Men
 
Ezt rdemes megnzni...
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
HOZOTT ANYAG-rdekes rsok msoktl
HOZOTT ANYAG-rdekes rsok msoktl : Anthony de Mello: bredj tudatra 2. rszlet

Anthony de Mello: bredj tudatra 2. rszlet

  2010.08.08. 20:25

ANTHONY DE MELLO: BREDJ TUDATRA!

2. rszlet

Fordtotta: Mt Jnos

 

 

NMEGFIGYELS

Hogy valaki segtsgedre legyen, arra az egyetlen md az, hogy ktsgbe vonja az ideidat. Ha kszen llsz arra, hogy figyelj, s kszen vagy arra, hogy a tbbiek ktsgbe vonjk nzeteidet, akkor egyetlen dolgot tehetsz, de senki sem segthet neked. Mi ez az sszes kztt legfbb dolog? gy nevezik: nmegfigyels. Ebben senki sem segthet. Senki sem adhat mdszert. Senki sem mutathat technikt. Mihelyt technikra tallsz, abban a pillanatban megint programozott vagy. De az nmegfigyels - nmagad figyelse - fontos. Ez nem ugyanaz, mint az nabszorpci. Az nabszorpci belefeledkezs nmagadba, melynek sorn magadra sszpontostsz, nmagadrt aggdsz.

 



n nmegfigyelsrl beszlek. Az micsoda? Azt jelenti, hogy - amennyire lehetsges mindent megfigyelsz bell s kvl, s gy figyeled, mintha valaki mssal trtnne. Mit jelent ez az utols mondat? Azt jelenti, hogy nem vonatkoztatod nnn szemlyedre azt, ami veled trtnik. Azt jelenti, hogy gy tekintesz a dolgokra, mintha semmilyen kapcsolatban sem llnl velk, fggetlenl attl, hogy milyenek.
Szenvedsz a depresszidtl, aggodalmaidtl, s ennek oka az, hogy azonosulsz velk. Azt mondod: "Kudarc az letem." De ez tveds. Nem kudarc alkotja. Mondhatod, ha pontos akarsz lenni: "ppen most kudarcot gyakorlok." De azt aligha mondhatod: "Kudarc vagyok."
Nem a kudarc alkot tged, nem abbl llsz. Az csupn egy fura fajtja a gondolkods trkkjeinek, egy fura fajta illzi. Noha nem tudatosult benned, az a gondolat vezet, hogy benned a kudarc van, hogy te vagy a kudarc, hogy tged a sajt rmd, rzelmeid hullmzsa alkot. "Dinamizmus vagyok!" Mondanom sem kell, nem vagy dinamizmus. Dinamizmus lehet benned, mint ahogy lehet benned elragadtats ppen most, e pillanatban, de vrj egy kicsit, hamarosan elmlik; az nem tarts: sohasem tarts; llandan vltozik: mindig vltozsban van.
Felhk jnnek s mennek: kzttk nhny fekete, nhny fehr, nhny nagy, msok kicsik.
Ha az analgit kvetni akarjuk: te lennl az g, mely megfigyeli a felhket. Passzv, klnll megfigyel vagy. Ez sokkol, klnsen valakinek, aki a Nyugat kultrjban l. Nem avatkozol bele a dolgok lefolysba. Ne avatkozz bele semmibe! Ne "fixlj", ne javts ki semmit! Lss! Figyelj meg!
Az emberekkel az a problma, hogy minduntalan fixljk, kijavtjk a dolgokat, melyeket pedig mg csak nem is rtenek. Mi minduntalan kijavtjuk a dolgokat, ugye? Soha nem tlik esznkbe, hogy a dolgokat nem kell kijavtani. Valban nem. Nagyszer megvilgosods. A dolgokat meg kell rteni. Ha megrtend a dolgokat, megvltoznnak. {Pontosan fogalmazva: ha megrtend a dolgokat, szrevennd, hogy olyanok, amilyenknt jnak gondolod ket.}

 

TUDATOSTS - ANLKL, HOGY MINDENT KIRTKELNNK

Meg akarod vltoztatni a vilgot? Mi lenne, ha nmagaddal kezdend? Mi lenne, ha nmagad transzformldnl elszr? Hogyan red azt el? Megfigyelssel. Megrtssel. gy, hogy rszedrl nincs sem beleavatkozs, sem megtls. Mert amit megtlsz, azt nem tudod megrteni.
Amikor azt mondod valakirl, hogy "ez a frfi egy kommunista", a megrts abban a pillanatban mr meg is llt. Cmkt nyomtl r. "Ez a n egy kapitalista." A megrts abban a pillanatban mr meg is llt. Cmkt nyomtl r, s annl rosszabb, ha a cmke alig kivehet helyeslst vagy helytelentst is hordoz! Hogyan fogod megrteni, hogy adott esetben mivel rtesz egyet, mivel nem?
Mindez gy hangzik, mint egy j vilg, ugye? Nincs tlet, nincs megjegyzs, nincs llsfoglals: valaki csupn figyelemmel ksr, megfigyel, tanulmnyoz anlkl, hogy a megfigyelt, figyelemmel ksrt tanulmnyozott dolgot meg akarn vltoztatni. Azrt, mert ha azt, ami van, azz kvnd vltoztatni, aminek szerinted lennie kellene, akkor tbb nem rted. Az idomr megprbl megrteni egy kutyt, hogy betanthassa bizonyos mutatvnyok eladsra. A tuds azonban egyszeren megfigyeli a hangyk viselkedst, s a szeme eltt nem lebeg ms, mint megfigyelni a hangykat, minl tbbet megtudni rluk. Nincs ms clja. Nem ksrli meg betantsukat, vagy azt, hogy brmire jusson velk. A hangyk rdeklik, azokrl akar tudni minl tbbet. gy ll a dologhoz. Azon a napon, amikor kzel ilyen llspontra helyezkedsz, csodban lesz rszed. Megvltozol erfeszts nlkl, helyes irnyba. Vgbemegy majd a vltozs, nem kell keresztlvinned. Ha tudatra bredsz, akkor tjkozatlansgodon rr lesz ez a megvilgts, minden eltnik, ami gonosz. s ez tpot ad mindannak, ami j. Ezt kell majd megtapasztalnod.
De ez fegyelmezett elmt kvetel. s amikor azt mondom: fegyelmezett, nem erlkdsrl beszlek. Valami msrl beszlek. Tanulmnyoztl mr valaha egy atltt? Legyen br frfi vagy n, az egsz lete sport, de micsoda fegyelmezett letet l. s nzz meg egy folyt, amint a tenger fel halad. ltala jnnek ltre a partok, amelyek megszabjk a medrt. Amikor van benned valami, ami a helyes irnyba tart, akkor az ltrehozza nnn fegyelmt. Attl a pillanattl kezdve, hogy a tudatra breds, mint valami bogr, megcsp tged. , mily csodlatos! A vilg legcsodlatosabb dolga: a legfontosabb, a legcsodlatosabb. Semmi sincs olyan fontos a vilgon, mint a tudatra breds. Semmi. s, termszetesen, a maga mdjn ez is fegyelem.
Semmi sincs oly csodlatos, mint tudatban lenni. Szvesebben lnl tudatlansgban? Inkbb cselekednl, s nem lennl tudatban akciidnak, beszlnl, s nem lennl tudatban szavaidnak? Szvesebben figyelnl az emberekre, s nem lennl tudatban annak, amit hallasz, vagy ltnl dolgokat, s nem lennl tudatban annak, amit nzel? A nagy Szkratsz azt mondta: "Nem rdemes tudatra breds nlkl lni." Ez magtl rtetd igazsg. A legtbb ember nem l tudatra bredten. Gpies letet l, srba tapadt gondolatokkal - ltalban valaki msval -, nkntelen rzelmekkel, mechanikus cselekedetekkel, mechanikus reakcikkal.
Akarod ltni, hogy valjban ilyen vagy te is? "Ty, milyen cuki ing van rajtad!" Kellemes ezt hallanod. Egy ing kapcsn, az g szerelmre! Bszke vagy, amikor ezt hallod.
Indiban a misszim kzpontjba jnnek az emberek, s azt mondjk: "Milyen kedves hely, ezek a szemet gynyrkdtet fk" (melyekrl egyltaln nem tehetek), "ez a nagyszer ghajlat." s mr j rzssel tlt el, amg rajta nem kapom magam a j rzsen, s akkor azt mondom: "Hoh, micsoda ostobasg!" Nem tehetek ezekrl a fkrl; nem rm bztk a hely kivlasztst. Az idjrst sem n rendeltem; egyszeren ilyen. De itt bekerl a "magam", ami j rzssel tlt el. Megelgedssel tlt el a "magam" kultrja s a "magam" nemzete. Mekkora ostobasg telik ki tled? Komolyan krdezem. Azt mondjk nekem, hogy az n nagyszer indiai kultrm produklta mind a nagy misztikusokat. Nem n produkltam ket. Nem tehetek rluk. Vagy azt mondjk nekem: "Az n orszga s az ottani szegnysg - az undort." Br nem n teremtettem azt, mgis szgyenrzs tlt el. Mi folyik itt? Meglltl-e valaha, hogy belegondolj?
Az emberek azt mondjk neked: "Azt hiszem, n elbvl" - gy teht j rzs tlt el. Megcirgatnak (ezrt az emberek azt mondjk r: n ok vagyok, te ok vagy). Egy napon rok majd egy knyvet, ez lesz a cme: Szamr vagyok, szamr vagy. A vilgon az a legfelszabadtbb, legcsodlatosabb dolog, amikor nyltan bevallod, hogy szamr vagy. Az csodlatos. Amikor az emberek azt mondjk nekem: "Tvedsz!", azt vlaszolom: "Ht mire szmthatsz egy szamrtl?"
Mindenki el kell hagyja a pncljt, a vrtezett. A vgs megszabadulsban n szamr vagyok, te szamr vagy. Szokott krlmnyek kztt ez gy trtnik, hogy megnyomok egy gombot, s mr fel is ajzottalak; megnyomok egy msikat, s mr meg is nyugodtl. s ez tetszik neked. Hny embert ismersz, akire nincs hatssal a dicsret vagy a megvets? Az nem emberi, szoktuk mondani. Az emberi azt jelenti, hogy egy kis majomnak kell lenned, hogy mindenki megcsavargathassa a farkadat, s hogy brmit megtegyl, amit illene megtenned. De ez az emberi? Ha engem vonznak tallsz, az azt jelenti, hogy ppen most j hangulatban vagy, semmi tbbet.
Az azt is jelenti, hogy rajta vagyok a bevsrlsi listdon. {Valamennyinknek van egy listja arrl, hogy mire van szksge a napjai sorn.} Mi mindnyjan sszertuk, miket kell bevsrolnunk. s mintha ezt a listt mindenv magunkkal vinnnk, s ehhez mricsklnnk - magas, hmm, stt haj, hmm, jkp az n zlsem szerint. "Tetszik nekem annak a frfinak a zeng hangja." Azt mondod: "Szerelmes vagyok." Nem vagy szerelmes, te buta szamr.
Valahnyszor szerelmes vagy - ezt nem szvesen mondom -, klnsen ostoba csacsi vagy. lj le, s nzd meg, mi trtnik veled. Elfutsz nmagadtl. Meneklni akarsz. Valaki egyszer azt mondta: "Ksznjk Istennek a valsgot, s a mdokat arra, hogy elfussunk elle." Ez teht az, ami vgbemegy. Mennyire gpiesek vagyunk, mennyire drton rngatottak!
Knyveket runk arrl, hogy kontroll alatt vagyunk, s hogy milyen csodlatos dolog kontroll alatt lenni, s hogy mennyire nagy szksg van arra, hogy az emberek azt mondjk neked, hogy klassz vagy, ok. s csak gy lesz majd nmagad kapcsn j rzsed. Milyen csodlatos dolog bebrtnzttnek lenni! Vagy, mint azt valaki tegnap mondta nekem, a kalitkdban lenni.
Szeretsz brtnben lenni? Szeretsz kls kontroll alatt lenni, drton rngatott lenni? Hadd mondjak neked valamit: ha brmikor hagyod, hogy annak kapcsn legyen j rzsed, hogy az emberek azt mondjk, hogy klassz vagy, kiteszed nmagad annak, hogy rossz rzsed legyen, amikor azt mondjk, nem vagy az. Amg azrt lsz, hogy ms emberek elvrsainak megfelelj, gyelj arra, hogy mit viselsz, merre fsld a hajadat, hogy kifnyestetted-e a cipdet - egyszval hogy megfelelj az minden rohadt elvrsuknak. Ezt nevezed emberinek?
Ezt fogod felfedezni, ha megfigyeled nmagadat! Elborzaszt majd, amikor rbredsz erre! Tulajdonkppen klassz sem vagy, de az ellenkezje sem. Taln csupn az ppen fennll trendhez, hangulathoz vagy divathoz illesz. Ez jelenti azt, hogy klassz lettl? Azon mlik, hogy mit gondolnak rlad az emberek? Jzus Krisztus ugyanis "nem klassz" kellett legyen e mrtkek szerint. Nem vagy klassz, nem vagy nem klassz, te te vagy. Remlem, ez lesz a nagy felfedezs legalbb nhnytoknak. Ha ezekben a napokban, melyeket egytt tltnk, kzletek hrman vagy ngyen erre a felfedezsre jutnak, egek, micsoda gynyrsg! Klnleges! Hajtsd ki mind az sszes "klassz" meg "nemklassz" limlomot; szabadulj meg az sszes tlettl, s csupn figyelj, tarts szemmel! Nagy felfedezseket teszel majd, melyek vltoztatnak rajtad. s ez mg csak a legcseklyebb erfesztsedbe sem kerl majd, hidd el nekem.
Errl jut eszembe egy fick Londonban, a hbor utn. ldgl a villamoson, az lben egy barna paprba gngylt csomag, nagy, nehz trgy. A kalauz odamegy hozz, s azt krdi: "Mi van az n lben?" s az ember azt feleli: "Ez egy fel nem robbant bomba. A kertben stuk ki, s most a rendrsge viszem." Mire a kalauz: "Ne az lben cipelje, tegye az ls al!"
Pszicholgia s lelkisg (amit ltalban ez utbbin rtnk) csak thelyezik a bombt az ledbl az lsed al. Igazbl nem oldjk meg a problmt. Kicserlik problmidat msmilyen problmkra. Eszedbe tltt ez mr valaha? Volt egy problmd, most kicserled azt egy msikra. Mindig is gy megy majd, amg meg nem oldod a problmt, melyet gy neveznek:"te".

