Bali Nra ANGYALEMBEREK (rszlet a regnybl)
Beszlgets az asztrolgusnl:
Halak s Vznt korszak, karmaasztrolgia, reinkarnci
2005.mjus 9. htf dleltt, Budapest, Nap utca
Ekkor rtnk a Lovassy utca sarkra, jobbra fordultunk, s szemben felmagasodott elttnk egy nagy, emeletes plet. Alul piros tglalbazata volt, az emeleti nagy ablakok alatt sznes dszts futott krbe: szivrvnyosan csillog festkkel majdnem egymteres kpek voltak a falon. Az egyiken a Nap, a msikon a Hold, a harmadikon egy csillag.
– Ez az asztrolgus hza? – krdeztem meglepdve.
– Mg nem, ez a Kand Klmn Mszaki Fiskola – mosolygott Pter a naiv krdsen. – De j beksznt kp a ltogatsunkhoz, ugye? – azzal bekanyarodott a Szz utcba, s megllt egy feljtott, fehr fal, dszes szecesszis mintj hz eltt.
Kiszlltunk. A msik oldalon hangos gyerekzsivaj hallatszott a zld fmkerts mgl. Magas platnok s ecetfk takartk a szrke dobozszer pletet, amit a felirata szerint Szzszorszp vodnak hvtak. Kvlrl nzve nem nagyon illett r a neve. A ds svny mellett vodsok guggoltak egy kis csoportban, s rdekldve figyeltek valamit. Az vnni magyarzott:
– Ltjtok, ez a giliszta. Nagyon hasznos llat, fldet eszik, hogy a nvnyek knnyebben tudjanak meggykerezni.
– Most bjik bele a fldbe.
– Mirt j neki odalent?
– Hogyan lt a sttben?
A vlaszokat mr nem hallottam, elindultam Pter utn.
Ahogy odartnk a kacskarings mintj, zld fakapuhoz, felbgott itt is magtl a kapucseng, s Pter knnyedn kinyitotta az ajtt. Bell elmaradt a feljts, s br nyomokban ltszott az plet rgi szpsge, a falak vtizedek portl szrkllettek. Az egyszer cementlpcsk kopottak voltak, a lpcshz srga faln a festk lepattogzott, a liftet krlvev fekete rcs vastagon poros volt. De a lepusztult rteg alatt ott volt az egsz pletben valami rezhet varzslat, amit mg a terjeng telszag sem tudott elnyomni.
Gyalog mentnk fel az emeletre. A lpcsvel szemben lev cirds, tulipnos rcs zld ajt szinte azonnal kitrult, ahogy elrtnk. Rvid barna haj, mosolygs, negyven v krli n nyitott ajtt.
– Szervusztok. Szervusz, Anna – kezet nyjtott –, n Sra Zsuzsa vagyok, karmaasztrolgus. rlk, hogy tallkoztunk. Gyertek beljebb.
Mst vrtam, valami titokzatosabbat, elvontabbat, de Zsuzsa teljesen normlisnak tnt, s azonnal rokonszenvesnek talltam. Mintha ismers lett volna az arca. Persze, elg kzel laktunk egymshoz, lehet, hogy lttam is mr az utcn.
Ahogy tlptem a kszbt, a szrke lpcshz utn mintha egy megelevenedett mesevilgba rkeztem volna. Az elszobafal taptjn sznpomps trpusi virgok indi kacskaringztak, minden trgy, a kilincsek, mg az ajtkeretek is hullmz, jtkos formjak voltak. Mintha az egsz laks egy knnyed tncmozgsban lne, amelyet a vendgek tiszteletre egy pillanatra megszaktottak, de ami brmikor folytatdhat. Az elszobban rgi, faragott kisasztal llt, lapjn gyngyhzfny intarzia csillogott vzililiomokkal, a falon tekintlyes mret rgi tkr fggtt cirds keretben, mellette rzbl kszlt, gas-bogas fa volt a fogas, rajta sznes slak, kendk s egy kiskabt lgtak. A szobba vezet ajt festett lomvegn tsttt a fny, ragyogtak a sznek a kpen, amin ds lomb almafa alatt tulipnok piroslottak.
Belptnk a nappaliba, az is meleg, bartsgos hangulatot rasztott. A szemben lev kt nagy ablakon radt be a napfny. Itt is rgi btorok lltak, de mindenfle stlusban, ltszott, hogy hasznlatra vlasztottk ket, nem dsznek. Kzpen egy virgmints, mretes hever terpeszkedett gobelin hmzs dszprnkkal, s kt faragott lb, nagy fles fotel llt egy kisasztal mellett. A jobb oldali falat teljes egszben egy beptett knyvespolc foglalta el. Az egyik sarokban egy embermagas lllmpa volt, karcs bronz tndrlny emelte magasba a lila riszekkel dsztett lmpaburt. A falakon a festmnyek virgz, zldell tjakat mutattak. Szinte minden polcon, asztalon volt valami szemet vonz, kedves figura, rdekes trgy. Szerte a szobban klnbz mret cserepekben dsan burjnz nvnyek virultak. Egy mesebeli elvarzsolt kastly s egy botanikus kert tvzetnek tnt az egsz laks.
A zld levlmints sznyegen egy termetes, szrke tigriscskos macska lpegetett elnk mltsgteljesen felemelt farokkal.
– Foglaljatok helyet. Mindjrt kinyomtatom a horoszkpodat – mondta Zsuzsa.
Az egyik sarokban kecses lb rgi rasztalon llt a szmtgp, a monitort egy aranyszn kulcsokkal teli, mints kend takarta. Zsuzsa levette a kendt, s bekapcsolta a gpet.
Leltem az egyik mly fotelba. Knyelmes s puha volt. Pter a hevern helyezkedett el. A macska odament hozz, megszaglszta a cipjt, majd hangos dorombolssal a lbhoz drgldztt. Pter lehajolt, s megvakargatta a fle tvt.
– Szia, Jakab, rg tallkoztunk.
Aztn a macska figyelmesen rmnzett borostynsrga szemvel. A pillantstl eszembe jutott az Angyal utcai macskaszobor. Vajon ez is fog valami klnlegeset produklni?
De teljesen llatszeren ballagott hozzm, jobbrl-balrl megszagolgatta a nadrgszramat, majd elfekdt elttem, hosszan elnyjtzva, a fejt a cipmre tmasztotta, s dorombolni kezdett. Lehajoltam, s megsimogattam a ds, selymes szrt.
– Jakabot mr elbvlted. Nem sok ember eltt veti hasra magt – nzett felm Zsuzsa a monitor melll.
Gondoltam, jobb, ha elre tisztzzuk a helyzetet.
– Azt mr most szeretnm elmondani, hogy n nem hiszek a horoszkpban.
