Men
 
Ezt rdemes megnzni...
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
HOZOTT ANYAG-rdekes rsok msoktl
HOZOTT ANYAG-rdekes rsok msoktl : Anthony de Mello: bredj tudatra 5. rszlet

Anthony de Mello: bredj tudatra 5. rszlet

  2010.08.08. 20:48

ANTHONY DE MELLO: BREDJ TUDATRA!

5. rszlet

Fordtotta: Mt Jnos

FGGSGBEN TART SZERETET

A szeret szv lgy, s kpes felfogni a dolgokat. De amikor msokra val tekintet nlkl trsz ilyen vagy olyan cl elrsre, rszvtlenn vlsz, kemnny, rzketlenn, a dolgokat tbb nem fogod fel. Hogyan szeretheted az embereket, ha szksged van rjuk? Akkor csak felhasznlhatod ket. Ha rd van szksgem ahhoz, hogy boldogg tegyl, fel kell, hogy hasznljalak, manipullnom kell tged, utat-mdot kell tallnom arra, hogy megnyerjelek. Nem hagyhatom, hogy szabad lgy. Csak akkor szerethetem az embereket, amikor mr eltvoltottam ket az letembl. Amikor elhal bennem az emberek irnti szksg, akkor vagyok a sivatag mlyn. A trstalansg rzse kezdetben rettenetes; de ha elviseled egy ideig, hirtelen felfedezed, hogy egyltaln nem jelent magnyt, hanem komfortos egyedlltet, "egymagadbanltet".

 



A sivatagban pedig virgok nylnak. Akkor vgre megtudod, mi a szeretet, mi Isten, mi a realits.
De a kbultsg feladsa kezdetben fradsgos lehet, hacsak mlyen that megrtsre nem jutottl, vagy eleget nem szenvedtl mr. Nagy dolog a szenveds; csakis akkor tudsz "torkig lenni" vele, ha mr testl rajta. Felhasznlhatod a szenvedst arra, hogy vget vess a szenvedsnek. A legtbb ember egyszeren tovbb szenved. Ez a magyarzat arra a konfliktusra, mely velk kapcsolatban bennem egyfell a lelki vezett, msfell a llekgygyszt tkzteti. Az utbbi azt mondja: "Enyhtsk a bajt!" Az elbbi viszont gy beszl: "Hagyd szenvedni, majd belebetegszik abba, hogy gy viszonylik az emberekhez, s vgl elhatrozza, hogy kitr a msoktl val rzelmi fggs brtnbl." Fjdalomcsillaptt adjak-e, avagy eltvoltsam a daganatot? Nem knny dnts.
Valaki utlattal csapja knyvt az asztalra. Hagyd t, hadd folytassa a csapkodst. Ne add vissza a knyvet a kezbe, ne mondd, hogy minden rendben! A spiritualits nem ms, mint tudatra bredettsg, felbreds, ber jelenlt, tudatos hozzlls. Amikor mrges lett renk az anynk, nem azt mondta, hogy valami baj van vele, hanem azt, hogy valami baj van velnk; klnben nem lett volna mrges. Nos, nagy felfedezsre jutottam: ha te vagy mrges, Mama, akkor veled van valami baj. gy jobban teszed, ha a sajt haragodra gyelsz. Azzal foglalkozz, azzal trdj!
Az nem az enym. A haragodtl fggetlenl fogom megvizsglni, hogy van-e bennem hiba, vagy nincs. Nem befolysol a haragod.
A fura a dologban az, hogy amikor ezt anlkl viszem vghez, hogy a msik ellen negatv rzseket tpllnk, akkor nmagammal szemben is igen objektv tudok lenni. Csak egy nagyon tudatos hozzlls ember kpes megllni, hogy ne vegye magra a vtket s haragot, csak az ilyen ember kpes azt mondani: "Dhbe gurultl, hisztizel. Nagy baj. Semmi kedvem tbb tged ettl megszabadtani, s nem vllalom, hogy bnsnek rezzem magam." Nem fogom utlni magam semmi olyasmirt, amit megtettem. Az lenne vtek. Nem fogok rossz rzst okozni nmagamnak, s ostorozni magam semmi tettemrt, akr j, akr rossz. Kszen vagyok kielemezni, szemgyre venni, s azt mondani: "Nos, ha rosszat tettem, az azrt volt, mert nem voltam tudatban." Aki tudatra bredt, az nem tesz rosszat. Ez az, amirt a teolgusok oly gynyren azt mondjk neknk, hogy Jzus kptelen volt rosszat tenni. Szmomra ennek igen mly rtelme van, minthogy a felvilgosult ember nem kpes rosszat tenni. A felvilgosult ember szabad. Jzus szabad volt, s mivel szabad volt, kptelen volt rosszat tenni. De mivel ti kpesek vagytok r, ti nem vagytok szabadok."

 

MIT MONDSZ NMAGADNAK?

Mark Twain nagyon pontosan fejezte ki magt, mikor azt mondta: "Olyan hideg volt, hogy ha a hmr egy centivel hosszabb lett volna, mindnyjan hallra fagyunk." Mi csakugyan hallra fagyunk a szavakon. Nem a kinti hideg az, ami szmt, hanem a hmr. Nem a valsg az, ami szmt, hanem az, amit arrl nmagadnak mondasz.
Mesltek nekem egy kedves trtnetet egy finn farmerrl. Az orosz - finn hatr kijellsekor a farmernak el kellett dntenie, Finnorszghoz vagy Oroszorszghoz tartozzk-e. Hossz id elteltvel azt mondta, hogy Finnorszghoz akar tartozni, de nem akarja megsrteni az orosz hivatalnokokat. Utbbiak pedig felkerestk, tudni akarvn, hogy mirt akar Finnorszghoz tartozni. A farmer azt felelte: "Mindig is az orosz hazhoz akartam tartozni, de az n koromban nem lennk kpes tllni az orosz telet."
Oroszorszg s Finnorszg csak szavak, koncepcik, de az emberi lnyek szmra nem, az rlt emberi lnyek szmra nem. gyszlvn soha nem vetnk egy pillantst sem a realitsra.
Egy guru egyszer ksrletet tett arra, hogy megmagyarzza egy tmeg szmra, hogy az emberi lnyek miknt reaglnak a szavakra, hogyan hasznljk ki azokat, hogyan lnek a szavak, nem pedig a valsg mentn. Az egyik ember felllt, s tiltakozott. Azt mondta: "Ktlem, hogy effle hatst tennnek rnk a szavak." A guru azt felelte: "ljn le, maga seggfej{a tves fordtsban: rdgfajzat}!" Az ember feldhdtt, s odavgta: "n felvilgosult embernek nevezi magt, gurunak, mesternek, holott szgyellnie kellene magt." Ekkor a guru azt mondta: "Elnzst krem, uram. Elragadott a hv. szintn bocsnatot krek; hibztam; nagyon sajnlom." Az ember vgl megnyugodott. Ekkor a guru azt mondta: "Csupn nhny szavamba kerlt, hogy dhrohamot vltsak ki nbl; s csupn nhny szval le lehetett nt csillaptani, ugye?" Szavak, szavak, szavak, szavak mennyire rabul ejtenek minket, ha nem megfelelen hasznljuk a szavakat.