 

A JUTALMAK ILLZIJA

Addig sehov sem jutunk. A Kelet nagy misztikusai s mesterei azt mondjk majd: "Ki vagy te?"
Sokan azt hiszik, hogy a vilgon a legfontosabb krds az: "Kicsoda Jzus Krisztus?" Tves!
Msok gy gondoljk, hogy a legfontosabb krds: "Isten ltezik?" Tves! Ismt msok: "Van let a hall utn?" Tves! Senkit sem ltni azzal a problmval kszkdve: "Van-e let a hall eltt?" Mgis gy tapasztalom, hogy pontosan azok az emberek, akik nem tudjk, mit kezdjenek ezzel az lettel, ppen k mdfelett izgatottak s zaklatottak annak kapcsn, hogy mihez kezdjenek egy msik lettel. Annak, hogy tudatra bredtl, az az egyik jele, hogy ftylsz r, mi trtnik majd a kvetkez vagy az Isten tudja mikori letben. Nem trdsz vele, nem rdekel. Nem vagy rdekelt, ksz, vge, pont, ennyi.
Tudod, mi az rkkval let? Azt hiszed, hogy az egy vget nem r let. De a tulajdon teolgusaid mondjk majd meg neked, hogy ez rltsg, minthogy a vget nem r mg mindig idn inneni. Az a mindvgig tart id.
Az rkkval idtlensget jelent, idnlklisget. Az emberi elme nem kpes azt megrteni. Az emberi elme kpes megrteni az idt, s kpes tagadni azt. Ami idnlkli, az meghaladja felfogkpessgnket. Mgis, a misztikusok azt lltjk, hogy neknk az rkkvalsg "rgvestmost" van. Hogy is ll a j hrrel? Az "rgvestmost" van. Az emberek annyira vigasztalanok, amikor azt mondom nekik, hogy felejtsk el a mltjukat. Olyannyira bszkk a mltjukra. Vagy annyira szgyellik. rltek. Egyszeren borts ftylat a mltra! Amikor azt hallod: "Bnd meg a mltadat!", vedd szre, hogy az a figyelemelvons egy magasztalt fajtja, mely akadlyoz abban, hogy tudatra bredj. bredj fel! Ezt jelenti a bnbnat. Nem pedig azt, hogy "pityeregj a bneid miatt". bredj fel! Fogd fel a dolgokat, hagyd abba a srst. Fogd fel a dolgokat! bredj fel!

 