– Az j – mosolygott rm – n sem hiszek benne. n racionlis ember vagyok, csak a tnyeket fogadom el. Ezek a tnyek mutatjk nekem mr vagy tizenngy ve, hogy a horoszkpban benne van az ember veleszletett tulajdonsga, de egyltaln nincs benne az ember sorsa, mert azt mindenki nllan teremti sajt magnak. Vannak persze, akik igyekeznek bizonytani, hogy van sorsszersg, de n csak olyat fogadok el, amirl sajt tapasztalatom is van. s mivel az n letemben nem mkdnek a jslatok, ezrt nem hiszek bennk. Elfogadom azt, ha valakinek ms a vlemnye, csak akkor neki nem tudok tancsot adni.
Ez jl hangzott. Titkon mindig kvncsi voltam a horoszkpomra, s szerettem volna tudni, hogy mi lehet ebben az egszben az igazsg. gy reztem, Zsuzsa hasonlan gondolkodhat, mint n, s kezdett rdekelni a dolog.
– Na, mondd, mikor szlettl? – krdezte.
– 1975. szeptember 20-n, Veszprmben.
Berta a gpbe az adatokat, s kzben mosolygott.
– , te is Szz vagy, akrcsak n. Egy nappal ksbb szlettem, mint te, csak n tizenhrom vvel korbban. Persze, kit is vlasztana a Tuds Knyvtrosnak, ha nem egy Szzet. s azt tudod, hogy hny rakor szlettl?
Magam is elcsodlkoztam, de teljes rszletessggel azonnal eszembe jutott a vlasz:
– Igen, mert anya meslte, hogy mennyire ms volt a szletsem, mint a btym. Vele, aki els gyerek volt, vgig ers fjsai voltak, s tz rs vajds utn rendben megszletett a btym. Nlam is elindult minden, s mr tapasztalatokkal ment be aznap hajnalban a szlszetre, ahol egy id utn lassultak, majd abbamaradtak a fjsok. – Mintha valami kdbl bukkantak volna fel bennem a mondatok. Tudtam, hogy ezt a trtnetet sokszor hallottam, de sehogy sem sikerlt felidzni se anya hangjt, se az arct. Hideg szavak voltak csak bennem, s a fj hiny. – Az orvosok szerint minden rendben volt, mg biztosan nem volt itt az id, s dleltt fl tizenegykor azt mondtk, keljen fel nyugodtan, s stlgasson egy kicsit a folyosn. Anyukm viszont aggdott, s gy rezte, valami gond van. Aztn ahogy leszllt a szlgyrl, elkezdett mleni belle a vr. Volt nagy kapkods, vinni akartk a mtbe, de akkor jttek a heves fjsok, s mire az infzival odartek, mr ki is bjtam. Azt mondtk, pr percen mlt az letem, s lehet, hogy az v is. Utna viszont mr minden rendben volt. Kiderlt, hogy a mhlepny kezdett el korbban levlni, vagyis valsznleg idben ahhoz kpest, ha n nem llok le flton. gyhogy innen tudom, hogy dleltt 10 ra 35 perckor szlettem.
Zsuzsa bettte a gpbe az adatokat, s a monitoron megjelent egy kr alak bra sznes vonalakkal.
– gy tnik, tbb hasonlsg is van bennnk. Neked is Skorpi ascendensed van, akrcsak nekem – felpillantott. – De nem irigyellek azrt, hogy tged vlasztott a Tuds. Nem knny dolog manapsg a Knyvtr kapujt rizni.
– De Anna kpes r. Olyan er van benne, amit mi felfogni is alig tudunk – mondta Pter.
A nyomtat zmmgni kezdett. Zsuzsa kivette a ksz lapot, kikapcsolta a szmtgpet, s lelt velem szemben a msik fotelba.
– Igen, n is rzem. Ez az, ami nincs benne a horoszkpban. Az csak egy sk vetlete a szemlyisgednek, pont gy, mint egy trkp, de nincsenek rajta jellve a hegycscsok. Az letben egszen msknt mkdik az az ember, aki csupn dombokon stl, s mshogy az, akinek ott magas hegyek emelkednek. Ez itt a szemlyisged trkpe – mutatta felm az brt. – Gondolom, mg nem lttl ilyet.
– Az Elixr jsgban nha meg szoktam nzni a havi elrejelzst, de mivel soha nem stimmelt rm, nem nagyon foglalkoztam vele. Ott lttam ilyen brkat.
– n azt hiszem, rdekel ez tged, csak mg nem mertl vele igazn foglakozni – a mondat vgi hangslyt nyitva hagyta, vehettem krdsnek s kijelentsnek is.
Belegondoltam, valsznleg igaza van.
– Azt hiszem, ha kiderlt volna, hogy az letem kiszmthatan mkdik, az megijesztett volna. Nekem nagyon fontos a tudat, hogy n irnytom a sorsom.
– Ez nagyszer – helyeselt Zsuzsa –, szerintem is ez a lnyeg. Ezrt lltom, hogy a horoszkpban semmilyen jv sincs megrva. Az van benne, hogy milyen tulajdonsgokkal szletett meg az illet, s hogy ezekbl addan milyen j s rossz lehetsgei vannak az letben. De hogy ezekbl mit valst meg, az mr minden ember sajt dntsn mlik.
– gy viszont tnyleg rdekel a dolog. – Klns rzs fogott el. Mintha ott lenne elttem valami fontos dolog egy zrt dobozban, de eddig bele se nztem, mert nem tudtam, mit tartalmaz. Most viszont nagyon kvncsi lettem, s tudni akartam mindazt, amit Zsuzsa lt ezekbl az brkbl.
– Elszr beszlgessnk inkbb az elmleti rszrl – krtem. – Akkor jobban el tudom dnteni, mit gondoljak errl az egszrl.
– Szvesen – felelte Zsuzsa. – Amgy is jobban szeretek tantani, mint magyarzni. Inkbb kulcsot adok az embereknek, akik ignylik, minthogy n mondjam el azt, amit k is el tudnnak olvasni.
– Akkor hossz tvra rendezkedem be – jegyezte meg Pter. – Fzhetek egy tet nektek?
– Persze, tudod, hol tallod.
Pter kiment a konyhba, Zsuzsa elm tartotta a lapot.
– Ez az bra – mutatott a zld krre a furcsa jelekkel – az gbolt trkpe akkor, amikor megszlettl. Amikor gy lerajzoljuk, attl kezdve pedig a szemlyisged trkpe. A Nap, a Hold s a tbbi nyolc bolyg mutatja, milyen tulajdonsgokkal jttl erre a vilgra. n abban hiszek, hogy ez az bra olyan, mint egy kapu az gen, szimbolikus feliratokkal: azt jelzi, hogy aki abban az idben szletik, milyen tulajdonsgokkal rkezik. De szerintem nem a bolygk sugrozzk be az illett. Ez nem is lenne logikus, hiszen az ember nem egy res lapknt rkezik a vilgra, amit a bolyghatsok pecstelnek sorsszerv, hanem mr kilenc hnapja genetikailag kszen van. A horoszkp nem hatrozza meg, csak megmutatja azt, hogy milyen vagy. Azt, hogy ez mirt mkdik, nem tudom, nekem megfelel az a vlasz, hogy szinkronicits, egyidejsg van a vilgunkban. A tapasztalatom mutatja, hogy mkdik ez a rendszer.