 

REJTETT KTDSEK

Ms az, amikor tudsz, s megint ms, amikor tudatra bredsz. Ugyangy ms dolog a tudatosuls s ms az informci. pp az imnt mondtam nektek: aki tudatra bredt, az nem tesz rosszat. Persze tehetnk gonosz dolgokat tuds, informci birtokban, amikor tudjuk, hogy valami rossz.
"Atym, bocsss meg nekik, mert nem tudjk, mit cselekszenek." (V. Lk 23, 34.) gy fordthatnm ezt a mondatot: "Nincsenek tudatban annak, mit tesznek." Pl azt mondja, hogy a legnagyobb bns, mert ldzte Krisztus egyhzt. De hozzteszi, hogy nem volt tudatban annak, amit tesz. (V. Gal 1, 13; 1 Kor 15, 9.) Pedig, ha tudatban lettek volna, hogy a dicssg Urt fesztik keresztre, akkor sohasem tettk volna meg. (V. 1 Kor 2, 8.) Vagy: "Eljn majd az id, amikor k fognak gytrni tged s azt hiszik, Istennek tesznek vele szolglatot." (V. Jn 16, 2.) Nincs bennk tudatossg. Az informci s a tuds kertette ket hatalmba. Aquini Tams szabatosan fejezi ki magt, amikor azt rja: "Valahnyszor valaki bnt kvet el, az a j leple alatt trtnik." Elvaktjk magukat; jnak ltnak valamit, noha tudjk, hogy az rossz; sszerstenek, mert azzal az rggyel akarnak tenni valamit, hogy az j.
Valaki, egy hlgy, emltett kt olyan helyzetet, amelyekben szmra nehznek bizonyult a tudatos megkzelts. Az egyik szolgltat ipargban dolgozott, ahol sok ember llt sorba, a telefonok minduntalan csngtek, egyedl llta a rohamot, ideges, feszlt, haragos emberek zavartk munka kzben. Roppant nehznek tallta, hogy megrizze higgadtsgt, s nyugodt maradjon. A msik helyzet akkor llt el, amikor ers forgalomban vezetett, nyomkodtk a dudt mindentt, s az emberek illetlen szavakat ordibltak. Azt krdezte tlem, hogy vajon elprolog-e vgl az idegessg, s visszanyeri-e a nyugalmt.
szrevetted ebben a dologban a ktdst a nyugalomhoz? Az illet hlgy ktdst a nyugalomhoz s a csendhez. Ezt mondta: "Nem leszek boldog, ha nincs meg a nyugalmam."
Eszedbe tltt valaha is, hogy boldog lehetsz feszlt lgkrben is?
A megvilgosods eltt depresszis voltam; a megvilgosods utn tovbbra is depresszis vagyok. A kikapcsoldst s az rzkenysget nem szabad cll tenni. Hallottl mr olyan emberrl, aki feszltt vlt, mikzben laztani prblt? Ha valaki feszlt, akkor egyszeren megfigyeli a sajt feszlt voltt. Soha nem fogod megrteni nmagad, ha nmagad megvltoztatsra trekszel. Minl szvsabb az igyekezeted nmagad megvltoztatsra, a dolog annl rosszabb lesz. A felhvs arra szl, hogy lgy tudatban. Fogd fel a kvetelzen csrg telefon zajt, a pattansig feszlt idegeket; fogd fel, milyen rzs a kocsi kormnyt fogni. Ms szval: lpj a valsgba, s hagyd magra mind a feszltsget, mind a nyugalmat.
Tulajdonkppen r is knyszerlsz majd arra, hogy azokat magukra hagyd, mert tlsgosan bele fogsz feledkezni abba, hogy a valsggal kapcsolatba kerlj. Egyik lps a msik utn, hagyd megtrtnni, brmi trtnjk is. Mihelyt ltrejn, elll majd a valdi vltozs, nem az egd rvn, hanem a realits ltal. Ha tudatra bredsz, az azltal vltoztat rajtad, hogy szabadon hozzfrhetv teszi a realitst.
Vltozst hoz szmodra, ha tudatra bredsz, de azt t kell lned.
Ezen a ponton szavamat veszed erre. Lehet, hogy mr tervezed is, hogy tudatra bredj. Az egd, a maga ravasz mdjn, megprbl belehajszolni a felbredsbe. gyelj r! Ellenllsba fogsz tkzni, baj lesz belle. Amikor valakit egsz id alatt nyomaszt a trelmetlen igyekezet, hogy tudatra bredjen, fogadhatsz r, hogy enyhe szorongs, nyugtalansg lp fel nla.
Szndkban ll tudatra bredni, kitallni, hogy vajon tnylegesen felbredt-e. Az ilyesmi nem tudatra breds, hanem az nsanyargats rsze. Ez furcsn hangzik egy olyan kultrban, amelyben clok megvalstsra neveltek minket, arra, hogy jussunk valamire. Valjban nincs hova eljutni, mert mr ott vagyunk. A japnok tall mdon fejezik ezt ki: "Azon a napon, amikor abbahagyod az utazst, meg fogsz rkezni." Ilyen alapllst kell felvenned: "Tudatra akarok bredni, kapcsolatban akarok lenni brmivel, ami van, s hagyni, hogy megtrtnjk brmi, ami trtnik; ha mr tudatra bredtem, az j, de ha mg nem, az is j." Abban a pillanatban, hogy clul tzd ki a tudatostst, s megprblod megvalstani, trekvsed az ego magasztalsra, megdicstsre, az ego ellptetsre irnyul/{siklik t}. Azt a j rzst akarod, hogy vghezvitted. Ha valban "vghezvitted", nem fogsz tudni rla.
A bal kezed nem tudja majd, mit csinl a jobb. (V. Mt 6, 3.) "Uram, mikor tettk mi ezt? Nem voltunk tudatban." Jtkonykodni sohasem annyira szeretetteljes, mint akkor, amikor valakinek nem jut a tudatig, hogy jtkonysg, amit mvel. "gy rti, hogy segtettem nnek?
Jl reztem magam. Csupn jrtam a tncomat. Ez segtsgre volt nnek? Nagyszer.
Gratullok. Nem az n rdemem."
Amikor megvalstod, amikor tudatra bredsz, egyre kevsb rdekelnek az olyan cmkk, mint "ber" vagy "szenderg". Szmomra ezen a ponton az egyik problma abban ll, hogy hogyan keltsem fel bennetek a kvncsisgot, de ne a spiritulis mohsgot. bredjnk tudatra, hiszen az oly csodlatos lesz? Egy id utn mr az nem szmt, hogy ez csodlatos; valaki azrt ber, mert l. Nem rdemes tudatra breds nlkl lni. A fjdalmat pedig magra fogod hagyni.