MEGTALLVA NMAGAD

A nagy mesterek elmondjk neknk, hogy a legfontosabb krds a vilgon: "Ki vagyok n?"
Vagy mg inkbb: "Mi az >n<?" Mi ez a dolog, amit gy hvok: >n<? Mi ez a dolog, amit gy hvok: "self", "n magam"? Azt akarod ezzel mondani, hogy minden mst megrtettl a vilgon, s ezt nem rtetted meg? Valban azt akarod mondani, hogy megrtetted a csillagszatot s a fekete lyukakat s a kvazrokat, megismerted a computertechnikt, s nem tudod, ki vagy te?
Egek, mg mindig szunnyadsz! Alv tuds vagy. Azt akarod ezzel mondani, hogy megrtetted, mi a Jzus Krisztus, s nem tudod, ki vagy te? Honnan tudod, hogy megrtetted Jzus Krisztust? Ki az a szemly, aki a megrtst vghezviszi? Ezt talld ki elszr. Ez mindennek az alapja, ugyebr? ppen mivel nem rtettk ezt meg, ppen ezrt keveredik ennyi ostoba vallsos ember mindezekbe az ostoba vallsi hborkba: mohamednok kzdenek zsidk ellen, protestnsok katolikusok ellen, s sorolhatnm itt a tbbi hasonl brgysgot. Nem tudjk, kicsodk k, mert ha tudnk, nem lennnek hbork. Mint a kisleny, aki azt krdezte egy kisfitl: "Presbiterinus vagy?" Mire : "Nem, mi egy ms szrnysghez tartozunk."
De amit most ki szeretnk emelni, az az nmegfigyels. Rem figyelsz, de vajon kzben felfogsz-e minden ms zajt a hangom mellett, mikzben rem figyelsz? Tudatban vagy-e a te reakciidnak, mikzben rem figyelsz? Ha nem, akkor agymosott leszel. Vagy ms oldalrl nzve: befolysolnak majd a benned lv azon erk, amelyeknek egyltaln nem is vagy tudatban. s mg akkor is, ha tudatban vagy annak, ahogy reaglsz rm, tudatban vagy-e egyttal annak is, hogy honnan jnnek a reakciid? Taln egyltaln nem is figyelsz rem; taln a papd figyel rem. Gondolod, hogy ez lehetsges? Ht persze, hogy az. Csoportjaimban ismt s megint rbukkanok olyan emberekre, akik egyltaln nincsenek jelen. Az apucijuk van jelen, az anyucijuk van jelen, de k maguk nem. Soha nem is voltak. "n vagyok, aki l, mgsem n lek, hanem a papm l bennem." (V. Gal 2, 20.) Nos, ez teljes mrtkben, sz szerint igaz. Rszekre szedhetnlek, darabonknt, s megkrdezhetnlek: "No, ez a mondat vajon apucitl jn, avagy anyucitl, nagymamitl, nagypapitl, vagy kitl?"
Ki l benned? Elgg elszrnylkdtet, amikor megtudod. Azt hiszed, szabad vagy, de taln nincs egyetlen gesztusod, gondolatod, rzsed, elvi llspontod, hittteled sem, amely nem valaki mstl kerlt beld. Ht nem szrny? s nem is tudsz rla. Egy gpies letrl beszlsz, melyet az agyadba vstek. Ers meggyzds van benned bizonyos dolgokrl, s azt gondolod, hogy te vagy az, aki az ers meggyzdst tpllja. De valban te vagy te? J adag tudatrabredtsg kell, hogy legyen benned annak megrtshez, hogy az a dolog, amelyet "n"-nek nevezel, egyszeren egy halmaza, egy konglomertuma mltbeli tapasztalataidnak, kondicionltsgodnak s programozottsgodnak.
Ez fjdalmas. Valjban, amikor kezdesz ennek tudatra bredni, nagy fjdalmat tapasztalsz. Fj ltni, amint sszetrnek az illziid. Mindaz sszedl, amirl azt gondoltad, hogy flptetted. Ez fjdalmas. Errl szl az egsz bnbnat; errl szl az egsz tudatra breds. gy teht mi lenne, ha arra sznnl egy percet, - pontosan ott, ahol most lsz, s mg mikzben beszlek -, hogy tudatra bredj annak, amit a testedben rzel, s annak, mi jr az eszedben, tovbb annak, hogy milyen rzelmi llapotban vagy. Tudatban vagy-e a tblnak, ha nyitva a szemed, e falak sznnek, s annak, hogy milyen anyagbl kszltek? Tudatban vagy-e az arcomnak, s annak, hogyan reaglsz az arcomra? Merthogy reaglsz r, akr tudsz rla, akr nem. s lehet, hogy a reakci nem is a tid, hanem kondicionltak tged arra, hogy ilyen reakcid legyen. s tudatban vagy-e nmely, ltalam pp az imnt mondott dolgoknak, noha ez mg nem jelzi, hogy valban tudatra bredtl, minthogy ehhez elszr is csak emlkezet szksges.
Tudatostsd magadban, hogy jelen vagy ebben a teremben. Mondd bell: "n ebben a teremben vagyok." Olyan ez, mintha nem nmagadon bell lennl, kvlrl nznd nmagad. Vedd szre a korbbitl enyhn klnbz rzst, amely olyankor tlt el, amikor megnzed a szobban a trgyakat! Vedd szre ezt is. Ksbb azt fogjuk krdezni: "Ki ez az ember, aki nzeldik?" n nzem magam. Mi az "n"? Mi a "magam"? Egyelre elg annyi, hogy az n figyelemmel ksri a magam-at. Ha esetleg azt veszed szre, hogy nmagad eltli nmagadat vagy pp helyesel neki, akkor ne hagyd abba az eltlst, a megtlst, a helyeslst, csak figyeld meg. n eltlem magam; n nem rtek egyet magammal, n egyetrtek magammal. Csak vedd szemgyre, ksz, s pont, ennyi. Ne prbld megvltoztatni! Ne utastsd el azzal: ", azt mondtk neknk, hogy ezt ne tegyk." Csak figyeld meg, hogy mi megy vgbe. Mint azt korbban mr emltettem neked, az nmegfigyels azt jelenti; figyelemmel ksrsz - megfigyelsz mindent, brmi is zajlik benned s krltted, mintha valaki mssal trtnne.

 

LEHNTVA AZ "N" BURKAIT

Javaslom, vegynk most egy msik gyakorlatot. Krlek, rd le egy darab paprra, hatrozd meg valami tmr kifejezssel, mi is vagy. Pldul: zletember, pap, emberi lny, katolikus, zsid, brmi.
Nhnyan, amint ltom, olyasmiket rtak, mint eredmnyes, vilgjr, kompetens, l, trelmetlen, sszpontostott, alkalmazkod, bkt, szeret, az emberi faj tagja, tlszervezett. Ez teht, bzom benne, nmagatok megfigyelsbl ered. Mintha egy msik embert nzntek.
Vedd szre, hogy az "n" nzte a "magam"at. Ez egy rdekes jelensg, amely mindig is tndsre ksztette a filozfusokat, misztikusokat, tudsokat, pszicholgusokat, hogy tudniillik az "n" kpes megfigyelni a "magam"-at. gy tnik, az llatok egyltaln nem kpesek erre. gy tnik, hogy bizonyos nagysg intelligencia szksges ahhoz, hogy valaki ezt kpes legyen megtenni. Amit most adok nektek, az nem metafizika; nem filozfia. Egyszer megfigyels s jzan sz.5 A Kelet nagy misztikusai valban erre az "n"-re utalnak, nem a "magam"-ra.
Tulajdonkppen e misztikusok kzl nhnyan azt magyarzzk neknk, hogy elszr dolgokkal kezdnk, a dolgok tudatra brednk, majd a gondolatokra (ez a "magam"); vgl pedig a gondolkodra. Dolgok, gondolatok, gondolkod. Amit mi valjban keresnk, az a gondolkod. Ismerheti-e a gondolkod nmagt? Tudhatom-e, mi az "n"? E misztikusok kzl egyesek ezt hozzk fel: megvghatja-e a ks nmagt? Megharaphatja-e a fog nmagt? Lthatja-e nmagt a szem? Ismerheti-e az "n" az `n'-t?" De engem most egy hatrtalanul praktikusabb dolog rdekel, mgpedig az, hogy mi nem az "n". Olyan lassan haladok majd, amennyire lehet, mivel a kvetkeztetsek megsemmistk, ktsgbe ejtk. Szrnyek vagy elborzasztak, attl fggen, hogy mi a megltsod.
Ezt hallgasd meg: n vagyok-e a gondolataim, a gondolatok, melyeket gondolok? Nem. A gondolatok jnnek s mennek; n nem vagyok a gondolataim. n vagyok-e a testem? Arrl informlnak minket, hogy testnkben sejtek millii cserldnek vagy julnak meg minden percben, gyhogy minden hetedik v vgn egyetlen olyan sejtnk sincs, amely ht vvel korbban a testnkben lett volna. A sejtek letre kelnek s elpusztulnak. De, gy tnik, az "n" megmarad. gy teht n vagyok-e a testem? Nyilvnvalan nem.
Az "n" valami ms s tbb, mint a test. Mondhatnd, hogy a test rsze az "n"-nek, de az egy vltoz rsz. Mozgsban, vltozsban van. Ugyanazzal a nvvel illetjk, de az llandan vltozik. Mint ahogy ugyanazon a nven nevezzk a Niagara-vzesst, pedig a Niagara-vzesst vz alkotja, amely szakadatlanul vltozik. Ugyanazt a nevet hasznljuk egy rkkn-rkk vltoz realitsra.
Hogy van ez a nevemmel? Az "n" az n nevem? Nyilvn nem, minthogy megvltoztathatom a nevemet anlkl, hogy az "n" vltoznk. s a karakteremmel {?} hogy van ez? Hogy van ez a hitem dogmival? Azt lltom, katolikus vagyok, vagy zsid. Ez alapvet rsze az "n"nek?
Amikor ttrek egyik vallsrl a msikra, akkor megvltozott az "n"? j "n"-em vane, avagy ugyanaz az "n" vltozott? Ms szavakkal, a nevem alapvet rsze-e az "n"emnek? A vallsom alapvet rsze-e az "n"nek? Mr szltam a kislnyrl, aki azt krdezi a fitl: "Presbiterinus vagy?" Nos, valaki meslt nekem egy msik trtnetet, Paddyrl. Paddy egy belfasti utcn stlt, s rzi, hogy pisztolyt nyomnak a tarkjhoz, s egy hang gy szl: "Katolikus vagy-e, avagy protestns?" Nos, Paddynek most gyorsan kell, hogy jrjon az esze, azt vlaszolja: "Zsid vagyok." s hallja, amint a hang megszlal: "Alighanem n vagyok a legszerencssebb arab egsz Belfastban."
Oly fontosak szmunkra a cmkk. lltok valamit: "n republiknus vagyok." De vajon valban az vagy? Nem gondolhatod komolyan, hogy amikor tigazolsz egy prtbl egy msikba, akkor j "n"-ed van. Avagy nem ugyanannak a rgi "n"-nek van j politikai meggyzdse?
Emlkszem, beszltek nekem egy emberrl, aki megkrdezi a bartjt: "Azt tervezed, hogy a republiknusokra szavazol?" A bart azt feleli: "Nem, a demokratkra fogok szavazni. Az apm demokrata volt, a nagyapm demokrata volt, s az kapm is demokrata volt." Mire az ember: "rlt egy logika. gy rtem, ha az apd ltolvaj lett volna, s a nagyapd ltolvaj lett volna, s az kapd ltolvaj lett volna, akkor te mi lennl? "Ah - felelte a bart -, akkor republiknus lennk."
letnk oly nagy rszt tltjk azzal, hogy cmkkre reaglunk, a magunkra s msokra.
Azonostjuk a cmkt az "n"-nel. Gyakori cmkk a katolikus s a protestns. Egyszer egy ember felkeresett egy papot s gy szlt: "Atya, mist akarok mondatni a kutymrt." A pap mltatlankodott. "Mit rt n azon, hogy mist mondatni egy kutyrt?" "A kedvenc kutym" - magyarzta az ember. "Szerettem azt a kutyust, s szeretnm, ha n mist mondana rte." A pap azt vlaszolta: "Itt mi nem mondunk mist kutykrt. Prblkozzk taln a msik felekezettel, amely ugyanebben az utcban van. Vesse fel nekik, taln megteszik, amit n kr." Tvozs kzben az ember ezt mondta a papnak: "Nincs ez gy jl. Valban szerettem azt a kutyust. Azt terveztem, hogy egymilli dollrt ajnlok fel fizetsgknt a misrt." Mire a pap: "Vrjon csak! Eddig mirt nem emltette, hogy az n kutyja a mi felekezetnkbe tartozott?" Osztogatva a cmkket, mifle rtket kpviselnek azok az "n" szempontjbl? llthatjuk-e, hogy az "n" nem azonos egyetlen raggatott cmkvel sem? A cmkk a "magam"hoz tartoznak.
Ami llandan vltozik, az a "magam". Vltozik-e az "n" egyltaln? Vltozik-e a megfigyel egyltaln? Tny, hogy brmilyen cmkre gondolj is, azt a "magam"ra kell alkalmaznod (kivve taln, ha a cmke az emberi lny). Az "n" nincs ezek kztt. gy teht, amikor kilpsz nmagadbl, s megfigyeled a "magam"-at, tbb nem azonosulsz a "magam"-mal. s a szenveds a "magam"-ban ltezik, amikor teht azonostod az "n"-t a "magam"-mal, megkezddik a szenveds.
Tegyk fel, hogy flelmeid vannak vagy kvnsgaid vagy aggodalmaid. Amg az "n" nem azonosul pnzzel, nvvel, nemzetisggel vagy szemlyekkel vagy bartokkal, vagy brmilyen minsggel, tulajdonsggal, sajtsggal, addig az "n" nincs veszlyben. Nagyon aktv lehet, de semmi sem fenyegeti. Gondolj brmire, ami fjdalmat, rettegst vagy nyugtalansgot okozott, vagy jelenleg is okoz. Elszr is megleled a vgyat a szenveds alatt, azt, hogy valamit szenvedlyesen kvnsz, msklnben nem szenvednl. Mi ez a vgy? Msodszor, ez nem egyszeren egy vgy, jelen van az azonosuls is. Valahogy gy szltl nmagadhoz: "Az `n'-em jlte, mondhatni az egsz lte e vgyhoz ktdik." Minden szenveds oka az, hogy azonosulok valamivel, legyen br az a valami nmagamon bell vagy kvl.