– s aki koraszltt lesz? Vagy akit megcsszroznak?
– Szerintem csak olyan dolog trtnhet az emberrel, ami megegyezik a benne hordozott tulajdonsgokkal. s az ember mr mhen bell is egynisg, amit az is mutat, hogy nagyon klnbz mdon viselkednek a magzatok. Vannak lustbbak s mozgkonyabbak, s eltr mdon reaglnak a kls ingerekre is.
– Neked mi a foglalkozsod? – vetettem kzbe.
– Mr kilenc ve asztrolgus vagyok, de eredetileg vdn a hivatsom. Vas megyben dolgoztam tizenegy vig.
– Az n desanym is vdn, Smegen. – Ez ebben a pillanatban jutott eszembe, gy, mint amikor felmerl egy emlk a tudat mlyrl. Most mg rokonszenvesebbnek lttam Zsuzst. Mintha egy halvny kapcsolatot jelentene a mltamhoz, s taln abban is segthet, hogy megtalljam magamat ebben az sszezavarodott helyzetben.
Zsuzsa kedvesen rm mosolygott, s folytatta a magyarzatot:
– Teht az, aki csszrmetszssel szletik, az eredeti tulajdonsgai szerint is hajlamos arra, hogy kiss lustn lljon az let feladataihoz. Azt vrja, hogy egyszer csak ki fog nylni egy szles kapu, s nem kell neki egy szk rsen nagy erfesztssel ttrni. Az ilyen mdon szletett embernek meg kell tanulnia, hogy a vilg nem mindig trja szlesre az ajtt, s csak akkor lesz az v az lete, ha megtanul kzdeni a cljairt. J esetben rbred, hogy rdemesebb a sajt kezbe venni az irnytst, klnben az let durvn kirngatja a knyelmes helyzetbl. Aki koraszlttknt jn a vilgra, az hajlamos meneklni a feladatok ell, elsietni, elkapkodni a dolgokat. J esetben viszont az els ijeszt tapasztalat utn sokkal megfontoltabb vlik, s rjn, hogy jobb, ha elbb ert gyjt, felkszl a nehzsgekre, s csak azutn vg bele a fontos dolgokba. De teshet a msik vgletbe is, s szinte semmibe se mer belekezdeni, llandan bizonytalankodik. Teht mindig az egynen mlik, hogy az lete legels tapasztalatval mit kezd, benne ragad-e az eredeti smban, vagy kpes vltozni, okulni a tapasztalatokbl.
A te esetedben azt mutatja a szletsed folyamata, hogy hajlamos vagy flton lellni, s csak akkor szeded ssze magad, ha valami mr az letedet veszlyezteti, akkor viszont gond nlkl megoldod a feladatot.
– Ht, lehet benne valami. Az biztos, hogy eddig elg knyelmesen ltem az letemet, s nem kellett tl nagy erfesztseket tennem semmirt. Tanultam, dolgoztam, kiegyenslyozottan mkdtt az letem egszen a mlt pntekig – mondtam.
– Viszont harminc ves leszel szeptemberben. Ez az letkor minden embernek egy vizsga, ahol vlaszolni kell az let igazn fontos krdseire: ki vagy, mire vagy kpes, mit tudsz adni a vilgnak. Olyan ez, mint egy msodik szlets, csak most a felntt, a tudatos s felelssgteljes letbe kell belpni.
– Ht… nem is tudom – mondtam bizonytalanul. – Ha ez mindenkinl gy van, mr feltnt volna, hogy ilyenkor valamilyen nagy vltozst lnek t az emberek. De n eddig nem hallottam errl.
– A krdst mindenki meghallja, de a tbbsg gondolkozs nlkl rvgja a mr ksz vlaszt, s mris megy tovbb az lete. Azoknl okoz ez problmt, akikben nmaguk ell is elrejtve ott van valami plusz, olyan egyedisg, rtk, amit ebben az idben fel kell ismernik magukban, klnben nem lesz helyes a vlasz, elakad az letk, s a krds jra s jra megjelenik elttk.
Az angyalembereknl gyakori ebben az letkorban a nagy vltozs. Sokan ekkor fedezik fel a valdi njket, vagy legalbbis annak egy rszt. Persze ez egy tgabb idszak, ltalban huszonkilenc s harminchrom v kztt zajlik. Aztn lehet halasztgatni is, mint egy igazi vizsgt, de legksbb negyvenkt ves korra letelik a gondolkodsi id. Aki ekkorra sem tallja meg valdi nmagt, s nem tudja a felsznre hozni a kpessgeit, annak ettl kezdve leszll gba kerl az lete, s egyre boldogtalanabbul halad a nyugdjaskor fel. Persze, ezutn is brmikor felfedezheti, ki is igazn, csak kzben rtkes idt veszteget el. Aki viszont rbred a korbban nem ismert kpessgeire, az azt rezheti, mint amikor egy raktahajtmnl bekapcsoljk a msodik fokozatot. Az, ami azeltt az lete cscspontjnak tnt, csupn a kiindulpontja lesz a kvetkez rpplynak.
Szerintem te most ezt a krzist led t, s akrcsak a szletsednl, szeretnd csndben, erfeszts nlkl tvszelni az egszet. De, ahogy harminc ve, ugyangy most is brmikor sszeszedheted magad, s belphetsz egy j letbe. s taln nem lenne muszj kivrnod egy jabb vszhelyzetet – nzett rm mosolyogva.
– Lehet, hogy pr lpst mr meg is tettem – jegyeztem meg, a reggeli fggfolyoss lmnyre gondolva.
– Az nagyszer, csak ne llj le, haladj tovbb – mondta Zsuzsa. Vett egy nagy llegzetet, htradlt a fotelban, gy folytatta. – Na, nzzk akkor az asztrolgit. Ez egy jl mkd, kiprblt szimblumrendszer, mg abbl a korbl, amikor egy-egy kppel az ember a teljessget le tudta rni. Olyan ez az bra, mint maga az ember.
Ha te fogod magad, s elballagsz a krzeti orvoshoz, az megvizsgl, megmri a slyodat, vrnyomsodat, csinl egy EKG-t, s mond pr eredmnyt, ad pr tancsot. Ha elmsz egy ideggygyszhoz, az mr meg tudja nzni EEG-vel az agymkdsedet is. Ha pedig egy pszicholgushoz fordulsz, az a lelkedrl, az rzelemvilgodrl fog diagnzist mondani. Ugyangy, ha ezzel a horoszkppal klnbz nzet asztrolgusokhoz msz el, eltr eredmnyeket hallhatsz, s lehet, hogy a sajt szakterletn mindegyikknek igaza lesz, hiszen ms-ms oldalrl vizsgltk a kpletedet.
Persze mindenki azt csinlja, j esetben, amiben hisz. n abban hiszek, hogy a horoszkp csupn tulajdonsgtrkp, s nem sorsszersg.