 

FELADVA AZ ELLENLLST

Minl szvsabban prblsz megvltozni, a dolog annl rosszabb vlhat. Jelenti-e ez azt, hogy bizonyos mrtk passzivits helynval? Igen, minl inkbb ellenllsz valaminek, annl nagyobb ert adsz neki. Azt hiszem, Jzus szavainak ez az rtelmk: "Amikor valaki megti a jobb orcdat, fordtsd fel a balt is." (V. Mt 5, 39.) Mindig ert adsz a dmonoknak, melyekkel kzdesz. Ez a gondolat a Keletrl jn, tipikusan onnan. De ha sodrdsz az ellensggel, fellkerekedsz rajta. Hogyan szll szembe valaki a gonosszal? Nem harccal, hanem megrtssel. A megrtsben eltnik a gonosz. Hogyan szll szembe valaki a sttsggel? Nem kllel. Seprvel nem lehet kizni a szobbl a sttsget, hanem lmpt kell gyjtani. Minl tbbet kzdesz a sttsg ellen, annl valsabb vlik szmodra, annl inkbb kimerted nmagad. De amikor "felkattan" a tudatosuls, az fnyt ad, s a sttsg elillan.
Mondjuk, hogy ez a darab papr egy millird dollrra szl csekk. Ah, el kell tlnem, mondja az evanglium, tl kell adnom rajta, ha az rk letre vgyom. (V. pl. Mt 19, 16-21.)
Behelyettested teht az egyik mohsg helybe a msikat, a spiritulist? Korbban vilgi egd volt, most spiritulis egd van: Ego az gy is, gy is, egy kifinomultabb ego, mellyel nehezebb szembeszllni. Amikor eltlsz valamit, hozzktdsz. De ha az eltls helyett megnzem, s azt mondom: "Hks! Ez nem egy millird dollrra szl csekk, ez egy darab papr", akkor semmi sincs, ami ellen kzdeni kellene, semmi sincs, amit eltlnnk.

 

VLOGATOTT AKNK

Az n hazmban sok frfi ri el a felnttkort abban a hiszemben, hogy a nket nem kell emberszmba venni. "Felesgl vettem" mondja, "a tulajdonom." Vajon hibztathatk ezek az emberek? Kszlj arra, hogy megrzkdtats r: nem hibztathatk! ppgy, mint sok amerikai sem tehet felelss azrt a felfogsrt, ahogy az oroszokat szemlli. A szemvegk lencsjt valamilyen sznre festettk, azon keresztl ltjk a vilgot; a felfogsuk is hasonlan szr. Mi kell ahhoz, hogy a valsgot lssk, hogy rbresszk ket, hogy torzt szemvegen t nzik a valsgot? Nincs menekvs addig, amg r nem dbbennek a sajt eltletkre.
Mihelyt egy ideolgin keresztl szemlled a vilgot, vged van. Semmifle valsg sem illik bele egy ideolgiba. Az let meghaladja azt. Ez az, amirt az emberek minduntalan keresik az let rtelmt. De az let jelents nlkli; nem lehet rtelme, mert ha volna, akkor a jelentshez minta, szably, elrs, recept is lenne. A jelents olyasmi, ami az elme szmra rtelemmel br.
Valahnyszor rtelemmel ruhzod fel a valsgot, beletkzl valamibe, ami sztrombolja a vlemnyed. Jelents akkor tallhat, amikor valaki meghaladja annak rtelmt. Az letnek csak akkor van rtelme, ha gy fogjuk fel, mint misztikumot; nincs rtelme a fogalomalkot elme szmra.
Nem azt mondom, hogy a rajongs nem fontos; azt viszont igen, hogy a ktelkeds sokszorta fontosabb a rajongsnl. A trgyakat, melyekrt rajonghatnak, az emberek mindentt keresik.
Nem tallom viszont kellen bernek ket az attitdjeikben s magatartsaikban. Mily boldogok lennnk, ha a terroristk kevsb rajongannak az ideolgijukrt, s tbb dolgot krdjeleznnek meg! Ezt azonban nem szeretjk magunkra is alkalmazni; azt hisszk, neknk van igazunk, mg a terroristk tvednek. De aki szmodra terrorista, az a msik oldal szmra mrtr.
Amikor hinyzik neked valaki, az magny; amikor pedig jl rzed magad, az egyedllt, "egymagadbanlt". Emlkezz George Bemard Shaw tall megjegyzsre! Ama szrny koktlpartik egyikn vett rszt, melyeken semmi tartalmas nem hangzik el. Valaki megkrdezte tle, hogy jl rzi-e magt. Azt felelte: "Az egyetlen dolog, amit itt lvezek, hogy semmi tartalmas nem hangzik el."
Sohasem lvezed azok trsasgt, akik szellemileg flbed nnek. A kzssget nem egy csoport szolga alkotja, hanem olyan emberek, akik elvrjk, hogy msok boldogg tegyk ket. A kzssget uralkodk s hercegnk alkotjk. Uralkod vagy, nem koldus, hercegn vagy, nem koldus. Egy valdi trsasgban nincs koldusbgre. Nincs kapaszkods, nincs aggds, nincs flelem, senki nem magasodik a msik fl, nincs kisajttsi trekvs, nincs kvetelzs. Szabad emberek alkotnak kzssget, szolgk nem. Mily egyszer igazsg ez, mgis egy egsz kultra fojtotta el, idertve a vallshoz szorosan ktd kultrt is. Ez utbbi igen manipulatv lehet, ha nem vagy rsen.
Nmelyek gy tekintik a tudatra bredst, mint egy cscsot, egy fennskot, amely mgtte van minden egyes megtapasztalt momentumnak, mint olyannak. Ez cll teszi a tudatosulst. Holott a tudatra breds nem ksztet arra, hogy brhov menj, brmit is elrj. Hogy jutunk el ilyen tudatosulsig? A tudatra breds rvn. Amikor az emberek azt mondjk, hogy k valban meg akarnak tapasztalni minden egyes momentumot, valjban a tudatra bredsrl beszlnek, kivve azt a bizonyos akarst. A tudatosuls, felbreds nem akarat tjn tapasztalhat; vagy tapasztalod, vagy nem.
Az egyik bartom pp most utazott rorszgba. Elmondta nekem, hogy - noha amerikai llampolgr - joga van r tlevlre. Szerzett is egyet, mert flt amerikai tlevllel utazgatni. Ha terroristk jnnnek, s azt krdeznk: "Lthatnm az tlevelt?", erre az esetre fenn akarta tartani a lehetsget magnak arra, hogy azt mondja: "r vagyok." De ha az emberek a gpen mellette lnek, nem cmkket akarnak ltni; ezt az embert akarjk megtapasztalni az vals voltban. Ugye, mily sok ember tlti gy az lett, hogy az tel helyett az tlapot kstolgatja? Az tlap csupn annak jelzse, ami kaphat. A pecsenyt akarod enni, nem a szavakat.

