog megvltozik, ugye? "Nos - mondod -, a szomszdomnak rosszabb az zlse, mint nekem."
Te vagy a sokkal veszlyesebb ember, valban te. gy tnik, Jzus Krisztusnak kevesebb problmja volt msokkal, mint a hozzd hasonl tpus emberekkel. Sokkal kevesebb problmja. Neki olyan emberekkel volt gondja, akik valban arrl voltak meggyzdve, hogy k jk. gy tnik, nem sok problmt okoztak neki a msmilyen tpus emberek, akik nyltan nzek voltak, s tudtk is, hogy azok. Ltod, mennyire felszabadt ez? Hks! Kelj fel! Ez felszabadt. Ez gynyr! Depresszit rzel emiatt? Taln igen. Pedig ht nem csodlatos reszmlni arra, hogy nem vagy jobb a vilgon senki msnl? Ht nem csodlatos?
Elkedvetlenedtl? Nzd, mit hoztunk a felsznre! Mi trtnik a hisgoddal? Abbl kvnnl j rzst szerezni, hogy jobb vagy, mint msok. De nzd, hogy hoztunk felsznre egy tvedst!

 

J, ROSSZ VAGY SZERENCSS

Szmomra gy tnik, az nzs az nfenntarts sztnbl fakad, amely a legmlyebb s legell ll sztn. Hogyan is dnthetnnk az nzetlensg mellett? Ez csaknem olyan lenne, mint a nemlt mellett dnteni. Szmomra a nemlttel azonos dolognak tnne. Brhogy legyen is, azt mondom: ne legyenek rossz rzseid annak kapcsn, hogy nz vagy; mindnyjan egyformk vagyunk. Valaki egyszer egy igazn csodlatos dolgot mondott Jzusrl. Valaki, aki mg csak nem is volt keresztny. Azt mondta: "A nagyszer dolog Jzussal kapcsolatban az, hogy annyira otthonosan mozgott a bnsk kztt, mert megrtette, hogy sem volt jobb, mint amazok."
Msoktl - pldul a bnzktl - csupn abban klnbznk, amit tesznk vagy nem tesznk, s nem abban, amik vagyunk. Az egyetlen klnbsg Jzus s a tbbiek kztt is csak az volt, hogy mr tudatra bredt, amazok pedig nem. Nzd meg azokat az embereket, akik a lottn megtik a fnyeremnyt. Azt mondjk-e: "rlk, hogy tvehetem ezt az sszeget, nem nmagam, de a nemzetem s a kzssgem szmra." Mond-e brki is ilyesmit, amikor megti a fnyeremnyt? Nem. Mert k szerencssek, szerencssek. Nyertek a lottn, vk a fnyeremny. Van ebben valami, amivel bszklkedni lehet?
Hasonlkppen, ha elrnd a megvilgosodst, akkor a self rdekben tennd, s szerencss lennl. Akarsz-e ezzel krkedni? Mi van ezzel krkedni val? Nem ltod, milyen tkletesen ostoba dolog hinak lenni j tetteid kapcsn? A farizeus (V. Lk 18, 11) nem volt gonosz ember, buta ember volt. Buta volt, nem gonosz. Nem llt meg gondolkodni. Valaki egyszer azt mondta: "Nem merek megllni gondolkodni, mert ha megtennm, nem tudnm, hogyan induljak el ismt."

 