Szerintem mr csak azrt sem lehet jsolni a horoszkpbl, mert abbl az kvetkezne, hogy abban az idpontban, amikor egy slyosan fogyatkos gyerek megszletik, minden csecsemnek ugyanolyannak kellene lennie. Vagy ott van a szimi ikrek pldja. Ha lenne az emberben brmi, ami programknt meghatrozza az lett, akkor, ha msoknak nem is, de a szimi ikreknek teljesen egyforma letet kellene lnik, azonos esemnyekkel, azonos betegsgekkel. s ez nincs gy. A legkzelebbi plda az erdlyi szimi ikrek, akiket, ha jl emlkszem, hat ve vlasztottak szt Szegeden. Az egyik egy kedves, cserfes rtelmes kislny, a msik slyosan srlt, alig tud jrni, beszlni. Egy klasszikus asztrolgus melyik letet jsoln meg ugyanabbl az brbl? Az egyiknek minden eslye megvan a frjre, csaldra, j munkra, a msiknak mindez hinyozni fog az letbl.
De nzz erre a lapra, lthatod, hogy ez egy arnylag egyszer bra. Tbb millirdnyian lnk a Fldn, s ennek nincs annyi varicija. Az id s a fldrajzi hely adja az alapot, mint egy ktvltozs egyenlet, s ezeknek a varicii gyakran adnak ki azonos kpleteket. Tbb milli ember l ugyanolyan horoszkppal, mg sincs kt teljesen egyforma let, mg a szimi ikreknl sem.
Blogattam. Pter kzben egy sznes tlcn virgmints csszket hozott be, lepakolta ket az asztalra, s kifel menet mg vidman visszaszlt:
– Majd ha mr sikeresen meggyzted Annt, hogy az asztrolgia semmire se j, utna azt is ruld el neki, mirt nzed mgis azt az brt.
Zsuzsa nem hagyta zavartatni magt.
– Elszr azt szoktam elmondani, hogy mi az, ami nincs benne, s utna rtrhetnk arra, amit valban meg tud mutatni a horoszkp. Teht szerintem az ember veleszletett alkatt mutatja csupn, s egyltaln nincs megrva benne, hogy az illet a hozott tulajdonsgokkal milyen letet fog lni. A tulajdonsgaibl addan lesznek olyan esemnyek, amelyekre nagyobb az eslye, de ezeket egyltaln nem biztos, hogy valban meg is li. – Elrehajolt, a beszde lendletesebb, hatrozottabb vlt. – n egyetlen ltalnos trvnyben hiszek, s ez az „amint fent, gy lent”-trvnye. Szmomra egy eszme csak akkor hiteles, ha olyan elvekre pl, amit az ember a htkznapok sorn is megtapasztalhat. Teht annak, amit idelent, az anyagi skon ltunk, egyeznie kell a szellemi sk trtnseivel. Ha az anyagi vilg mereven korltozza az ember lett, akkor a szellemi sk trvnyeinek is nagyon hatrozottaknak kell lennik. De ha a htkznapokban azt ltom, hogy rengeteg szabad vlasztsa van az embernek, s minden kiszmthatatlan, akkor szerintem ugyanez mkdik a szellemi vilgban is.
Az asztrolgia szimblumrendszere mr tbb ezer ves, s azokat az alapelveket, amiket a hagyomnyos nzpont asztrolgia hasznl, mg a kzpkorban rgztettk. Akkoriban az emberek azt lttk, hogy a szlets pillanata eldnti a sorsukat. Aki jobbgynak szletett, az is maradt, aki grfi kastlyban ltta meg a napvilgot, az grfknt lte vgig az lett. Br idnknt voltak forradalmak, lzadsok, de az let nagy rsze eleve elrendeltnek ltszott. gy gondoltk, ha ilyen korltok kz szletik az ember, akkor biztosan meg van rva a sorsa, s ez valahonnan ki is olvashat.
Mivel az letben is megjsolhat volt, hogy egy rghz kttt jobbgy abban a faluban fogja lelni az lett, ahol szletett, vagy hogy egy grfkisasszony milyen trsasgi letet fog majd lni felnttknt, logikusnak tnt, hogy egy msik, magasabb nzpontot hasznlva egyb esemnyek is kiolvashatk egy szletsi dtumbl. Sem az ember szemlyisge, sem a trsadalmi krnyezete nem nagyon vltozott egy let alatt. Nem volt mg pszicholgia, sem nfejleszts, mindenki egyszeren csak meglte azokat a tulajdonsgokat, amelyekkel szletett. Teht lland volt a krnyezet, lland az egyn, s nagy valsznsggel megjsolhatak voltak a fbb letesemnyek. – Zsuzsa szles kzmozdulatokkal, igazn szrakoztatan magyarzott. Knyelmesen elhelyezkedtem a fotelban, s lveztem a rgtnztt kiseladst. – Az emberek lete nagyjbl gy zajlott, mintha egy vonatra szlettek volna meg, amelynek snje volt, menetrendje, a haladsba nem szlhattak bele, s szigor helyjegyeket kaptak indulskor, hogy els-, msod- vagy harmadosztly kupban utazhatnak-e. Aztn csak htradltek, s az volt a dolguk, hogy ljk meg mindazt, amit az let vonata eljk hoz. Kevs ember tudott kemny munkval msik osztly kocsiba kerlni, s csak nhnyuknak sikerlt gy kiugrani a vonatbl, hogy psgben tkapaszkodjanak egy msikra. Mivel a fldi let merev keretek kztt zajlott, ezrt precz szmolssal, egy felsbb, szellemi nzpontbl az anyagi skrl nem lthat esemnyekrl is egszen pontos jslatokat lehetett mondani.
Aztn, amikor jtt a szabadabb, nyitottabb vilg, akkor olyan lett az let, mintha mindenki egy vasti plyaudvarra szletett volna, s a tanulssal, szakmavlasztssal vltotta meg a jegyt a vonatra. Attl kezdve viszont megint snre kerlt az lete. Teht egy bizonyos letkor utn ltalban htkznapi szinten is tlthatv, megtervezhetv vlt a jv. Ha ezt az llandsgot egy msik rendszerben, fontosabb letesemnyekre akartk megjsolni, s ehhez pontostottk azt, hogy eddig mikor mi trtnt az illetvel, akkor az elrevettett esemnyek is elg nagy valsznsggel megvalsultak. Teht egy elrelthat fldi vilghoz tartozhat egy kiszmthat, megjsolhat szellemi szint is.
De nzznk krl ma. Br folyamatosan azt halljuk, hogy mennyire fontos, hogy ki hova szletik, az egyni letben azt ltjuk, hogy megjsolhatatlan, kibl mi lesz. Lehet, hogy egy gazdag orszgba szletik, amit egyszer csak sztdl egy hbor, lehet, hogy tehets csald gyereke lesz, de egy trsadalmi vagy gazdasgi vltozs miatt a vesztesek kztt tallhatja magt. s mivel nylnak a hatrok, lehet, hogy szegny orszgban ltja meg a napvilgot, de egyre tbb az eslye, hogy mshol boldoguljon.