 

A "MAGAM" ELHALSA

Emberiv vlhat-e valaki tragdia meglse nlkl?
Az egyetlen tragdia, amely a vilgban ltezik, az a tudatlansg; minden gonosz abbl szrmazik. Egyetlen tragdia ltezik a vilgban, s az a szendergs, az bersg {hinya,} ellentte.
Abbl jn a flelem, a flelembl pedig minden ms; a hall azonban egyltaln nem tragdia.
Meghalni csodlatos; az csak az olyan emberek szmra szrny, akik sohasem rtettk meg az letet. Csak ha valaki fl az lettl, akkor fli a hallt. Csak akikbl hinyzik az let, azok flik a hallt. De akikben ott az let, azok nem flnek a halltl. Az nk egyik honfitrsa, egy amerikai szerz oly tallan jegyezte meg. Mint mondta, tudatra breds az, amikor elhalnak az igazsgtalansgot s tragdit illet hiedelmeink. Ami egy herny szmra a vilg vgt jelenti, az a mester szmra egy pillang. A hall feltmads. Nem arrl a feltmadsrl beszlek, amely majd eljn, hanem arrl, amely most is vgbemegy. Ha elhalna benned a mlt, ha elhalna benned minden egyes perc, te lennl az az ember, aki csupa let, mert az az ember teljesen eleven, aki tele van halllal. Minden pillanatban elfordulunk a trgyaktl, mindent elhullatunk. Tesszk ezt azrt, hogy teljesen elevenek lehessnk, s minden pillanatban feltmadhassunk. A misztikusok, a szentek s msok nagy erfesztseket tesznek, hogy felbresszk az embereket. Ha fel nem brednek, akkor mindig is megmaradnak az olyan apr gonoszsgoknl, mint svrgs, hbork, s erszak. A legnagyobb gonosz a szenderg ember, aki tudatlan.
Egyszer egy jezsuita rt pr sort az elljrjnak, Arrupe atynak. A kommunizmus, a szocializmus s a kapitalizmus relatv rtkeirl krdezte. Az atya remek vlaszt adott. Azt mondta: "Egy rendszer nagyjbl annyira j vagy rossz, mint az azt mkdtet emberek." Aranyszv emberek kivlan vezetnk a kapitalizmust vagy a kommunizmust vagy a szocializmust.
Ne krd a vilgot arra, hogy megvltozzk - elszr te vltozz! Akkor nyersz majd a vilgra olyan rltst, amely elg j ahhoz, hogy kpes lgy megvltoztatni brmit, amirl gy hiszed, hogy vltoztatni kellene. A sajt nzeteidbl tvoltsd el az akadlyt! Msklnben elveszted jogodat brki vagy brmi megvltoztatsra. Amg nem vagy nmagad tudatban, addig nincs jogod beleavatkozni sem az emberek, sem a vilg dolgaiba. Mrmost, amikor te magad nem vagy ber, akkor a msok vagy a dolgok megvltoztatsra tett ksrletben az a veszly, hogy taln a sajt knyelmed, bszkesged, dogmidba s hiedelmeidbe vetett meggyzdsed, vagy egyszeren a negatv rzseid elzse rdekben vltoztatsz a dolgokon. Negatv rzseim vannak, jobb teht, ha olyann vltozol, hogy n jl rezzem magam. Nos teht elszr a negatv rzseidet kezeld, hogy amikor nekivgsz msok megvltoztatsnak, azt ne gylletbl vagy ellenszenvbl, hanem szeretetbl tedd.
Az is furnak tnhet, hogy az emberek nagyon kemnyek tudnak lenni a tbbiekhez, mikzben szeretet van bennk. Egy sebsz nagyon kemny tud lenni egy beteggel szemben, mgis lehet benne szeretet. A szeretet valban nagyon kemny tud lenni.