 

NEGATV RZELMEK MSOK IRNT

Egyik konferencimon valaki gy foglalta ssze a vlemnyt:
"Meg akarok osztani veled valami gynyrt, ami velem trtnt. Moziba mentem, majd rviddel utna, munka kzben meggylt a bajom hrom emberrel. gy szltam teht: >Rendben van, miknt azt a filmen lttam, kilpek nmagambl.< Nhny rn keresztl ismerkedtem az rzelmeimmel, azzal, hogy milyen helytelenl viseltettem ama hrom ember irnt. Azt mondtam: `Tnyleg utlom azokat az embereket.' Majd azt gondoltam: `Jzus, mit tehetsz te minderrl?' Kicsivel ksbb srni kezdtem, mert rjttem, hogy Jzus ppen ezekrt az emberekrt halt meg, akik nem is tehetnek arrl, hogy olyanok, amilyenek. Azon a dlutnon be kellett mennem az irodba, ahol beszltem azokkal az emberekkel. Megmondtam nekik, mi a problmm, s k egyetrtettek velem. Nem acsarkodtam rjuk, s tbb nem utltam ket." {Brmikor brki irnt pozitv rzseid vannak, illziban lsz. }Brmikor brki irnt negatv rzseid vannak, illziban lsz. Van benned valami hatrozottan hibs. Nem ltod a valsgot. Valami meg kell vltozzon benned. De ltalban mit tesznk, amikor negatv rzsnk van? "Az hibja, miatta van. Meg kell vltoznia." Nem! A vilggal minden rendben van. Akinek meg kell vltozni, az te vagy.
Egyiktk emltette, hogy egy intzmnyben dolgozik, ahol egy rtekezlet sorn valaki hangosan megjegyezte: "Az embert itt felveti az telszag", s a hivatsos dits nvr mris a plafonon volt. Azonostotta magt az tellel. gy szl benne egy hang: "Aki az tellel kapcsolatban fintorog, engem gyalz; megtmadva rzem magam." Pedig az "n"-t sohasem fenyegetik; csupn a "magam"-at.
De kpzeld, hogy tanja vagy valami zigvrig igazsgtalan dolognak, valaminek, ami szemltomst s objektve rossz. Nem az lenne a helyes reakci, ha rmutatnl, hogy ennek nem kellene megtrtnni? Ht nem akarnl beavatkozni, korriglni a hibs helyzetet? Valaki a szemed lttra kegyetlenl knoz egy gyereket. Mit szlnl egy effle dologhoz? Ugye, nem felttelezed, hogy azt tancsolom, ne tgy semmit. {Msrl beszlek. }Azt mondtam, ha nem lennnek negatv rzseid, sokkal hatkonyabb lennl, jval hatkonyabb. Mert amikor a negatv rzsek megjelennek, elvakulsz. Belp a "magam" a kpbe, s minden sszezavarodik s elromlik. Addig csak egy problmt kellett kezelni, azutn mr kettt. Sokan tvesen felttelezik, hogy a mentessg az olyan negatv rzsektl, mint amilyen a harag, a srtds s a gyllet, azt jelenti, hogy egy ilyen helyzetben semmit sem teszel. , nem, dehogy! rzelmileg {kvl maradsz, }nem vagy rintett, de mris cselekszel. {ppenhogy }Igen fogkonny vlsz a krltted lv dolgok s emberek irnt. Az li a dolgok felfogsra irnyul kpessgnket, amit sokan a kondicionlt ego-nak, self nek neveznek; amikor annyira azonosulsz a "magam"- mal, hogy tl sok lesz belle ahhoz, hogy a dolgokat objektven, trgyilagosan lsd. Nagyon fontos: amikor akciba lendlsz, lgy kpes elfogulatlanul ltni a dolgokat. De ebben akadlyoznak a negatv rzelmek.
Akkor ht minek nevezzk azt a szenvedlyt, amely motivlja vagy aktivizlja az energit, hogy tegyen valamit a tnylegesen gonosz dolgok ellen? Brmi legyen is az, az nem reakci; az akci. Kzletek nhnyan azon tndnek, hogy van-e egyltaln kztes szakasz, mieltt vgrvnyesen ktdnnk valamihez, mieltt bekvetkezik az azonosuls. Tegyk fel, hogy meghal egy bart. Helynvalnak, nagyon emberinek ltszik efelett szomorkodni. De mi ez a reakci? nsajnlat? Mi miatt bnkdsz? Gondold ezt vgig. Amit mondok, az szrnysgnek hangzik majd szmodra, de elre jeleztem, hogy egy msik vilgbl jvk. A reakcid szemlyes vesztesg, ugyebr? Sajnlod a "magad"-at, vagy azokat az embereket, akiknek a bartod rmt szerezhetett volna. De ez {egyszeren }sajnlkozs olyan emberek miatt, akik sajnljk nmagukat. Ha nem nmagukon sajnlkoznnak, akkor mi felett sajnlkoznnak? Sohasem szomorkodunk, amikor olyasmit vesztnk el, amit mr szabadjra engedtnk, vagy amit sohasem prbltunk meg birtokba venni. A szomorkods egy jel, mely arra mutat, hogy a boldogsgom ettl a dologtl vagy szemlytl fggv tettem, legalbbis bizonyos mrtkig. Annyira hozzszoktunk ennek ellenkezjt hallani, hogy amit mondok, az embertelennek hangzik, ugye?