A szakmkrl nem is beszlve. Az, aki tanri diplomt szerez, lehet, hogy gyerekeket tant, de vente vltoz kvetelmnyrendszer szerint, bizonytalan fizetssel, vltoz nyugdjidvel. De lehet, hogy ezzel a kpestssel is munkanlkli, mert bezrtk az iskolt, ahol tantott, lehet, hogy biztostsi gynk, vagy a mdiban millikat keres. A htkznapi letnk teljesen kiszmthatatlann vlt, s egyre kevsb tervezhet elre.
Ezrt ersdtt meg az emberekben a kapaszkodsvgy, s keresnek jsokat, asztrolgusokat, mert hinni akarnak valami biztosban, ami viszont mr nincs. A vltoz fizikai vilghoz kiszmthatatlan szellemi sk tartozik. Ennek a legfontosabb oka pedig az ember szabad akarata.
– A mindensgit, Jakab, menj mr az tbl! – Pter jtt be a konyhbl, kezben a teskancsval, s majdnem keresztlesett az elje somfordl macskn. – Na, majdnem repltem itt egyet a szabad akarat nevben.
Nevettnk, Jakab srtdtten felugrott a heverre, s mltsgteljes mosakodsba kezdett. Pter kitlttte a tet, s felnk knlta a tlcn. Kivlasztottam egy szp nefelejcses mintj csszt, s belekortyoltam a teba. Klnleges, fahjas ze volt.
– Nagyon finom. Milyen tea ez?
Zsuzsa elvett egy margarts poharat, s belekstolt:
– A Mandala tekbl vlasztottl? – krdezte Ptertl.
– Igen, ez a Harmony. Gondoltam, jt tesz egy kis tz.
– Ezek klnbz z fszeres biotek – fordult felm Zsuzsa. – Na, folytassuk.
Pter fogta a harmadik csszt, amin bzavirg volt, lelt a heverre, s bkt szndkkal fl kzzel az lbe hzta a macskt. Az eleinte krette magt, de aztn knyelmesen elnyjtzott, hagyta magt simogatni, s a szoksos elgedett dorombolsba kezdett.
Zsuzsa folytatta a magyarzatot:
– A mai vilg szerintem gy mkdik, hogy minden ember kap a szletsekor egy nagy halom autalkatrszt, amibl ssze kell szerelnie egy mkdkpes jrmvet. Ez lesz az szemlyisge, s ennek a leltra ltszik a horoszkpbl. De mr az elejn nagy klnbsgek lehetnek attl, hogy ki milyen gyesen tudja sszeilleszteni a klnbz alkotelemeit, s sikerl-e mindegyiket beptenie. Van, aki egy leten keresztl a csomagtartban cipeli az autja motorjt, s kzben nagy erfesztssel, lbbal hajtja a kocsit. s nem rti, hogy msok mirt tudnak olyan knnyedn elhzni mellette.
Ez az auts jelkp a kedvenc szimblumom, mert nagyon jl el lehet meslni vele mindazt, ami az emberben trtnik.
A mai gyerekek kzl radsul tbben mr nem is ksz alkotelemeket hoznak, csupn egy szellemi tervrajzot s ert a megalkotshoz. Aztn itt lent dntik el, milyen anyagbl ksztik el azt az alkatrszt. Ezrt k sokszor mr az alapanyag tekintetben is msok, mint a hasonl horoszkp trsaik, ezrt egszen ms minsg lesz a ksz szemlyisgk. Sokkal egyedibbek, klnlegesebbek. Ugyanannak az asztrolgiai jelkpnek ma mr jval nagyobb mlysgei s magassgai vannak.
Minl tudatosabb az ember, annl nagyobb a varicis lehetsge. Az, aki nem csupn sztnsen l, az nem fllomban fogja sszeszerelni az autt, s mr a legelejn ms lehet, mint az tlag. Ahogy az ember kzbe vesz, kicsomagol s beilleszt magba egy-egy tulajdonsgot, gy vlik az lthatv, hasznlhatv. Aztn egy kvetkez alkotelem mdost rajta, bvti vagy eltakarja azt. Ezrt vannak klnbz szakaszai egy gyerek fejldsnek, amikor ltvnyosan ms-ms tulajdonsgok hangslyosak a szemlyisgben.
A msik fontos dolog, ami mg benne van a horoszkpban, az annak a tjnak a trkpe, ahova az illet megszletik. Ehhez a vidkhez is mutat bizonyos trkpet a horoszkp, azt, hogy merre van a j irny, merre rdemes menni, illetve hol vannak gdrk, szakadkok. De ezt az letet mr mindenkinek nmagnak kell irnytania. A sajt szabad akarata az, ami vezeti ezt az autt. Dntsek nlkl csak sodrdik az letben, s knnyen az t szln tallja magt. Amgy a mai felgyorsult vilgban az utak is vltoznak, az, ami korbban ftvonalnak tnt, pr v mlva zskutcv vlhat, vagy egy dug miatt lesz jrhatatlan, mert tl sokan vlasztottk.
A lnyeg azonban az, hogy a mai letet nem lehet htradlve lni, mert mr nem vonatban l az ember, hanem autban. Ezt mr vezetnie kell, dntseket hozni, nyomni a gzt vagy fkezni, forgatni a kormnyt. Attl fggen, hogy milyen gyesen irnytja valaki az lete autjt, milyen tvonalat vlaszt a megadott tjon, teljesen eltr leteket lhet meg ugyanolyan horoszkppal. s ettl lesz megjsolhatatlan, hogy az adott ember adott viszonyok kztt mit fog tenni.
Persze sok asztrolgus mond ma is jslatokat, hiszen nagy rjuk a kereslet. Ennek az egyik varicija, amikor elg sok ltalnos dolgot felsorol az ember, remlve, hogy abbl pr dolog majd csak stimmelni fog. Na, ez a komolytalan rsze. De vannak, akik nagyon komolyan veszik, s lelkiismeretesen, alapos szmtsokkal keresik meg a legvalsznbb esemnyeket. Ha ezeket meghallja valaki, hihetnek tartja, fleg, ha a mltat nzve nagyrszt stimmeltek is ezek. Csakhogy az ember nem gpezet, mg akkor sem, ha sok a rutinszer cselekedete. Az ilyen elemzs olyan, mint egy tudomnyos alap tottippels. A szakembernek teljesen igaza van, valban azokra az esemnyekre van a legnagyobb esly, amelyeket kiszmolt – de ettl mg a totban sem gazdagodott meg senki. Attl, hogy egy meccset minden szmts szerint a Real Madridnak kellene nyerni, mg knnyen kikaphat, ezrt nevezik ezt szerencsejtknak. Lehet, hogy csak egy szzalk az eslye a dolognak, de attl az mg teljes egszben bekvetkezhet.