 

LESLTS S MEGRTS

De mit hoz magval az ego megvltoztatsa? Ezt mr tbbszr bven krlrtam, de most kis szeletekbe fogom trdelni.
Elszr is lesltst. Nincs trekvs, nincs szoksok mvelse, nincsenek idelok. Az idelok sok krt okoznak. Egsz id alatt arra sszpontostasz, hogy minek kellene lennie, nem pedig arra, hogy mi van. s gy a jelen nyakba varrod azt, aminek lenni kellene, soha meg nem rtve, mi a valsg.
Hadd hozzak egy pldt az lesltsra a sajt tancsadi gyakorlatombl. Egy pap jn hozzm, s azt mondja, hogy tunya; szorgalmasabb szeretne lenni, aktvabb, holott lass. Megkrdem tle, mit jelent a "tunya". A rgi idkben azt mondtam volna neki: "Lssuk csak, mirt nem kszt a napi teendibl listt, melyet minden este ellenrizhet, ami j rzssel tlti majd el; ilyen mdon kialakthat egy szoksos menetrendet." Vagy azt is mondhatnm neki: "Ki az n idelja, vdszentje?" s ha azt vlaszoln, hogy Xavri Szent Ferenc, azt mondanm: "Vegye pldul, mennyit dolgozott Xavri! Meditljon efelett, az majd lendletbe hozza nt." Ez az egyik md arra, hogy nekifogjunk, de - sajnlom, hogy azt kell mondjam - ez csupn felleti kezels.
Rbrja az illett, hogy vesse be akaraterejt, trekvst, de a hats nem lesz hossz let. Vltozhat az illet viselkedse, de maga nem.
Most teht az ellenkez irnyba mozdulok. Azt mondom neki: "Tunya? Az meg mi? Millinyi fajtja van a tunyasgnak. Halljuk, melyik az n! rja krl, mit rt n azon, hogy tunya!" Azt feleli: "Nos, soha nem vgzek el semmit. Nincs kedvem semmihez." Azt krdezem: "gy rti, hogy reggel, a felkels utni els perctl kezdve?" Azt feleli: "Igen. Reggel felkelek, pedig nincs semmi, ami megrn, hogy felkeljek." "Akkor teht n depresszis?" krdezem tle. "Annak is nevezhetnm" - vlaszolja. "Egyfajta zrkzottsg, visszavonultsg van bennem." Azt krdem tle: "n mindig ilyen volt?" "Nos, nem mindig. Fiatalabb koromban aktvabb voltam. A papneveldben tele voltam lettel." "s mikor kezddtt ez?" ", taln hrom vagy ngy vvel ezeltt." Megkrdem tle, trtnt-e akkor valami. Egy darabig gondolkodik. Azt mondom: "Ha nnek ennyi ideig kell gondolkodnia rajta, semmi klns nem trtnhetett ngy vvel ezeltt.
Hogy llunk az azt megelz vvel?" Azt feleli: "Nos, abban az vben szenteltek papp." "Trtnt valami az n papp szentelsnek vben?" "Egy aprsg, a zrvizsgn, teolgibl.
Elbuktam. Kiss elkedvetlentett, de tltettem magam rajta. A pspk azt tervezte, hogy Rmba kld, hogy aztn esetleg a szeminriumban tantsak. Elgg tetszett a gondolat, de mert elbuktam a vizsgn, megvltoztatta a szndkt, s ebbe a plbniba kldtt. Valjban volt nmi igazsgtalansg a dologban, mert..." Kezdi eladni a drmt, izgalomba jn; harag van benne, melyen mg nem jutott tl. Fel kell dolgozni ezt a csaldst. Hasztalan dolog prdikcit tartani neki. Hasztalan tletet adni neki. Szembestennk kell t a haragjval s csaldottsgval, ezekbe adni bepillantst. Amikor majd kpes lesz feldolgozni mindezt, visszatr az letbe. Ha biztatnm, s elmondanm neki, hogy hzassgban l fi- s lenytestvrei milyen kemnyen dolgoznak, az csupn bntudatot keltene benne. Nlklzi azt a magba-pillantst, amely meggygytja majd. Ez teht az els dolog.
Van egy msik nagy feladat is: megrteni. Valban azt hitted, hogy ez majd boldogg tesz tged? Egyszeren azt felttelezted, hogy az majd boldogg tesz tged. Mirt akartl tantani a szeminriumban? Mert boldog akartl lenni. Azt hitted, ha professzor lennl, ha bizonyos sttuszod s presztzsed lenne, az boldogg tenne. Valban? Itt van szksg a megrtsre.
Az "n" s a "magam" kzti klnbsgttelben nagy segtsg, ha felszmoljuk azonosulsunkat azzal, ami vgbemegy.
Hadd adjak nektek egy pldt e dologra. Egy fiatal jezsuita pap jn hozzm; j adottsg, szimpatikus, tehetsges, szeretetre mlt, nagyszer, rendkvli ember - egyszval minden. De volt egy fura hbortja. Terrorizlta az alkalmazottakat. gy ismertk, mint aki mg tettleg bntalmazta is ket. A dologbl csaknem rendrsgi gy lett. Valahnyszor megbztk a telep, az iskola vagy brmi felgyeletvel, ez a problma mindig eljtt. Rszt vett egy harmincnapos lelkigyakorlaton, amit mi, jezsuitk, "tertianship"nek, "harmadik probci"-nak neveznk, ahol nap-nap utn meditlt a trelemrl s Jzusnak a minden kivltsgot nlklz, elnyomott emberek irnti szeretetrl, s gy tovbb. De tudtam, hogy a hats el fog maradni. Mrmost a pap hazament, s hrom-ngy hnapig jobban is volt. (Valaki azt mondta, hogy a legtbb lelkigyakorlatot az Atynak s Finak s Szentllek Istennek nevben kezdjk, s vgezni is gy vgezzk, mint ahogy kezdtk, most s mindrkkn rkk a vilg vgezetig. men.) Azutn visszaesett, megint meg akart valakit verni. gy trtnt, hogy eljtt hozzm. Az id tjt nagyon elfoglalt voltam. Noha a pap India egy msik nagyvrosbl jtt, nem tudtam t fogadni. Teht azt mondtam: "Az esti stmra indulok; ha velem akar tartani, akkor j, de mskor nem tudok idt szaktani." Stlni kezdtnk. Korbban mr tallkoztunk, s amint stltunk, fura rzs vett rajtam ert. Valahnyszor ilyenforma rzs kert hatalmba, mindig szba hozom a krdses illet eltt. Teht azt mondtam: "Az a fura rzsem tmadt, hogy maga titkol valamit ellem.
gy van?" Mltatlankodva azt krdezte:
"Mit rt n azon, hogy titkolok? Gondolja, hogy azrt vllalom ezt a hossz utat, s veszem ignybe az n idejt, hogy eltitkoljak valamit?" Azt feleltem: "Nos, fura rzsem tmadt; gondoltam, megkrdem, ez minden." Tovbbstltunk. Van egy t nem messze a helytl, ahol lek. Pontosan emlkszem a helyre. Azt krdezte: "Lelhetnnk valahol?" Azt feleltem:
"Rendben." Leltnk a tavat vez alacsony falra. Azt mondta: "nnek igaza van. Valamit titkolok n ell." Amint kimondta, knnyekben trt ki. gy folytatta: "Olyasmit mondok most el nnek, amit senkinek sem, mita jezsuita lettem. Nagyon kicsi voltam, amikor az apm meghalt. Anym cseld lett. Mosdhelyisgeket, vcket s frdszobkat takartott, olykor napi tizenhat rt dolgozott, hogy biztostsa szmunkra a meglhetst. Annyira szgyellem, hogy mindenki eltt titokban tartottam, s - irracionlis, de sorozatosan bosszt llok rte, s a trsadalom sszes cseldjrt." Transzferlta az rzst. Senki nem rtette, hogy ez a szimpatikus ember mirt viselkedett gy, de attl a pillanattl kezdve, hogy maga megltta az okot, a problma tbb nem fordult el, soha tbb. Attl kezdve megsznt ez a problmja.