 

A FGGSGRL

De ez az, amit a mlt sszes misztikusai mr rgen ismtelgetnek neknk. Nem azt mondom, hogy a "magam", a felttelek ltal korltolt ego, a kondicionlt self, idnknt nem esik majd szokvnyos sablonjaiba. Ez az, ahogyan s amilyenn kondicionltak minket. De felveti azt a krdst, hogy vajon elkpzelhet-e egy olyan let, amelyben annyira egyedl lennl, hogy senkitl sem fggnl.
Mindnyjan fggnk egymstl mindenfle szempontbl, igaz? Fggnk a hentestl, a pktl, a gyertyakszttl. Klcsns az egymsrautaltsg. Ez rendben is van! gy alkotjuk a trsadalmat, s klnfle funkcikat osztunk klnbz embereknek mindenki jlte vgett, hogy majd jobban lssuk el a dolgunkat, s hatkonyabban ljnk, legalbbis ezt remljk. De mstl pszicholgiai rtelemben fggeni - mstl rzelmi alapon fggeni -, mit hoz ez magval? Azt jelenti, hogy a boldogsgom tekintetben egy msik embertl fggk.
Gondold ezt t. Mert ha ez ltrejn, a kvetkez dolog az lesz, akr tudsz rla, akr nem; hogy kvetelni fogod ms emberek hozzjrulst a te boldogsgodhoz. Akkor jn a kvetkez lps: egyms klcsns ellenrzse, flelem a msik elvesztstl, flelem az elidegenedstl, flelem a visszautaststl. A tkletes szeretet elzi a flelem rdgt. Ahol van szeretet, ott nincs kvetels, nincs elvrs, nincs fggsg. Nem kvetelem tled, hogy tgy boldogg; a boldogsgom nem benned leledzik. Ha elhagynl engem, nem sajnlkoznk nmagamon; roppantul lvezem a trsasgodat, de nem ktdm hozzd.
Ktds nlkl lvezem a trsasgodat. Amit valban lvezek, az nem te vagy; az a valami mindkettnknl nagyobb. Valami, amit felfedeztem, egyfajta szimfnia, egyfajta zenekar, amely egy meldit jtszik a jelenltedben. De amikor elmgy, a zenekar akkor sem ll le. Amikor valaki mssal tallkozom, a zenekar egy msik meldit jtszik, amely szintn csodlatos. s amikor egyedl vagyok, akkor is tovbb jtszik. Nagyszer repertorja van, s sohasem sznik meg jtszani. Ez jelenti a felbredst.
s ennek hinya az, ami miatt hipnotizltak vagyunk, agymosottak, szendergk. Szrnynek ltszik megkrdezni, de mondhat-e rlad, hogy szeretsz engem, ha ktdsz hozzm, s nem engedsz utamra? Ha nem hagysz bkben? Mondhat-e rlad, hogy szeretsz, ha pszicholgiailag, rzelmileg szksged van rm a boldogsgodhoz? Ez szembeszll a szentrs, minden valls, minden misztikus egyetemes tantsval. "Mirt, hogy oly sok ven t nem vettem ezt szre?" jra s jra ezt krdem magamtl: "Hogyan lehet, hogy nem lttam?"
Amikor az Evangliumban elolvasod azokat a radiklis dolgokat, gondolkodni kezdesz: rlt ez az ember? De egy id utn kezded hinni, hogy mindenki ms rlt. "Ha nem gylld apdat s anydat, fi- s leny-testvreidet, ha nem tlsz el s adsz fel mindent, amit birtokolsz, nem lehetsz a tantvnyom." (V. Lk 14, 26.) Mindezektl meg kell vlnod. Ugye rted, nem fizikai rtelemben vett lemonds. Az knny. Amikor padlra kerlnek az illziid, akkor a realitssal kerlsz vgre kapcsolatba, s higgy nekem, soha tbb, de soha tbb nem leszel jra magnyos.
A magnyt nem gygytja az emberi trsasg. A magnyt a realitssal val kontaktus gygytja.
, errl annyi mondanivalm van. Lpj kapcsolatba a realitssal, vlj meg az illziktl, keresd a kapcsolatot a valdival. Brmi is az, nincs neve. Csak azltal ismerhetjk meg, hogy megvlunk a valtlantl. Csak akkor tudhatod, mi az egyedllt, amikor nincsenek mr ktdseid, amikor nincs mr fggsged. De ehhez az els lps az, hogy ignyeld ezt. Ha nem ltod kvnatosnak, akkor hogyan jutsz majd valamikpp kzel hozz?
Gondolj a magnyossgra, amely a tid. Elveheti-e azt valaha emberi trsasg? Csupn a figyelem elterelsre szolgl. ressg van bell, ugye? s amikor az ressg a felsznre tr, mit szoktl tenni? Elfutsz, bekapcsolod a tvt, bekapcsolod a rdit, knyvet olvasol, msok trsasgt keresed, szrakozs utn nzel, igyekszel elterelni a figyelmedet. Mindenki gy szokott tenni. Ez manapsg nagy zlet, szervezett iparg, mely azrt mkdik, hogy elterelje figyelmnket, kikapcsoldst, szrakozst adjon szmunkra.

 