Sokan lik ma is rutinbl az letket, s nluk jnnek be a legnagyobb arnyban a jslatok. De minl nllbb valaki, annl szabadabb s kiszmthatatlanabb az lete. Ilyenkor nem jn be menetrendszeren a j, de a rosszat is nagy esllyel elkerlheti az illet. Az, aki kpes bellrl jv dntseket hozni, le mer trni a megszokott, bejratott utakrl, s szreveszi a kis svnyeket, vagy kpes j utat trni magnak, az sokkal rdekesebb, egynibb letet fog lni, mint egy tlagember. Nem megjsolhatt, nem tucatletet, hanem valdit, egynit, ami csak az v.
A klnleges hegycscsokra sosem visz fel autplya. Aki nem csak egy szrke aszfaltcskon akarja eltlteni az lett, annak beren kell figyelnie az alig lthat tkeresztezdseket, s le kell kanyarodnia a kevsb jrt utakra, amik elvihetik a legszebb tjakra. Az az ember, aki megszoksbl kveti a ftvonalat, ksbb meggyzdssel llthatja, hogy neki nem volt ms lehetsge, nem olyan szerencss, mint az a trsa, aki magas hegycscsokra jutott. Pedig ugyanazon a tjon autztak, csak a msik vette a btorsgot, s megkereste a sajt tjt. A mai vilg rengeteg klnleges lehetsget tartogat mindenki szmra, csak sokan nem merik szrevenni azokat, hiszen a keskeny svny mindig kockzatot jelent a ftvonalhoz kpest.
Akikkel n tallkozom, azok fleg angyalemberek, akr tudjk magukrl, akr nem. Az letkben szerencsre nem menetrendszeren jnnek az esemnyek. Az sokat segthet nekik, ha valaki elmondja, milyen tulajdonsgokkal szlettek, s milyen fejldsi feladatot hoztak magukkal erre az letre, de nagyon vltozatos mdon lik s oldjk meg azokat.
Zsuzsa kortyolt egyet a tejbl, aztn folytatta a magyarzatot. Olyan volt, mint egy lelkes tuds, aki a kedvenc szakterletrl akar pr perc alatt minden fontos dolgot elmondani az rdekldknek. Szinte sodort magval a szavai lendlete.
– A felnvekvs sorn teht az alkotelemekbl sszellthat egy aut, s a horoszkpbl az ltszik, ha pldul eleve defektes a jobb els kerk. Erre a hagyomnyos nzpont asztrolgus tnyknt megjsolja, hogy mivel az illet jrmve jobbra hz, egy id utn a jobb oldali rokban fog kiktni, trdjn ebbe bele, ez az sorsa, ilyen aut jutott neki. Egy kis jindulattal mg ehhez hozz lehet tenni, hogy igyekezzen minden erejvel balra ellenkormnyozni, akkor taln kihzhatja egy ideig az ton.
Az n feladatcentrikus nzpontom szerint a vezetnek az a dolga, hogy ismerje fel, ha gond van, szlljon ki, jrja krl az autt, vegye szre a defektes kereket, s aztn cserlje is ki. s akkor ettl kezdve nem fog mkdni az eredeti jslat, nem megy jobbra az aut, de nem j az eredeti tancs sem, mert ha mg mindig balra hzza a kormnyt, akkor most meg abba az rokba fog belemenni. Ettl kezdve az aut jl halad, de ha rosszul tekeri a kormnyt, termszetesen brmelyik rokban kikthet, teht nem bzhatja el magt a vezet.
Csakhogy ahhoz, hogy ezt megtehesse az ember, szksge van arra a nagyon fontos tudsra, hogy nem azonos az autjval. Fel kell ismernie, hogy van a szemlyisge, vannak a tulajdonsgai, de ezek felett, ezeket irnytva van egy tudatos nje.
Sok ember eddig nem jut el, teht nincs meg a vezet, aki javtani tudna a sorsn. k gy lik az letket, hogy azt ltjk, a jobb oldali fk egyre fenyegetbben rohannak feljk, s egy id utn nekik is jnnek. Pedig k teli torokbl kiablnak, hogy flre innen, ne bntsatok! Ezek az emberek azt ltjk, hogy a vilg jn feljk, hozza a j vagy rossz esemnyeket, s nem tudnak ezen vltoztatni. Nem veszik szre, hogy ott van elttk az letk kormnykereke, csak meg kellene vgre ragadni. Csakhogy ezzel egytt a felelssg is az vk lenne, s kiderlne, hogy nem a gonosz fk rohannak nekik, hanem k vezettk eddig rosszul az autjukat.
A msik gond, hogy egy kereket kicserlni nem knny dolog. Egyszerbb bent bslakodni az lsben, vagy a kormnyt tekergetni grcssen. Sokan nem veszik a fradsgot a vltoztatshoz, inkbb beletrdnek, hogy ez az sorsuk.
Aztn van, amikor msoktl krnk segtsget. Ez valjban csak annyit jelent, hogy valaki kvlrl felpumplja a lapos kereket. Ez egy ideig tkletesnek tnik, csakhogy a defekt nem tnt el, teht pr kilomter utn ugyanott tartunk. Ez ltszlag segt, hiszen haladtunk valamennyit, de hosszabb tvon mgsem j, mert a kerk egyre gyorsabban fog leereszteni, s az egyenetlen halads az aut tbbi rszt is ronglja mr. A clirnyos kzlekedst pedig felvltja a ktsgbeesett segtsgkeress miatti rohangls, s kzben teljesen elvesztheti az ember az eredeti tvonalt.
Egy fontos szably: mivel ez a szemlyisg a mink, ms nem javthatja meg helyettnk. Gyorsseglyt kaphatunk, de valdi vltozst csak mi magunk hozhatunk ltre. A tbbi vagy csak rvidtvra szl, vagy, ami mg rosszabb, idegen alkatrszt jelent, s tnkreteszi az egyedi mkdsnket.
A feladat teht: elszr sszeszerelni az autt, aztn megtanulni vezetni, majd felismerni a hibkat, s aztn, az igazi teend: kijavtani a hibs alkatrszeket. Akinek ez sikerl, az valjban tllp a sorsn. A szemlyisgtpusa azonos marad, autt nem vltott, de mr nem lesznek r jellemzek a szletsi hibk. St, mivel megjavtotta az alkatrszeket, az, ami korbban gyengesge volt, az lesz az ereje.
Htkznapi pldval: ha valaki gyengnek, betegesnek szletik, akkor javasoljk neki, hogy sportoljon az egszsge rdekben. Ha nem veszi ehhez a fradsgot, akkor valban gyenge marad. De sok sportol letrajzban szerepel egy ilyen orvosi tancs kiindulpontknt, aztn a trtnet cscsn ott az olimpiai aranyrem. Teht azrt, mert gyengbbnek szletett, nagyobb erfesztsekre volt szksge az egszsges lethez. Ez a kzdelem aztn magasabbra emelte, mint azt az tlagembert, akinek semmi baja sem volt, de nem is lett belle olimpiai bajnok.
lvezettel hallgattam Zsuzst, nagyon tetszett, amiket mondott. A mai, zrs reggel utn rltem annak, hogy talltam valamit, amit eddig rtelmetlennek lttam, de Zsuzsa szavai nyomn rtelmes dologg llt ssze. Ez remnyt adott ahhoz, hogy az sszes olyan esemny, amit most nem rtek, egyszer csak szintn normliss vlik, anlkl, hogy attl kellene flnem, elvesztem a jzan eszemet. gy reztem, fontos nekem ez a beszlgets, s azt remltem, nem r mg vget. Szerettem volna, ha mg sok mindenrl beszl, mert amit mondott, logikus s kvethet volt, s nem akartam visszakerlni az irracionlis esemnyek kz.