 

RMENS ERLKDS NLKL

Meditlni a dolog felett, s utnozni Jzus viselkedsnek klssgeit, ez nem segt sehov.
Nem az a krds, hogy tudod-e utnozni Krisztust, hanem, hogy azz tudsz-e vlni, ami Jzus volt, tudatra bredsz-e, megrted-e, mi megy vgbe benned. Minden ms mdszer, melyet nmagunk megvltoztatsra hasznlunk, ahhoz hasonlt, mint mikor erlkdve tolsz egy lerobbant kocsit. Ttelezzk fel, hogy egy tvoli vrosban van dolgod! A kocsi bedglik tkzben. Micsoda helyzet; az aut nem mkdik! Felgyrjk teht az ingnk ujjt, s elkezdjk tolni a kocsit. s toljuk, s toljuk, s toljuk, s toljuk, mg meg nem rkeznk abba a tvoli vrosba. Azt mondjuk: "Nos, vghezvittk." Majd tovbb toljuk az autt, vgig az ton a kvetkez vrosig. Azt mondod: "Odartnk, nem?" De letnek nevezed ezt? Tudod, mire van szksged? Szakemberre, szerelre van szksged, aki felnyitja a motorhz tetejt, s kicserli a gyjtgyertyt. Fordtsd el a slusszkulcsot, s a kocsi beindul. Szakember kell neked, arra van szksged, hogy magadba tekints, megrtsd a dolgokat, tudatra bredj. Nem rmens erlkdssel. Erfesztsre nincs szksged! Ez az, amirt az emberek oly fradtak, oly elcsigzottak.
Tged s engem arra tantottak, hogy legynk nmagunkkal elgedetlenek. Ez az, amibl a gonosz - pszicholgiai rtelemben - eljn. Mindig elgedetlenek vagyunk, llandan zgoldunk, szakadatlanul erlkdnk. Rajta, mg tbb trekvst, mg s mg tbb erfesztst! De bell rks konfliktus van; igen kevs megrts.

 

MEGSZABADULNI HAMIS VOLTUNKTL

Az n letem sorn egyetlen piros bets nap addott India letben. Nagy nap volt, valban az, a papp szentelsemet kvet nap. Egy gyntatszkben ltem. A plbnin volt egy igen jmbor jezsuita pap, egy spanyol, akit azt megelzen ismertem meg, hogy jezsuita papnvendk lettem. Egy nappal az eltt, hogy bevonultam a novicitusba, gy gondoltam, jobb, ha megtiszttom a lelkiismeretemet mindentl, hogy helyes s tiszta legyek, amikor a novicitusba kerlk, hogy ne kelljen semmit elmondanom a novcius-mesternek. Hosszan kgyzott azon emberek sora, akik ennek az reg spanyol papnak a gyntatszkhez igyekeztek. Volt egy lila szn zsebkendje, mellyel elfedte szemeit, s az volt a szoksa, hogy mormog valamit, ad valami penitencit s elkld. Csupn egy pr alkalommal tallkozott velem, mgis Antonie-nak hvott. gy teht lltam a sorban, s amikor n kvetkeztem, megprbltam a hangomat elvltoztatva gynni. Trelmesen figyelt rm, kirtta a penitencit, megadta a feloldozst, majd azt krdezte: "Antonie, mikor mgy a novicitusba?"
Akrhogy is, erre a plbnira mentem a papp szentelsemet kvet napon. Az reg pap pedig azt krdi tlem, akarok-e gyntatni. Azt feleltem: "J." Mire : "Menj, s lj az n gyntatszkembe!" Azt gondoltam: "Istenem, felszentelt ember vagyok, az gyntatszkben fogok lni." Hrom rn keresztl gyntattam. Virgvasrnap volt, a hsvtra sszegylt tmeg befel tolongott. Amikor kijttem szomor voltam, lehangolt, nem attl, amit addig hallottam, mert felksztettek arra, hogy mi vrhat, s - gyantva, hogy mi megy vgbe a szvemben - semmi nem rzott meg. Tudod, mitl voltam szomor? Reszmltem, hogy ezeket a jmbor kis kzhelyeket adtam nekik: "Szz Mria szeret tged, hozz imdkozz!" s "Emlkezz, hogy Isten a te oldaladon ll!" Vajon ezek az elcspelt frzisok segtettek-e brmit is a rkon?
s amivel n kzdk, az a rk egy fajtja, a tudatosuls hinya, a valsg ismeretnek hinya. gy azon a napon megeskdtem magamnak valamire. Megeskdtem, hogy tanulni fogok, tanulni fogok, hogy - ha majd az egsznek vge - ne mondhassk nekem: "Atya! Amit n mondott nekem, az teljes mrtkben igaz volt, de merben haszontalan!"
Tudatra breds, magunkba pillants. Szakrtv vlva (mrpedig hamarosan szakrtv leszel) nincs szksged arra, hogy pszicholgiai kurzusokon vegyl rszt. Amint kezded megfigyelni, szemmel tartani magad, amint kezded felfogni ama negatv rzseket, megleled a magad tjt arra, hogy magyarzatot adj. s nem kerli majd el figyelmedet a vltozs. De akkor el kell majd bnnod a nagy gonosztevvel, amely nem ms, mint az nmarcangols, az ngyllet, az elgedetlensg nmagaddal.