HOGYAN SZLETIK A BOLDOGSG

Trj haza nmagadba! Figyeld nmagad! Ezrt emltettem mr korbban, hogy az nmegfigyels oly nagyszer s kivteles dolog. Egy id utn nem kell erfesztst tenned, mert, hiszen mivel az illzik kezdenek sszeomlani, kezded megismerni ama dolgokat, amelyek nem krlrhatk. Ezt hvjk boldogsgnak. Minden megvltozik, s rszoksz, hogy tudatban lgy.
Van egy trtnet egy tantvnyrl, aki felkereste a mestert, s azt krdezte tle: "Hallhatnk ntl egy blcs szt? Mondana nekem valamit, ami letem vgig elvezet?" A mester aznap csendesnapot tartott, felkapott teht egy jegyzettmbt. Ez llt rajta: "Lgy tudatban!" Ezt ltva a tantvny azt krdezte: "Rszletezn egy kicsit? Ez tl tmr." A mester visszavette a paprt s azt rta: "Lgy tudatban, lgy tudatban, lgy tudatban!" A tantvny nyugtzta:
"Igen, de mit jelent ez?" A mester ismt visszavette a tmbt, s ezt rta: "Lgy tudatban, lgy tudatban! Tudatban lenni azt jelenti - tudatra bredni."
Ez az, amit nmagad figyelse jelent. Senki sem kpes megmutatni neked hogyan vidd vgbe, minthogy ezzel technikt adna, programozna tged. De figyeld nmagad. Amikor valakihez beszlsz, tudatban vagy-e ennek, avagy egyszeren azonosulsz a helyzettel? Amikor valaki felmrgestett, tudatban voltl-e mrgednek, avagy egyszeren azonosultl a mrgeddel?
Ksbb, amikor mr volt idd r, tgondoltad-e a trtnteket, s tettl-e ksrletet megrtskre? Honnan szrmaztak? Mi idzte el azokat? Ms utat nem ismerek ahhoz, hogy tudatra bredj. Csak azt vltoztatod meg, amit rtelemmel felfogsz. Amit nem fogsz fel, s aminek nem vagy tudatban, azt elfojtod{ vagy lespped}. Nem vltozol. De amikor az rtelmed felfogja azt, akkor az megvltozik. {Amit az rtelmed felfog, az kpes megvltozni benned.}
Idnknt azt krdezik tlem: "Fokozatosan brednk tudatra, avagy ez egy villmcsapsszer, amolyan >whammo< (elvarzsolt) dolog?" Van nhny szerencss ember, aki egy villansnyi id alatt megltja. Egyszeren tudatra brednek. Msok hosszabb idn keresztl nnek bele, lassan, szakaszosan, fokozatosan. Kezdik ltni a dolgokat. Egyik illzi a msik utn hal el, a fantzia burkai lehmlanak a dolgokrl, melyek kapcsolatba kerlnek a tnyekkel. ltalnos szably nincs. Van egy hres trtnet egy oroszlnrl, aki rtrt egy nyjra, s meglepetsre tallt a brnyok kztt egy oroszlnt. Azt az oroszlnt a brnyok neveltk fel klykkortl kezdve. Bgetett, mint egy brny, s gy futkrozott egyik helyrl a msikra, mint egy brny. Az oroszln egyenesen fel tartott, s amikor a brnyok kzt felntt oroszln a valdi oroszln eltt llt, minden zben reszketett. s az oroszln ezt krdezte tle: "Mi dolgod itt, a brnyok kztt?" A brnyok neveltje azt vlaszolta: "Brny vagyok." Mire az oroszln azt mondta: ", nem vagy az. Velem jssz." Elvezette a brnyok kztt felntt oroszlnt egy tcshoz, s gy szlt: "Nzd!" s amikor a brnyok neveltje megltta a vzben a tkrkpt, akkor hatalmasat bdlt, s abban a pillanatban ms lett, talakult. Tbb nem volt ugyanaz.
Ha szerencss vagy, s az istenek kegyesek, vagy ha brod az isteni kegyelmet (hasznlj tetszs szerint brmilyen teolgiai kifejezst), hirtelen megrtheted, kicsoda az "n", s tbb nem leszel ugyanaz, soha tbb. Semmi sem lesz kpes ismt megrinteni, s senki sem lesz kpes ismt megsrteni.
Senkitl sem flsz majd, semmitl sem flsz majd. Ht nem rendkvli? gy lsz majd, mint egy kirly, mint egy kirlyn. Ezt jelenti a "fri mdon lni" kifejezs. Nem olyasfajta hitvny, szemtre jut dolog, mint megjelentetni a fnykpedet az jsgban, vagy rendelkezni egy csom pnz felett. Az mind badarsg, ostobasg. Senkitl sem flsz, mivel tkletesen elgedett vagy azzal, hogy senki vagy. Ftylsz a sikerre vagy kudarcra. Azok semmit sem jelentenek. Tisztelet, megszgyenls semmit sem jelentenek. Ha azt vlasztod, hogy bolond leszel, az sem jelent semmit. Ht nem csodlatos egy ltllapot? Nhny ember fjdalmak rn jut el ehhez a clhoz, lpsrl lpsre, hnapok s hetek tudatos hozzllsval, tudatra bredve. De azt meggrem neked: sohasem ismertem egyetlen embert sem, aki idt szentelt a tudatra bredsnek, s nem ltott valami vltozst nhny hten bell.
letk minsge megvltozik, tbb mr nem bizalom {s flelem }krdse. Ltjk, hogy msok, mint korbban voltak. Mskpp reaglnak. Kevesebb a reakcijuk, tbb az akcijuk. gy ltod a dolgokat, mint korbban sohasem.
Sokkal energikusabb, sokkal elevenebb vagy. Az emberek azt hiszik, hogy knz vgyak, svrgs nlkl krba veszne az letk. Valjban elvesztenk a bels feszltsget. Szabadulj meg a bukstl val flelmedtl, a sikert clz bels feszltsgtl, s nmagad leszel.
Megnyugszol. Tbb nem fordul el, hogy egyszerre nyomod a fket s a gzt. Ez trtnik majd. Felenged majd benned a feszltsg.
Egy nagy knai legendban, a Tranxuban, van egy aranyos monds. Nem voltam rest megtanulni. gy hangzik: "Amikor az jsz nem djat akar nyerni a nyl kilvsvel, minden gyessge felett rendelkezik; amikor egy rzgyrt, akkor mr ideges; amikor az aranyremrt kzd, akkor vaksg szll r, ketts ltsa lesz, s elveszti a jzan eszt. Az gyessge nem vltozott, de a dj megosztott teszi. rdekelt. Tbbet gondol a gyzelemre, mint a lvsre, s a gyzelem epedse megcsapolja az energijt{ s sztzillja kpessgeit}." Ht nem gy fest ez, mint a legtbb ember? Amikor nem tzl ki clt, minden gyessged felett rendelkezel, megvan minden energid, pihent vagy, nincs benned trds, nem rdekes, hogy nyersz vagy vesztesz. Emberi let nylik szmodra. Errl szl az let. Ez csak akkor jhet, ha tudatra bredtl; annak rvn megrted majd, hogy a tisztelet semmit sem jelent. Trsadalmi konvenci, csupn ennyi. Ezrt van, hogy a misztikusok s a prftk cseppet sem trdnek vele. Tisztelet vagy megszgyents semmit sem jelentett nekik. Egy msik vilgban ltek, azok vilgban, akik mr tudatra bredtek. A siker vagy kudarc semmit sem jelentett szmukra. Ez volt az attitdjk:
"n szamr vagyok, te szamr vagy, hol van ht a problma?"
Valaki egyszer azt mondta: "A hrom legnehezebb dolog egy ember szmra nem a fizikai tettek vagy az intellektulis teljestmnyek kzl val. Ezek: elszr is, gylletrt szeretettel fizetni; msodszor, szmtsba venni a kizrtat; harmadszor, beltni, hogy tvedsz." De ha nem azonosultl a "magam"-mal, akkor ezek a vilg legknnyebb dolgai. Ilyesmiket mondhatsz:
"Tvedek! Ha jobban ismernl, ltnd, mily gyakran tvedek. Mit vrnl egy szamrtl?" De ha nem azonosultam a "magam" aspektusaival, akkor nem tudsz engem megsrteni. Kezdetben a nemrg feladott fggsg mg megteszi a magt, depresszis s nyugtalan leszel. Bnkdsz s srsz majd, s gy tovbb. "A megvilgosods eltt depresszis voltam: a megvilgosods utn tovbbra is depresszis vagyok." De ott a klnbsg: tbb nem azonosulok vele. Tudod, milyen nagy klnbsg?
Kilpsz nmagadbl, megnzed azt a depresszit, s nem azonosulsz vele. A kisujjadat sem mozdtod azrt, hogy elhessentsd; eltklt szndkod folytatni az letedet, amg az thalad rajtad s eltnik. Ha nem tudod, hogy ez mit jelent, akkor valban van valami, ami el vrakozssal tekintsz. s a nyugtalansg? Nini! Ott jn, s nem zavar. Milyen klns. Nyugtalan vagy, de nem zavar.
Ht nem paradox? s szndkodban ll beengedni ezt a felht, mert minl jobban kzdesz ellene, annl tbb ert adsz neki. Szndkodban ll megfigyelni azt, amint tovahalad. Boldog tudsz lenni az aggodalmadban. Ht nem rlet? Boldog lehetsz a depresszidban. De nem lehet tves elkpzelsed a boldogsgrl. Azt hitted, a boldogsg izgalom, vagy az rzelem kellemes hullma? Ez az, ami a depresszit okozza. Nem hallottad ezt mg mstl? Felkap az rzelem kellemes hullma, rendben van, de ezzel mris elkszted az utat a kvetkez depresszid szmra. Kellemesen ringat a hullm, de mgtte ott tallod a nyugtalan trdst: hogyan tehetnnk tartss? Ez nem boldogsg, ez egyfajta kbtszer-fggsg.
Kvncsi lennk, hny olyan ember van kzttetek, aki gy hallgatja ezt, hogy mentes az ilyen fggsgtl. Ha csak nmileg is hasonltotok egy tlagos csoportra, akkor kevs, nagyon kevs. Ne nzd le az alkoholistkat s kbtszer-lvezket: taln ppgy szenvedlybeteg vagy, mint k.
Els pillantsra ez az j vilg borzaszt volt szmomra. Megrtettem, hogy ez egyet jelent az egyedllttel, hogy sehol sem hajthatod nyugalomra a fejedet, mindenkit szabadon kell engedned, s magad is szabad kell lgy, kiemelt kapcsolataid senkivel sem lehetnek, mindenkit szeretned kell - mert ezt teszi a szeretet. Az egyformn sugrzik a jkra s rosszakra, az hoz est szentekre s bnskre egyarnt. (V. Mt 5, 45.)
Mondhatja-e a rzsa, hogy csak a j embereknek illatozik, a rosszaknak nem? Vagy mondhatjae a lmpa, hogy ebben a szobban csak a j embereknek ad fnyt, de visszafogja azt a gonoszoktl? Mondhatja-e egy fa, hogy az rnykt csak az alatta megpihen j embereknek adja, de visszatartja azt a rosszaktl? Ezek szkpek, hasonlatok arra, hogy mi is a szeretet. Az mindvgig itt volt, s most is itt van, szemnkbe nz a szentrsbl, noha sohasem trekedtnk arra, hogy meglssuk, mivel annyira beletemetkeztnk abba, amit a mi kultrnk szeretetnek tekint a szerelmi dalaival s verseivel - melyeknek semmi kzk a szeretethez, annak pp az ellenkezi. Azokban vgy s kontroll s birtokls van. Manipulci, flelem s nyugtalansg van bennk, ami nem szeretet. Azt mondtk neknk, hogy a szeretet valami puha,
brsonyos, egyenletes kedlyllapot, egy menedk. Holott ezek egyike sem. Mi nehezen megfoghat, kifinomult mdon fggv tesszk boldogsgunkat ms dolgoktl, mind magunkban, mind krnyezetnkben. gy szlunk: "Megtagadom, hogy boldog legyek, amg fennll a neurzisom." J hrem van szmodra: Mris boldog lehetsz, a neurzissal egytt. Mg ennl is jobb hrre gondoltl? Egyetlen oka van, hogy nem tapasztalod azt, amit Indiban mi gy hvunk: "anand" mennyei, zavartalan boldogsg. Annak, hogy most, e pillanatban nem tapasztalod a zavartalan boldogsgot, egyetlen oka van, ez pedig az, hogy a gondolkodsod azt figyeli, hogy mit nem birtokolsz. Msklnben tlnd a mennyei boldogsgot. Arra fkuszolsz, amivel nem rendelkezel. Pedig mr most megvan mindened ahhoz, hogy zavartalan boldogsgban lj.
Jzus a jzan sz szerint terjesztette tanait a vilgi, laikus embereknek, az hezknek, a szegnyeknek. (V. Lk 6, 20-21) J hrt mondott nekik: "A tietek! Csak a kezeteket kell kinyjtanotok!" De ki figyel? Inkbb szunnyadnak. (V. Mt 26, 43)

 

FLELEM - AZ ERSZAK GYKERE

Nhnyan azt lltjk, hogy csak kt dolog van a vilgon: Isten s flelem; szeretet s flelem, csak ez a kett. Csak egyetlen gonosz dolog van a vilgon, a flelem. s egyetlen j dolog van a vilgon, a szeretet. Azt olykor msknt nevezik. Idnknt boldogsgnak vagy szabadsgnak vagy bknek vagy rmnek vagy istennek vagy brmi msnak nevezik. De a cmke nem igazn szmt. s nincs olyan gonosz dolog, amelyet ne lehetne visszavezetni a flelemre. Egy sincs. Tudatlansg s flelem, flelem okozta tudatlansg, ez az, ahonnan minden gonosz szrmazik, ahonnan a benned lv erszak szrmazik. Az az ember igazn erszakmentes, az igazn kptelen az erszakra, aki flelemtl mentes. Csak amikor flsz, akkor n harag benned.
Gondolj a legutols esetre, amikor dhs voltl. Folytasd csak! Gondolj az utols percre; mikor haragos voltl. Minek az elvesztstl fltl? Mitl fltl, mit vesznek majd el tled? Ez az, amibl a harag szrmazik. Gondolj egy haragos emberre, olyasvalakire, akitl taln tartasz! Legyen br frfi vagy n; ltod, milyen rmlt? Itt, ez az r valban ijedt, csakugyan. Ott, az a hlgy is rmlt, klnben nem lenne dhs. Vgs soron csupn kt dolog van, szeretet s flelem.
E lelkigyakorlat sorn ezt a dolgot inkbb ennyiben hagyom, strukturlatlanul, lepkzve egyik pldtl a msikig, jra s jra visszatrve tmkra, minthogy ezen a mdon lehet valban megragadni azt, amit mondok. Ha els alkalommal nem is r clt nlad, taln megteszi majd msodszor, s ami clt tveszt egyik embernl, taln telibe tall a msiknl. Klnbz tmim vannak, de mind ugyanarrl a dologrl szl. Nevezd azt br tudatosulsnak, nevezd szeretetnek, nevezd spiritualitsnak vagy szabadsgnak vagy tudatra bredsnek vagy brminek. Valjban mind ugyanaz.