Pter a macskt simogatva idnknt frkszve nzett rnk, de nem szlt kzbe.
– s mitl lett ms a vilg krlttnk? A trsadalmi fejlds hozta csak ezt a szabadsgot, vagy ennek is van valamilyen szellemi oka? – krdeztem.
– A fldi nagy vltozsok mindig a szellemi vilgot tkrzik vissza. A folyamat minden tren azonosan zajlik, szellemi, anyagi, s emberi szinteken is. Jelenleg azrt van ez a nagy vltozs, mert belptnk egy j korszakba. Ez itt mr a Vznt-kor.
A Fldnek ugyanis vannak nagy vilgkorszakai. Ez abbl addik, hogy a Fld gy prg, mint egy bgcsiga, egy kicsit kileng a mozgsa, s a kerings sorn az szak-dli tengelye is megtesz egy kis krt, nagyon lassan, 25.700 v alatt. Teht pr ezer vvel ezeltt egy msik csillagra mutatott ez a tengely, ms volt a Sarkcsillag. Ha ezt a mozgst rvettjk az llatvre, akkor ez beleesik valamelyik csillagkpbe, teht olyan korszak van a Fldn. Ez egy htrl mozgs, teht a Halak utn a Vznt jn, aztn majd a Bak. A teljes krnek a tizenketted rsze, teht nagyjbl 2.140 v ad egy korszakot. De mivel ezek ilyen nagy idszakok, nincs pontos dtuma annak, hogy mikor kezddik az egyik, s mikor fejezdik be a msik. Valsznbb, hogy ezek egymsba cssznak, s mindig kell pr szz v, amire hangslyoss vlnak az adott korszak jellemzi. Radsul ezek egymsra plnek, teht nem a nullrl kezdi a fejldst az emberisg, hanem az elzt folytatja. Egy ilyen lass folyamatnl nem lehet megmondani, hogy pontosan mikor r bele a Fld egy-egy korszakba. Az viszont biztos, hogy most egy tmenti idszakot lnk, lassan vget r a Halak korszak, s kezddik a Vznt. Szerintem mr nagyjbl a hatvanas vektl benne vagyunk az j korban.
– s minden egyes idszaknak olyan jellemzi vannak, mint az asztrolgiai jegynek?
– Igen, csak ezek nagy, trsadalmi szint hatsok. A Halak korszakot Jzus indtotta el, nem vletlenl lett az jelkpe is a hal. A szeretetrl szlt, a hitrl, az elfogadsrl. Azonban minden nagy dolog magban hordja az ellenttt is. A szeretet vallsra azonnal ltrejtt a gyllet, a hitre pedig a korszak vgn a hitetlensg, a racionalits felelt. A belenyugvs, az isteni akarat elfogadsa mellett ott volt a ms vallsak ldzse is.
A kvetkez, a Vznt-kor a szabadsgrl s a kzssgekrl szl. Ezek azonban mr nem a nyjszellem emberek vakhit csoportjai az ers vezet mgtt, hanem nll gondolkods egynek nknt vllalt, egyenrang egyttmkdse. A szabadsgra persze azonnal jn a korlt, amikor az ember nmagt ktzi le szenvedlyekkel, ostobasggal, a kzssgi lettel szemben pedig ott van az nzsg. De van mg r ktezer vnk, hogy megtanuljuk jl hasznlni a Vznt energikat.
A Halak korszak jellemz vallsa a keresztnysg volt, a mai kornak pedig a szabadgondolkods felel meg. Azt gondolsz, amit akarsz, azt hiszel, amit akarsz, ma mr szerencsre egyikrt sem gethetnek meg.
– s mirt gondolod, hogy a hatvanas vektl indult ez a korszak?
– Mert akkor lett szabad az ember. A fldi korltokat legyzve kijutott az rbe, teht tlpte a fizikai hatrokat, msrszrl pedig uralni tudta az anyagot azzal, hogy kpes lett hasznlni az atomenergit. Mghozz teljes szabadsggal: j, hatalmas erket mozgathat meg vele, vagy akr az egsz Fldet elpusztthatja. Eslye lett arra, hogy akr ms bolygkon is megtelepedjen, s arra is, hogy teljesen tnkretegye ezt az egyetlen otthont.
A tmegkommunikcival megjelent a tuds s a tapasztals szabadsga, lthatjuk, mi trtnik a vilg msik feln, s olyan informcikat is megszerezhetnk, ami korbban csak kevesek kivltsga volt. Aztn mra megjelent a gnsebszet is, egyre szabadabban avatkozhatunk bele az let titkaiba, s itt a korltlan kapcsolatteremts lehetsge az internettel. Szerintem a hippikorszak volt a nyitnya ennek a kornak, az sszes jellemzjvel s persze a gyerekbetegsgeivel, a tlzsaival egytt. Olyan, mint a szlets: felgyorstva benne van minden jellemz, aztn kvetkezik az let, amikor a hibkat ki lehet javtani, a j dolgokat pedig megvalstani.
Tgabb, spiritulis szempontbl nzve az emberisg szmra a Halak korszak volt a gyerekkor, a ktelez ltalnos iskolval, a Vznt-kor pedig a kamaszkor, ahol, ha jl teljest a kzpiskolban, akkor jhet a fiskola vagy egyetem. A Halak idszakban az embert szigor korltok vettk krl, s volt felette egy nagy hatalm apafigura, aki megszabta, hogy mit tehet. A kirlyok s a dikttorok a gyermekknek tekintettk a npet, akit nekik kell ers kzzel irnytani, de a hagyomnyos vallsok tbbsgben is egy gi atya figyeli az embert, aki szigoran bntet, illetve jutalmaz, ha gy ltja jnak.
Az elmlt ktezer v arrl szlt, hogy az ember igyekezzen a lehet legjobban viselkedni, hogy a tant bcsi elgedett legyen vele. Eleinte az ember sz nlkl elfogadta a kls hatsokat, de aztn elkezdett gondolkodni, s a megfoghatatlan, tl tvoli istenkp helyett valami kzzelfoghatt akart. Ekkor fordult az anyag fel, s az lett az istene. Igyekezett megismerni az anyagi vilg titkait, remlve, hogy ha jl tudja mr a leckt, akkor nllv vlhat. Csakhogy baj van, mert a materilis vilg, amibe egyetlen biztos dologknt belekapaszkodott, kisiklott az ujjai kzl. Minl szorosabban markolta, annl kevesebb maradt a kezben. Ma mr tudjuk, hogy nincs kzzelfoghat anyag, az atomok nem kis golycskkbl llnak, hanem olyan elemi rszecskkbl, amelyek valjban csupn rezgsek. Szval meg akartuk vetni a lbunkat az anyagban, erre kiderlt, hogy nincs is ott semmi. Ez aztn a valdi szabadsg! Ami persze elveszettsg is azoknak, akik kapaszkodni akarnak valamibe. Ezrt az emberek egy rsze visszamenekl a rgi ltalnos iskolba, de egyre kevsb bzhatnak a tant bcsiban, mert kiderlt, hogy sem tvedhetetlen, s amit a tanknyvek lltanak, azt gyakran nem igazolja a tapasztalat.