 

VLOGATOTT HASONLATOK

Beszljnk mg arrl, hogy a vltozs erfeszts nlkl megy vgbe. Kigondoltam egy j hasonlatot erre: a vitorls hajt. Amikor a vitorls haj j szelet kap a vitorljba, annyira erfeszts nlkl siklik, hogy nem kell mst tenni, mint kormnyozni. A hajs nem tri magt; nem tasziglja a hajjt. Hasonl dolog trtnik, amikor a tudatra breds, a megrts rvn a vltozs bekvetkezik.
ttekintettem a jegyzeteim egy rszt, s talltam nhny idzetet, melyek jl altmasztjk amit mondtam. Ezt hallgasstok meg: "A termszetnl nincs semmi kegyetlenebb. Az egsz univerzumban sehol sincs menekvs ettl, s mgsem a termszet az, amely srlst okoz, hanem az ember tulajdon szve." Van ennek rtelme? Nem a termszet okozza a srlst, hanem az ember tulajdon szve.
Van egy trtnet Paddyrl, aki leesett az ptllvnyrl, s dudort kapott az tstl. Feltettk neki a krdst: "Paddy, megsrltl az esstl?" Mire : "Nem, a hirtelen megllstl srltem meg, nem pedig az esstl." Amikor rcsapsz a vzre, a vzben nem keletkezik srls; amikor valami merev trgyra csapsz, az eltrik. A tartsodban, a belltottsgodban van valami merev; merevek benned az illzik. Ezek tkznek bele a termszetbe, ezeknl szenveded el a srlseket, onnan szrmazik a fjdalom.
Itt egy kedves trtnet: a Kelet egyik mondjbl val, csak nem emlkszem, hogy melyikbl.
Miknt a Biblia esetben, itt is lnyegtelen, hogy ki a szerz. Amit mond, az a lnyeg. "Ha a tekintetet semmi sem akadlyozza, lts az eredmny. Ha szabad a fl, halls az eredmny; ha az orr nincs befogva, kpesek vagyunk szagolni; ha a szj szabad, kpesek vagyunk zlelni; ha az elme nem korltozott, blcsessg az eredmny."
A blcsessg akkor tlik el, amikor megvlsz a koncepciid s kondicionltsgod ltal emelt korltoktl. A blcsessg nem olyasmi, amit kapni lehet; a blcsessg nem tapasztalat; a blcsessg nem azt jelenti, hogy a tegnap illziit a ma problmira alkalmazod.
Amikor vekkel ezeltt Chicagban a pszicholgusi diplomm vdsre kszltem, valaki azt mondta nekem: "Rendszerint gy van, hogy egy pap letben tven vnyi gyakorlat az egyves gyakorlat ismtldse tvenszer." Ugyanazon megoldsokhoz trsz vissza: gy meg gy kell kezelni az alkoholistkat; ilyen s ilyen mdon bnni az apckkal; ezen s ezen a mdon kzelteni az elvltakhoz. De ez nem blcsessg. A blcsessg az eme konkrt helyzet, eme konkrt szemly irnti fogkonysg, melyet nem befolysol semmifle mltbl tvett dolog, amely nem a mltbeli tapasztalatok ledke. Ez meglehetsen elt attl, ahogy a legtbb ember gondolkodni szokott.
Hozztennk mg egy mondatot azokhoz, melyeket mr olvastam: "Ha a szv nincs megkemnytve, szeretet az eredmny." Ezekben a napokban sokszor hoztam szba a szeretetet, noha mondtam nektek, hogy semmi sincs, valban semmi, ami elmondhat a szeretetrl. Csak az ellenkezjrl tudunk beszlni. Csak a ktdsekrl tudunk beszlni. De magrl a szeretetrl kifejezetten semmi sem mondhat.

 

SEMMIT SEM MONDVA A SZERETETRL

Hogyan rhatnm le n a szeretetet? gy dntttem, hogy elmondom nektek ama meditciim egyikt, melyekrl egyik j knyvemben rok. Lassan olvasom majd; meditljatok rajta menet kzben, mivel a rvidtett formjt halljtok, msklnben nem tudnm az egybknt fl rs mondanivalt hrom vagy ngy percben sszegezni. Ez egy megjegyzs az evanglium egyik mondathoz.
Korbban Platn egy msik blcs mondsn gondolkodtam: "Senki sem sllyeszthet szolgv egy szabad embert, mivel egy szabad ember mg a brtnben is szabad." Ez hasonlt az evanglium egy msik mondatra: "Ha valaki arra knyszert, hogy tgy meg egy mrfldet, menj kettt!" (V. Mt 5, 41.) Azt hiheted, szolgv tettl azzal, hogy terhet raktl a htamra.
Pedig valjban nem. Ha valaki megksrli megvltoztatni a kls valsgot, s azrt akar brtnn kvl lenni, hogy szabad legyen, akkor valban fogoly. A szabadsg nem a kls krlmnyekben van, hanem a szvben lakik. Ha elrted mr a blcsessget, ki volna kpes szolgv tenni?
Mindenesetre hallgasd meg a szentrs ama mondatt, mely korbban jrt az eszemben!
"Elbocstotta az embereket, azutn felment a hegyre magnyosan imdkozni. Beesteledett, s teljesen egyedl volt ott." (V. Mt 14, 23-24.) Ez az, amirl a szeretet szl! Eszedbe tltt-e valaha, hogy csak akkor szerethetsz, amikor egyedl vagy? Mit jelent szeretettel lenni? Azt jelenti, hogy egy szemlyt, egy helyzetet, egy dolgot a maga valsgban nzel, nem pedig aszerint, amilyennek kpzeled. s azt, hogy a hatsra gy reaglsz, ahogy megrdemli. Aligha mondhat rlad, hogy szereted azt, amit mg csak nem is ltsz. s mi akadlyoz minket a ltsban? A kondicionltsgunk. A koncepciink, a kategriink, az eltleteink, a kivettseik, a kultrnkbl s mltbeli tapasztalatainkbl tvett cmkink. A lts a legkzdelmesebb dolog, amire egy ember vllalkozhat, mivel fegyelmezett, ber elmt kvetel. De a legtbb ember ott kveti el a hibt, hogy inkbb a szellemi tunyasgot vlasztja, mintsem azzal bajldjon, hogy minden egyes embert, dolgot annak egyedisgben, jelen valsgban lsson.