MSOKKAL KAPCSOLATOS ILLZIINK

gy teht, ha belegondolsz, megltod, hogy semmi sincs, amivel oly nagyon bszklkedni lehetne. Hogy rinti ez msokkal val kapcsolatodat? Mirl is panaszkodsz? Egy fiatalember jn, s panaszkodik, hogy a bartnje csaldst okozott, megcsalta. Mirl is panaszkodsz? Jobbat vrtl? Szmts a legrosszabbra; nz emberekkel van dolgod. Te vagy az idita - te magasztaltad fel t, vagy nem? Te gondoltad azt, hogy egy hercegn, te gondoltad azt, hogy kedvesek az emberek. Nem azok! Nem kedvesek. Ugyanolyan rosszak, mint te vagy!
Rosszak, rted? Alszanak, akrcsak te. s mit gondolsz, mire trekednek majd? Tulajdon rdekeikre, akrcsak te. Nincs klnbsg. El tudod kpzelni, mennyire felszabadt, hogy soha tbb nem fogod illzidat veszteni, soha tbb nem fogsz kibrndulni? Soha tbb nem rzed gy, hogy becsaptak. Nem rzed, hogy visszautastanak. Fel akarsz bredni? Boldogsgot akarsz? Szabadsgot akarsz? Itt van: vlj meg a tves idektl. Nzz t az embereken. Ha tnzel nmagadon, mindenkin t fogsz nzni. Akkor szeretni fogod ket. Msklnben egsz id alatt viaskodni fogsz a tves kppel, melyet te alkottl rluk, ama illziiddal, amelyeket a valsg jra s jra megcfol.
Taln tlontl riaszt sokatok szmra azt szbe venni, hogy - ama ritka embereket kivve, akik felbredtek - mindenkitl nzs vrhat, valamint az nrdek kvetse, trtnjk az durva vagy kifinomult mdon. Ez elvezet annak megltshoz, hogy semmi ok sincs a kibrndulsra, sem arra, hogy gy rezd, becsaptak. Ha mindvgig kapcsolatban lettl volna a valsggal, akkor sohasem csaldtl volna. De te az emberek ragyog sznekkel val lefestst vlasztottad; gy dntttl, hogy nem nzel keresztl az emberi lnyeken, mert nem azt vlasztottad, hogy tnzel nmagadon. gy most megfizeted az rt.
Mieltt ezt megvitatjuk, hadd mesljek el egy trtnetet. Valaki egyszer azt krdezte: "Mihez foghat a megvilgosultsg? Mihez hasonlt a tudatra breds?" Ahhoz a londoni csavarghoz, aki ppen fekhelyet keresett magnak jszakra. Elzleg alig tudott egy kis kenyrhjat enni.
Akkor elri a rakpartot a Temznl. Finoman szitlt az es, gy sszehzta magt rongyos kpenye alatt. Mr csaknem elaludt, amikor hirtelen egy sofr vezette Rolls-Royce hz oda. A kocsibl kilp egy gynyr fiatal hlgy, s gy szl hozz: "Jember! Ezen a rakparton szndkszol eltlteni az jszakt?" s a csavarg azt feleli: "Igen." Mire a n: "Ezt nem hagyhatom. Velem jssz a hzamba, knyelemben tltd az jszakt, s kapsz egy j vacsort."
A hlgy erskdik, hogy a csavarg szlljon be a kocsiba. Nos, kihajtanak Londonbl, s eljutnak egy helyre, ahol a hlgynek hosszan elnyl urasgi kastlya van, krltte nagy parkok. Szertartsosan bejelenti s bevezeti ket a komornyik, akinek a hlgy azt mondja:
"James, krem, intzkedjk, hogy ezt az embert helyezzk el a szemlyzeti szllson, s bnjanak jl vel." James pedig intzkedik. A fiatal hlgy levetkztt s mr lefekvshez kszlt, amikor hirtelen eszbe jut a vendge. Felkap magra valamit, nesztelenl vgighalad a folyosn a szemlyzeti szllsig. Ltja, hogy egy rsen t fny szrdik ki abbl a szobbl, amelybe a csavargt szllsoltk. Halkan kopog az ajtn, kinyitja, s a frfit bren tallja. Azt mondja a hlgy: "Jember! Mi a gond, nem kaptl j vacsort?" A frfi azt vlaszolta: "Hlgyem! Jobb vacsort soha letemben nem ettem." "Elg meleg van itt?" A frfi azt feleli: "Igen, kellemes meleg az gy." A hlgy felteszi a krdst: "Taln trsasgra van szksged? Mirt nem jssz kzelebb egy kicsit?" s kzelebb megy a frfihoz, s a frfi is kzelebb hzdik - s beleesik a Temzbe.
Ha! Nem szmtottl erre a fordulatra? Megvilgosultsg! Megvilgosultsg! bredj fel! Amikor ksz vagy illziidat valsgra cserlni, amikor ksz vagy lmaidat tnyekre cserlni, ezeken keresztl mindezt megleled. Ez az, ahol az let vgl jelentst nyer. Az let gynyr lesz.
Van egy trtnet Ramirezrl. Ramirez reg, s fent lakik egy domb tetejre plt vrban. Bnn gyban fekszik, s amikor kinz az ablakon, ltja az ellensgt. Az ellensge is reg, akrcsak , mr bottal jr; felfel kapaszkodik a dombon lassan, fjdalmasan. Vagy kt s fl rig tart, amg feljut a domb tetejre. Ramirez semmit sem tehet, a szemlyzet kiment kapott. gy az ellensge kinyitja az ajtt, bejn egyenesen a hlszobba, a kpenye all kihz egy pisztolyt.
Odaszl: "Vgre, Ramirez, elszmolunk egymssal!" Ramirez mindent megprbl, hogy lebeszlje. Azt mondja: "Miket beszlsz, Borgia, ezt nem teheted meg. Tudod, hogy tbb nem vagyok az az ember, aki rosszat tett neked vekkel ezeltt, s te sem vagy tbb az a fiatal fick. Hagyd ezt.”