 

TUDATRA BREDTEN, S KAPCSOLATBAN A REALITSSAL

Figyelni mindenre bell s kvl, s amikor valami trtnik veled, akkor azt gy ltni, mintha valaki mssal trtnne, megjegyzs nlkl, tlet nlkl, attitd nlkl, beavatkozs nlkl, csupn megrteni, anlkl, hogy a megvltoztatsra ksrletet tennl. Amint ezt teszed, kezded szrevenni, hogy fokozatosan megsznteted azonosulsodat a "magam"-mal. Avilai Szent Terz azt mondja, hogy t lete vge fel Isten rendkvli kegyben rszestette. Termszetesen nem ezt a modern kifejezst hasznlja, de ami vgl is leszrhet belle, az az nmagval val azonosulsnak elhalvnyulsa.6 Ha valaki msnak rkja van, s nem ismerem az illett, akkor egyltaln nem vagyok rintett. Ha volna bennem szeretet s fogkonysg msok irnt, akkor taln segtenk, de rzelmileg rintetlen vagyok. Ha te kell vizsgt tegyl valamibl, n egyltaln nem vagyok rintett. Kpes vagyok szinte filozfusi alapllsbl gy szlni: "Nos, minl inkbb idegeskedsz, a dolog annl rosszabb lesz. Inkbb kikapcsoldsra lenne szksged, nem tanulsra." De amikor rajtam van a sor vizsgt tenni, nos, az valami ms, ugye? Az ok az, hogy azonosultam a "magam"-mal - a csaldommal, a hazmmal, a javaimmal, a testemmel, magammal. Mi lenne, ha Isten megadn a kegyet, hogy ne tekintsem e dolgokat sajtomnak?
Levlnk; elhalvnyulna az nmagammal val azonosulsom. Ez az, amit a "magam", az ego, a self elvesztse, megtagadsa, elhalatsa jelent.

 