 

ELVESZTVE A KONTROLLT

Ha meg akarod rteni a "kontroll"-t, gondolj egy kisgyerekre, akivel megzleltetik a kbtszert!
Amint a szer tjrja a gyermek szervezett, ltrejn a rszoks, a ktds; a gyerek egsz lnye kbtszerrt kilt. Szer nlkl lenni oly kibrhatatlan gytrelem, melynl mg a hall is kvnatosabbnak ltszik. Gondolj erre a ltvnyra - a test hozzszokott a droghoz! Nos, pontosan ezt tette veled a trsadalom, amikor megszlettl. Nem engedtk neked, hogy lvezd az let rghat, tpll eledelt - nevezetesen, hogy dolgozz, jtssz, mkzz, hahotzz, lvezd az emberek trsasgt, az rzkek s az rtelem rmeit. Megkstoltattk veled a drogot, melyet helyeslsnek, nagyrabecslsnek, {tmogatsnak/}figyelemnek hvnak.
Itt most egy nagy embertl fogok idzni, valakitl, akit A. S. Neillnek hvtak. a Summerhill szerzje. Neill azt mondja, hogy egy gyermek betegsgt az jelzi, ha llandan a szlei krl lebzsel; szemlyek rdeklik. Az egszsges gyereket nem szemlyek rdeklik, hanem trgyak.
Amikor egy gyerek biztos az anyja szeretetben, elfelejti az anyjt; kimegy a laksbl, felfedezi a vilgot; kvncsi. Keres egy bkt, hogy a szjba tegye s egyb ilyesmikkel foglalkozik. Rossz jel, ha a gyermek az anyja krl lebzsel; ilyenkor a gyerek bizonytalan. Lehet, hogy az anyja megprblt szeretetet kicsikarni tle, nem adni neki annyi szabadsgot s biztonsgrzetet, amennyit akar. Szmos, nehezen megfoghat, ravaszul krmnfont mdon az anyja rksen azzal fenyegette a gyereket, hogy elhagyja.
zeltt kaptunk teht klnfle kbtszerekbl: helyeslsbl, figyelembl, sikerbl, cscsra kapaszkodsbl, presztzsbl, "rt rlunk az jsg!"-bl, hatalombl, fnksdibl.
Megzleltettek minket olyasmikkel, mint hogy milyen rzs egy csapat kapitnynak lenni, egy egyttes vezetjnek lenni stb. A kstol nyomn kialakult a ktdsnk, s megjelent a rettegs, hogy elvesztjk a drogokat. Emlkezz, mennyire hinyoltad a kontrollt, emlkezz a rmletre, melyet a buks vagy a hibzs kapcsn reztl, vagy annak nyomn, hogy msok megkritizltak! gy kerltl gyva fggsgbe msoktl, elvesztetted a szabadsgod! Msoknak amilyen mrtkben gylld az ezzel jr szenvedst, olyan mrtkben tallod magad teljesen remnytelennek. Nincs olyan perc, amikor - tudatosan vagy tudat alatt nem frkszed beren msok reakciit, amikor nem hangoldsz rjuk, amikor nem az dobszavukra masrozol!
A tudatra-bredt ember tall defincija: olyan ember, aki tbb nem menetel a trsadalom dobjainak hangjra, olyan ember, aki az nmagbl feltr zene dallamra tncol. Amikor semmibe vesznek, vagy nem rtenek veled egyet, oly kibrhatatlan magnyt rzel, hogy ngykzlb csszva mszol vissza az emberekhez, s koldusknt knyrgsz a tmogatsnak, bztatsnak s megerstsnek nevezett kbtszerrt. Ilyen llapotba jutott emberekkel lni egytt - ez vget nem r feszltsg.
"A pokol a msik ember" mondta Sartre. Mennyire igaz! Amikor a fggsg eme llapotban vagy, mindig illenden kell viselkedned; sohasem lghat a hajad; meg kell felelned az elvrsoknak. Emberekkel lenni egyenl azzal, hogy feszltsgben lsz. Emberek nlkl lenni a magny agnijt, lelki knjait jelenti, mert hinyoznak neked. Elvesztetted a kpessgedet arra, hogy pontosan olyannak lsd ket, mint amilyenek, s megfelelen reaglj rjuk, mivel a rluk alkotott felfogsodat befelhsti a szksg, hogy megkapd a drogjaidat. Annyira ltod csak ket, amennyire segthetnek megszerezni a kbtszered, vagy amennyire fennll annak veszlye, hogy elveszik azt tled! rksen ilyen szemekkel nzegeted az embereket, akr tudsz rla, akr nem. Megkapom-e, amit akarok tlk, nem kapom meg tlk, amit akarok? s ha sem nem segtenek, sem nem gtolnak a drog megszerzsben, akkor nem rdekelnek. Szrny kimondani, de azon tndm, van-e itt kzttetek olyan, akire ez nem ll.

 

(folytats a kvetkez fejezetben)

Mg nincs hozzszls.
 
Blcsessgmag

Aki megtallja nmagt, mr sehol sem tvedhet el.

Lgy olyan, mint brki ms, tgy olyat, mint senki ms.

Az let jtk. Jtszd komolyan, de vedd knnyedn.

 

 
Hírek

KULCS A HOROSZKPHOZ. A sajt asztrolgiai nzpontom rvid vzlata a KARMAASZTROLGUS GONDOLATAI kztt, s ott van a felszll holdcsompontokrl szl tblzat s rvid lers is.

PETI, A FLDNKVLI c. blogregnyem olvashat itt: http://ufovagyok.blogspot.com/ 

A msik blogregnyem, A MICHELANGELO-TITOK, itt olvashat: http://michelangelotitok.blogspot.hu/

Egy j rendszert rtam le A FLD 12 OSZLOPA cm fejezetben. A Men sorbl, vagy IDE kattinttva elrhet. 

2010.09.20. j rs az ANGYALEMBER ZENETEK fejezetben: A vilgvge tegnapeltt lezajlott, ez itt mr az j vilg!

 

 
Szmok
Induls: 2008-03-22