 ", nem - inti t le az ellensge -, a szp szavaid ezttal nem fognak eltrteni isteni kldetsemtl. Bosszt akarok, s semmi sincs, amit ez ellen tehetnl." Ramirez pedig azt vlaszolja: "De igenis, van." "Micsoda?" - krdi az ellensge. "Fel tudok kelni" - mondja Ramirez. s megteszi: felkel. - Ehhez hasonlt a megvilgosultsg. Amikor valaki azt veti oda neked: "Ez ellen semmit sem tehetsz", mondd azt: "De, tehetek, felbredhetek!" Hirtelen az let megsznik ama rmlom lenni, melynek ltszott. bredj fel!
Valaki feltett nekem egy krdst. Mit gondoltok, mit akart megtudni? Azt krdezte tlem: "n megvilgosodott?" Mit gondoltok, mi volt a vlaszom? "Mit szmt az!" Klnb vlaszra vrtok? A klnb vlaszom az lenne: "Honnan tudjam? s ti honnan tudntok?
Mit szmt az?" Tudod, mit mondok? Ha brmit tl ersen akarsz, nagy bajban vagy. Mondjak valami mst? Ha megvilgosult lennk, s azrt figyelnl rm, mert megvilgosult vagyok, akkor nagy bajban volnl. Ht te kszen llsz agymosst elfogadni egy megvilgosult embertl? Tudod, brki agymoshat tged. Mit szmt az, hogy valaki megvilgosult-e, vagy sem? Csakhogy tmaszkodni akarunk valakire, ugye? Valaki olyanra akarunk tmaszkodni, akirl azt hisszk, hogy mr elrte a clt. rmmel halljuk, hogy az emberek elrtk. Remnyt ad neknk, ugye? Miben akarsz remnykedni? Ez nem a vgy egy msik formja?
Remnykedni akarsz valamiben, ami jobb, mint a jelenlegi helyzeted, ugye? Klnben nem remnykednl. Akkor meg elfelejted, hogy az mris a tid, csak ppen nem tudsz rla. Mirt nem sszpontostsz a most-ra, ahelyett, hogy az eljv jobb idkben remnykedsz? Mirt nem rted meg a most-ot, ahelyett, hogy elfeledkezel rla, s a jvben remnykedsz? A jv vajon nem egy msik csapda?

 

(folytats a kvetkez fejezetben)

Mg nincs hozzszls.
 
Blcsessgmag

Aki megtallja nmagt, mr sehol sem tvedhet el.

Lgy olyan, mint brki ms, tgy olyat, mint senki ms.

Az let jtk. Jtszd komolyan, de vedd knnyedn.

 

 
Hírek

KULCS A HOROSZKPHOZ. A sajt asztrolgiai nzpontom rvid vzlata a KARMAASZTROLGUS GONDOLATAI kztt, s ott van a felszll holdcsompontokrl szl tblzat s rvid lers is.

PETI, A FLDNKVLI c. blogregnyem olvashat itt: http://ufovagyok.blogspot.com/ 

A msik blogregnyem, A MICHELANGELO-TITOK, itt olvashat: http://michelangelotitok.blogspot.hu/

Egy j rendszert rtam le A FLD 12 OSZLOPA cm fejezetben. A Men sorbl, vagy IDE kattinttva elrhet. 

2010.09.20. j rs az ANGYALEMBER ZENETEK fejezetben: A vilgvge tegnapeltt lezajlott, ez itt mr az j vilg!

 

 
Szmok
Induls: 2008-03-22