Ez egy kosszal teli idszak, most szletik egy j vilg. Erre sokan azt mondjk, hogy jn a vilgvge, hiszen ledlnek a rgi trvnyek, nem lehet a rgi mdon lni. Vannak, akik prblkoznak vele, de nem lehet visszafel haladni az idben.
Valban vilgvge van, de ez csak egy korszak vge, nem pedig a mindensg. Itt van egy vilgkorszak vge, s most kezddik az j. Ha csak az egyik oldalra nznk, ott azt ltjuk, hogy minden romlik, elvesznek a rgi rtkek, nincs erklcs, nincs korlt, az emberisg gy viselkedik, mint egy megrlt kamaszbanda lete els bulijban. Mindent szabad, ami korbban tiltott volt. retlen csapat, retlen viccekkel. A tmeg most li ki a kamaszkort. A mdiban pucr lnyokat lehet kukkolni, szinte minden jsg kteleznek rzi, hogy aktkpeket mutogasson, mdiahrr vlt a pornipar. A legtbb nzt vonz sikerfilmek kamaszos idtlenkedsek, altesti ponokrl, iskolai vck vicceivel. Ez most a men, s a felnttebb rteg joggal borzad el. Pedig nincs nagy baj, csak a tmegek az iskols korbl kiskamassz vltak, s eltnt a tant bcsi, aki miatt eddig visszafogtk magukat. Ez az oka a kromkodsnak is. Szabad, ezrt mr semmit sem jelent, ktszv vlt. Nem j, de ez van.
Nincs, aki rnk szljon, mert elment a tant bcsi, elveszett a tekintly. Korbban minden tekintlyszemly mgtt ott llt a vgs, szigor apafigura: „Vigyzz, mert ha rossz leszel, jn a bntets!” Az ettl val flelem korltozta az egynt, flt a kvetkezmnyektl. gy rezte, gyenge kisgyerek, s a msik ersebb, hatalma van felette. De mostanra kintt ebbl a korbl, mr brkivel egyenrangnak rzi magt, st, prblgatja az erejt, ki az, akin most mr uralkodhat, kit tud megflemlteni a handabandzsval. A tmeg jelzi azt, hogy hol tart az emberisg a fejldsben, de a vltozsban aktvan is rszt lehet venni. Ahogy a kamaszok kzl se mindenkit csak a szex, a jtk meg a verekeds rdekel, hanem kpesek rtelmesen meglni a szabadsgot, a felnttkor kezdett, ugyangy az emberisgben is megvan ez a rteg. k az rettebbek, s a tbbsgk angyalember.
Amgy a vilg szerencsre nem is olyan rettenetes, mint amilyennek ltjuk a mdia torz tkrben. Naponta szrnylkdhetnk azon, hogy mr megint mi trtnt, pedig csak felnagytjuk az esemnyeket. Nem a vilg lett rosszabb, csak a hrszolgltatsunk lett tkletesebb. Az ember terjeszked, kvncsi faj, egy egszsges adag agresszival, ami szksges volt a tllshez, s tovbbra is az egyik jellemz tulajdonsga.
Mindig voltak hbork a trtnelemben, nagy, vtizedes harcok, hdtsok. Egsz orszgrszeket gettek fel, vrosok, falvak npt puszttottk el. Gondolj csak a mi trtnelmnkben a tatrjrsra vagy a trk hdtsra. De mindegyik vilgrsznek megvoltak a nagy pusztt hbori, ahol ltalban nemzetek vagy vallsok harcoltak egyms ellen.
Ma llandan ijesztgetik az embereket a terrorizmusrl szl hrekkel, pedig ezek vgre nem nagy hbork. Mr csak emberek harcolnak emberek ellen. Ez nem a vallsok hborja, hiba szeretnk a rsztvevk annak belltani, hiszen akkor sokkal flelmetesebb lenne. Csupn vallsos emberek prbljk bizonygatni elktelezettsgket msokkal szemben. Megrz s ijeszt egy-egy esemny, de ahhoz kpest, hogy milyen srn lnk ezen a Fldn, s mennyien vagyunk, arnyaiban sokkal kevesebbet harcolunk, mint rgebben. s a legfontosabb, hogy egyniv vlt a harc, az egynnek pedig megvan a szabad akarata. A hadseregben nem dnthetett, de ma egyre nagyobb az eslye ms utat vlasztani, s kikerlni az agresszit.
Az egyik oldalon teht pusztulnak a rgi rtkek. De a jv fel nzve lthatjuk, hogy pl egy j, szabadabb vilg, korltok nlkl, ms rtkrenddel, j lehetsgekkel, jval nagyobb tvlatokat nyitva a fejldsre, mint amit korbban elkpzelhettnk. A flsebbek persze foltozgatni prbljk a szakadsokat, de nem lehet visszafordtani a fejldst, az emberisg mr kintte a gyerekruht.
Mivel a Halak korszak az al-flrendeltsgrl szlt, a Vznt-kor pedig az egyenrangsgrl, megvltozott az emberek viszonya is a korbbi tekintllyel szemben. A kirlyokat elzavartk, s akik megmaradtak, azokra ltalban gy tekintenek, ahogy a felntt ember nz az ids szlre: szeretettel, tisztelettel, de mr nincs tle fgg helyzetben, kpes nlkle is nllan lni az lett. Ugyanilyen lett a mai fiatalsg kapcsolata a vallsi elljrkkal: ha rdemesek r, akkor szeretik ket, de mr nem flnek tlk, s nem kvetik vakon a tancsaikat. Az llami vezetket a np vlasztja, s ha elgedetlen velk, akkor le is vlthatja ket. Az Istennel val kapcsolat is sokkal szemlyesebb s kzelibb lett: a mai hvk tbbsge mr nem egy szigor gi tantt, hanem egy kzeli, szemlyes bartot, tancsadt lt benne.
Pter letette az lbl a macskt, s megszlalt:
– Azt ltom, hogy a kt Szz jl megrti magt az elmletek szintjn, de brmennyire is jl mkdik Anna elterel hadmvelete, ideje lenne a lnyegrl is beszlni.
– Az is fontos, amirl eddig sz volt – trta szt a karjt Zsuzsa.
– Egybknt igen, de most Anna bels gtjval kellene foglalkoznunk. Csakhogy gy tnik, ppen ezzel nem akar szembenzni, s kpes lenne akr ki is tanulni az asztrolgit, csak ne rla beszlj.
(folytats a kvetkez fejezetben)
Forrs: www.angyalemberek.gportal.hu
|