A HELYES VALLS - A SZENDERGS ANTITZISE

Egyszer egy konferencin valaki odajtt hozzm, s azt krdezte: "Mi a vlemnye a >Fatimai Szzrl<?" Mi a vlemnye rla? Amikor ilyen krdseket kapok, ezek engem ama esetre emlkeztetnek, amikor a Fatimai Szz szobrt replgppel vittk egy zarndoklat helysznn tartand istentiszteletre. s amint Franciaorszg dli rsze felett repltek, a gp imbolyogni s rzkdni kezdett, s gy ltszott, darabokra fog esni. s a csodlatos szobor felkiltott:
"Lourdes-i Szzanya, imdkozz rtnk!" s minden rendbejtt. Ht nem csodlatos, hogy az egyik "Miasszonyunk" segtett a msik "Miasszonyunk"-nak?
Mexikban is volt egy ezer fs csoport, amely zarndoklatra ment Mexico Citybe, hogy hdoljon a Guadalupei Szzanya emlkt rz kegyhelyen. A csoport tagjai leltek a szobor el, amiatt tiltakozva, hogy az egyhzmegye pspknek bejelentse szerint a "Lourdes-i Szz" az egyhzmegye patrnusa. Biztosra vettk, hogy a Guadalupei Szzanyt mlyen bntja a dolog, a tiltakozst a srts jvttell szntk. No, ez a gond a vallssal, ha nem vigyzol.
Amikor hindukhoz beszlek, azt mondom nekik: "A papjaitok nem rlnek majd ennek hallatn" (figyeld meg, mennyire vatos s krltekint vagyok ma reggel); "de Jzus Krisztus szerint Isten sokkal boldogabb lenne, ha llekben megvltozntok, mint ha liturgizntok.
Sokkal tbb elgedettsget keltene benne, ha szeretet jnne belletek, nem pedig imds." (V. Mt 9, 13; 12, 7) Amikor pedig mohamednokhoz beszlek, azt mondom: "Az ayatollahotok s a mullahjaitok nem rlnek majd ennek hallatn, de Isten sokkal elgedettebb lesz attl, ha szeret emberekk vltok, mint attl, ha azt mondjtok: `Allah, Allah'. Ennl sszehasonlthatatlanul fontosabb, hogy tudatra bredjetek." Ez a spiritualits, ez minden. Ha ennek birtokban vagy, Isten a tid. Akkor imdkozol "llekben s igazsgban." (V. Jn 4, 23- 24.) Amikor szeretett vlsz, amikor szeretett transzformldsz. Martini bboros, Miln rseke elmeslt egy kedves trtnetet, amely lttatja, milyen veszlyt idzhet el a valls. A trtnet egy hzasulni kszl olasz prhoz kapcsoldik, akik elre megbeszltk a plbnossal, hogy egy kis nnepsget tartanak a templomkertben. De esett az es, s k nem tudtk megtartani az nnepsget. Azt krdeztk teht a plbnostl: "Baj lenne, ha az nnepsget a templomban tartannk meg?"
Mrmost az atya cseppet sem volt boldog afelett, hogy fogadst rendezzenek a templomban, de k azt feleltk: "Esznk egy kis stemnyt, neklnk egy kicsit, iszunk egy kis bort, s hazamegynk." gy ht meggyztk az atyt. De, minthogy derk, letszeret olaszok voltak, ittak egy kis bort, nekeltek egy kicsit, aztn ittak mg egy kis bort, s nekeltek mg nhny dalt, s fl rn bell nagy nnepelgets folyt a templom falain bell. s mindenki jl rezte magt, volt sok trfa s csintalan dvajkods. Az atya viszont tele volt feszltsggel, fel s al jrt a sekrestyben, hborogva a trsasg keltette zaj miatt. A segdlelksz bejn, s gy szl:
"Ltom, n tele van feszltsggel."
"Ht persze, hogy feszlt vagyok. Hallgassa csak a lrmt, amit ezek csinlnak! s mindezt az Isten Hzban! Az g szerelmre!"
"Nos, atya, ezeknek az embereknek valban nincs hova mennik."
"Tudom! De muszj nekik ilyen zenebont csapni?"
"Nos, atya, ugyebr nem szabad elfeledjk, hogy Jzus is jelen volt egy eskvn!"
Mire az atya: "Tudom, hogy Jzus Krisztus jelen volt egy eskvi banketten, N aztn nem kell elmondja nekem, hogy Jzus Krisztus jelen volt egy eskvi banketten! De ott nem volt Oltriszentsg!"
Tudod, vannak mg hasonl esetek, amikor az Oltriszentsg fontosabb, mint Jzus Krisztus. Amikor az ima fontosabb lesz, mint a szeretet, amikor az Egyhz fontosabb, mint az let. Amikor Isten fontosabb lesz, mint a szomszd. s gy tovbb. Ez a veszly. Ez az, felfogsom szerint, amire Jzus nyilvnvalan felhvott bennnket - ell llnak a legfontosabb dolgok! Az emberi lny sokkal fontosabb, mint a Sabbath. Megtenni, amit mondok nektek, azz vlni, amit jelzek nektek, az sokkal fontosabb, mint Allah, Allah. De a ti mullahotok - biztostlak rla - nem lesz boldog ennek hallatn. A papjaitok nem lesznek boldogok ennek hallatn. ltalban nem. Ht ez az, amirl beszlgetnk. A spiritualits. A tudatra breds. s, amint azt mr emltettem nektek, ha tudatra akartok bredni, akkor klnsen fontos, hogy az ltalam nmegfigyelsnek nevezett dolog beinduljon nlatok. Lgy tudatban annak, amit ppen mondasz, lgy tudatban annak, amit ppen teszel, lgy tudatban annak, amit ppen gondolsz, lgy tudatban annak, ahogyan cselekszel. Lgy tudatban annak, honnan jssz, melyek a motvumaid, mozgat erid. Csak tudatra bredten rdemes lni.
Aki mg nem bredt tudatra, az gpies letet l. Az nem emberi, az programozott, kondicionlt, az mstl fgg. Ilyen ervel akr egy darab k vagy faraks is lehetnk. Az orszgban, amelybl jvk, emberek szzezreit lthatod, amint kalyibkban laknak, roppant nagy szegnysgben. Emberek, pp csak tengdnek, egsz nap hajtjk magukat, nehz testi munkt vgeznek, alszanak, majd reggel felkelnek, esznek valamit, s kezdik megint az egszet ellrl. Ernyedten htradlsz a szkeden, s azt gondolod: "Micsoda let!" "Ez minden, amit az let tartogat a szmukra?" Azutn hirtelen beld nyilall a felismers, hogy az emberek 99,999%- a itt sem jobb. Mehetsz moziba, hajthatsz egyet a kocsiddal, mehetsz stahajzni. gy gondolod, hogy sokkal jobb helyzetben vagy, mint amazok? pp olyan medd, lettelen vagy, mint k. ppen gy gpre hasonltasz; egy kicsivel olajozottabb gpre, mindazonltal mgiscsak egy gpre. Elszomort. Elszomort arra gondolni, hogy az emberek gy lik le az letket.
Az emberek fix idekkal lik le az letket; sohasem vltoznak. Egyszeren nincsenek tudatban annak, mi is trtnik. Ilyen ervel akr faraksok is lehetnnek, vagy kvek vagy beszl, stl, gondolkod gpek. Ez nem emberi. Az ilyen emberek bbuk, mindenfle dolgokkal rngathatk. Megnyomsz rajtuk egy gombot, amire k reaglnak. Jszervel elre megmondhat, milyen reakcija lesz egy ilyen embernek. Brkire nzek, szinte elre megmondom, milyen reakcija lesz. A rem bzott csoporttal dolgozva olykor elre lerom egy paprra, hogy ikszipszilon kezdi majd az lst, zduplav fog vlaszolni. Gondolod, hogy ez baj?
Nos, ne hallgass azokra, akik arra buzdtanak: "Ne trdj magaddal! A msok irnti szeretet vezreljen!" Ne hallgass rjuk! Mind tvednek. A legrosszabb dolog, amit tehetsz, az, hogy gy fordulsz msokhoz (az gynevezett segt magatartstl vezetve), hogy kzben magadrl elfeledkezel.
Errl sok vvel ezeltt Chicagban gyzdtem meg igazn, amikor pszicholgiai tanulmnyaimat vgeztem. Volt egy tantrgyunk: tancsads. Papok, lelkszek szmra. Azok ltogathattk, akik tnylegesen rszt vettek a tancsadson, s akik kszek voltak arra, hogy magukkal hozzk a foglalkozsra egy ltaluk vezetett beszlgets hangfelvtelt. Mintegy hszan lehettnk. Amikor rm kerlt a sor, vittem egy kazettt, rajta egy fiatal nvel egy interj, melyet n ksztettem. A gyakorlatvezet betette a kazettt a magnba, s mi mindnyjan figyelni kezdtk a felvtelt. t perc utn, amint az szoksa volt, a gyakorlatvezet meglltotta a szalagot s tudakolta: "Van-e szrevtel?" Valaki azt krdezte tlem: "Mirt tetted fel a riportalanynak azt a krdst?" Azt feleltem: "Nem tudok arrl, hogy krdst tettem fel neki. Igazn szlva egszen bizonyos vagyok abban, hogy semmilyen krdst sem tettem fel." Mire :
"Pedig tettl." Biztos voltam a dolgomban, mivel az id tjt tudatosan kvettem Carl Rogers mdszert, amely szemlyorientlt s nondirektv. Nem teszel fel krdseket, nem vgsz kzbe, nem adsz tancsot. Ezrt nagyon tudatosan gyeltem arra, nehogy krdst tegyek fel. Vita tmadt kztnk, mire a gyakorlatvezet azt krdezte: "Mirt nem jtsszuk vissza a felvtelt?"
Meg is tettk, s azon, szrnylkdsemre, ott volt az risi krds, akkora, mint az Empire State Building, egy hatalmas krds. Szmomra az volt az rdekes, hogy az alkalommal harmadszor hallottam azt a krdst, elszr alighanem akkor, amikor feltettem, msodszor akkor, amikor meghallgattam a szalagot a szobmban (mivel egy j felvtelt akartam vinni a kzs meghallgatsra), s harmadszor akkor, amikor egytt hallgattuk. De nem vettem szre. Nem tudtam rla.
Ez rendszeresen elfordul a csoportjaimban, illetve a spiritulis tmutatsaimban.
Magnetofonra vesszk az interjt, s amikor a riportalany meghallgatja azt, gy szl: "Tudja, valjban nem is hallottam, amit n az interj sorn mondott. Csak a szalag visszajtszsakor hallottam, hogy mit mondott." Mg rdekesebb, hogy n nem hallottam, amit n mondtam az interj sorn. Sokkol a felfedezs, hogy mondok bizonyos dolgokat a csoportfoglalkozsok sorn, melyekrl nem tudok. Bekerlsk csak ksbb dereng fel bennem. Ezt hvod emberinek? Azt mondod: "Feledkezznk el magunkrl, s forduljunk rszvttel msok fel!"
Akrhogy is, miutn az egsz felvtelt meghallgattuk ott, Chicagban, a gyakorlatvezet azt krdezte: "Van-e megjegyzs?" Az egyik pap, egy tvenves ember, akit akkorra mr megkedveltem, gy szlt hozzm: "Tony, lenne egy szemlyes krdsem. Megengeded?" Azt mondtam: "Csak rajta. Ha nem akarok, nem felelek." Mire : "Csinos a n, akivel az interj kszlt?"
Tudod, szintn szlva, fejldsemnek (vagy visszafejldsemnek) olyan szakaszban voltam, melyben nem vettem szre, hogy valaki jkp-e vagy csinos-e. Szmomra ez nem szmtott. Az a n Krisztus nyjnak egy brnya volt; n voltam a psztor. Segtsget osztogattam. Ht nem nagyszer? Erre tantottak minket. gy visszakrdeztem: "Mi kze ennek a dologhoz?"
Erre : "Az, hogy az a n nem tetszik neked, ugye?" Azt mondtam: "Micsoda?!"
Addig soha fel nem tltt bennem, hogy az egyes szemlyeket szeretem-e, vagy nem. Mint a legtbb emberben, bennem is volt alkalmanknt ellenszenv, de az attitdm tbbnyire semleges maradt. Azt krdeztem: "Mi mondatja ezt veled?" Mire : "A szalag." Ismt visszahallgattuk a felvtelt, s azt tancsolta: "Figyeld meg a hangodat! Figyeld, milyen nyjass vlik! Ez a n irritlt tged, ugye?" Valban irritlt, s ez csak ott, akkor tudatosult bennem. s mit sugalltam annak a nnek ki nem mondottan? Ez volt: "Ne jjjn vissza!" De ennek nem voltam tudatban. A pap bartom megllaptotta: "Ez egy n. Veszi majd az zenetet. Mikor kellene legkzelebb tallkoznotok?" Mondtam, hogy a kvetkez szerdn. Azt mondta: "Fogadjunk, hogy nem jn vissza." Nem jtt. Vrtam egy hetet, de nem jtt. Vrtam mg egy hetet, s nem jtt. Akkor felhvtam. Megszegtem szablyaim egyikt: "ne lgy a megment".
Felhvtam, s gy szltam: "Emlkszik a felvtelre, amely az n egyetrtsvel kszlt? Nagy segtsgemre volt, mivel az osztly rmutatott velem kapcsolatban egy sereg dologra (azt nem emltettem neki, hogy mikre), amelyek az ltalam vezetett beszlgetseket mg hatkonyabb tennk. Ha volna olyan szves megint eljnni, az tovbb emeln a sznvonalat." Azt felelte:
"Rendben van, megyek." Eljtt. Az ellenszenv mg mindig jelen volt. Nem prolgott el, de nem is llt kettnk kz. Aminek tudatban vagy, azt kontroll alatt tartod; aminek nem vagy tudatban, az kontroll alatt tart. Mindig rabszolgja vagy annak, aminek nem vagy tudatban. Amikor tudatban vagy, annak nincs hatalma feletted. Jelen van, de nem rint tged. Nem vagy kontrollja alatt; nem kpes leigzni. Ez a klnbsg.
Lgy tudatban, lgy tudatban, lgy tudatban, lgy tudatban! Azon a kurzuson arra tantottak minket, hogy vljunk rsztvev megfigyelkk. Hogy a dolog valamikppen szemlletesebb legyen, beszlek nektek, s mikzben beszlek, akzben kvl llok. Figyellek titeket, s figyelem nmagamat. Amikor rtok figyelek, annl, hogy rtok figyelek, hatrtalanul fontosabb szmomra, hogy magamra figyeljek. Termszetesen az is fontos, hogy rtok figyeljek, de fontosabb, hogy az n figyelje a magamat. Msklnben nem hallak majd titeket. Vagy kicsavarok majd mindent, amit mondotok. A sajt kondicionltsgombl kzeltek majd hozztok. Mindenfle bizonytalansgom, siker irnti vgyam, manipullsodra val trekvsem, irritltsgom s rzelmeim hatrozzk meg a reakcim, s ezeknek taln nem is vagyok tudatban. gy ht szrnyen fontos, hogy az n figyelje a magamat, mg rtok figyelek. Hogy tudatostsak. Ez az, amire azon a bizonyos kurzuson tantottak bennnket.
Nem kell llandan elkpzelned nmagad, amint valahol a levegben lebegsz. Hogy hozzvetleges kped legyen arrl, mirl is beszlek, kpzelj el egy j sofrt, aki ppen kocsit vezet, s aki arra koncentrl, amit ppen mondasz. Akr mg vitatkozhat is veled, de tkletesen tudatban van az tjelzknek. Mihelyt brmi kellemetlen dolog trtnik, mihelyt brmilyen hang, zrej vagy huppans elfordul, azonnal meghallja. Rkrdez majd: "Biztos, hogy becsuktad htul az ajtt?" Hogyan csinlta? Tudatosan llt hozz, beren. Figyelme a beszlgetsre vagy a vitra sszpontosult, de a tudatossga szertegazbb volt. Felvllalt, megrtett mindenfle dolgot.
(folytats a kvetkez fejezetben)

Mg nincs hozzszls.
 
Blcsessgmag

Aki megtallja nmagt, mr sehol sem tvedhet el.

Lgy olyan, mint brki ms, tgy olyat, mint senki ms.

Az let jtk. Jtszd komolyan, de vedd knnyedn.

 

 
Hírek

KULCS A HOROSZKPHOZ. A sajt asztrolgiai nzpontom rvid vzlata a KARMAASZTROLGUS GONDOLATAI kztt, s ott van a felszll holdcsompontokrl szl tblzat s rvid lers is.

PETI, A FLDNKVLI c. blogregnyem olvashat itt: http://ufovagyok.blogspot.com/ 

A msik blogregnyem, A MICHELANGELO-TITOK, itt olvashat: http://michelangelotitok.blogspot.hu/

Egy j rendszert rtam le A FLD 12 OSZLOPA cm fejezetben. A Men sorbl, vagy IDE kattinttva elrhet. 

2010.09.20. j rs az ANGYALEMBER ZENETEK fejezetben: A vilgvge tegnapeltt lezajlott, ez itt mr az j vilg!

 

 
Szmok
Induls: 2008-03-22