ttrve egy msik gondolatra, itt van a szemlyi rtk egsz krdskre. A szemlyi rtk nem jelenti a self rtkt. Honnan val a self rtke? A munkdban elrt sikereidbl szrmaznak?
Onnan val, hogy sok a pnzed? Sok frfi tall vonznak (ha nnek szlettl), avagy sok n (ha frfi vagy), s ezltal teszel szert r? Mily trkeny mindez, mily tmeneti. Ha a self rtkt taglaljuk, nem beszlnk, valban nem, arrl, hogy milyen a tkrkpnk az emberek tudatban. De szksgnk van-e arra, hogy ettl fggjnk? Valaki akkor rti meg a sajt szemlyi rtkt, ha tbb nem azonostja vagy definilja a sajt self-jt eme tmeneti dolgok alapjn.
Nem vagyok gynyr attl, hogy mindenki annak mond. Valjban nem vagyok sem gynyr, sem rt. Az effajta dolgok megjnnek s elmennek. Holnap egyik pillanatrl a msikra rt szrny lehet bellem, de az mg mindig az "n". Majd, tegyk fel, plasztikai mttet vgeznek rajtam, s megint gynyrv vlok. Valban gynyr lett az "n"?
Sok id kell, hogy tprengjnk ezeken a dolgokon, melyeket gyors egymsutnban rtok zdtottam; de ha az idt rsznntok arra, hogy megrtstek, amit mondtam, arra, hogy hosszabban kitrgyaljuk, az egy aranybnya lenne szmotokra. Tudom, hiszen amikor els zben botlottam ezekbe a dolgokba, micsoda kincset fedeztem fel.
A kellemes lmnyek lvezetess teszik az letet. A fjdalmas lmnyek vezetnek fejldshez, rshez. A kellemes lmnyek lvezetess teszik az letet, de nmagukban nem vezetnek fejldshez. Amelyek rshez vezetnek, azok a fjdalmas lmnyek. A szenveds olyan terletre mutat benned, amelyen mg nem vagy rett, ahol mg fejldnd kell, talakulnod s vltoznod. Ha tudnd, hogyan hasznld ezt a szenvedst, nagyot fejldnl.
A mai alkalommal szortkozzunk a lelki szenvedsre, negatv rzelmeink sszessgre, nem egyenknt, egyesvel vesztegetve velk az iddet! Mr mondtam neked, mit tehetnl azokkal az rzelmekkel. Figyeld meg a csaldst, melyet akkor tapasztalsz, amikor a dolgok nem gy vgzdnek, mint akartad! Vedd szemgyre, mit mond rlad, {ppenhogy terlad}! tlkezs nlkl mondom ezt (msklnben hatalmba kertene az nmegvets). gy figyeld meg, mintha azt egy msik emberben figyelnd. Vedd szemgyre azt a csaldst, azt a depresszit, melyet akkor rzel, amikor brlnak. Mit mond az rlad?
Hallottl mr arrl az emberrl, aki azt krdezte: "Ki mondja, hogy a rettegs nem segt?
Bizony, hogy segt. Nagyon is! Valahnyszor rettegek valami miatt, az nem kvetkezik be!"
Nos, ez bizonnyal segtett neki. Vagy a msik fickrl, aki azt mondja: "Neurotikus az a szemly, aki aggdik valami olyan dolog miatt, ami a mltban nem trtnt meg. Nem hasonlt hozznk, normlis emberekhez, akik olyan dolgok miatt aggdunk, amelyek a jvben nem trtnnek majd meg." Ez a vita trgya. Ez a rettegs, ez az aggodalom, mit mond ez rlad?
A negatv rzsek, minden egyes negatv rzs hasznos a tudatra breds, a megrts szempontjbl. Alkalmat adnak arra, hogy rezd, hogy megfigyeld ket kvlrl. Eleinte a depresszi mg mindig ott lesz, de akkorra mr megszaktottad vele a kapcsolatot. Fokozatosan megrted majd a depresszit. Minl tbbet rtesz belle, annl ritkbban jelentkezik, majd teljesen eltnik. Valsznleg, de akkorra mr ez nem sok vizet zavar. A megvilgosods eltt depresszis voltam. A megvilgosods ta tovbbra is depresszis vagyok. Fokozatosan, vagy akr gyors temben, esetleg hirtelen red el az brenlt, az bersg llapott. Ez az az llapot, amelyben megvlsz a vgyaktl. De emlkezz, mit rtettem vgyon s svrgson. Ilyen rtelemben hasznltam ket: "Ha nem kapom meg azt, amire vgyakozom, megtagadom, hogy boldog legyek." Ez az olyan esetekre vonatkozik, amelyekben a boldogsg a vgy beteljeslstl fgg.
VGY, NEM PREFERLS
Ne nyomd el a vgyat, mert akkor lettelenn vlnl. Energia nlkl maradnl, s az szrny lenne. A vgy, a sz egszsges rtelmben energia, s minl tbb energink van, annl jobb. Ne fojtsd el a vgyat, hanem rtsd megy. rtsd meg! Ne trekedj annyira a vgy betltsre, hanem a vgy megrtsre! s ne tld el egyszeren a vgyad trgyait, hanem rtsd meg azokat; lsd azokat vals fnykben! Azt keresd bennk, amit valjban rnek! Ha egyszeren elfojtani prblod a vgyaidat, s ksrletet teszel vgyad trgynak eltlsre, akkor valsznleg ktdsz ahhoz. Mg ha szemgyre veszed, s azt keresed benne, amit valjban r, megrtheted, hogy hogyan kszted el a talajt a nyomorsg s a csalds s a depresszi szmra, akkor a megrts segtsgvel a vgyad azz alakul majd t, amit gy nevezek: elszeretet, preferls.
Amikor gy jrsz az letben, hogy preferlsz ugyan egyes dolgokat, de nem hagyod, hogy a boldogsgod azok brmelyiktl fggjn, akkor ton vagy a teljes felbreds fel. A teljes felbreds, boldogsg - nevezd, ahogy akarod - a csaldstl mentessg llapota, melyben a dolgokat nem aszerint ltod, hogy te milyen vagy, hanem ahogy azok vannak, amennyiben egy emberi lny szmra ez egyltaln lehetsges. Felszmolni az illzikat, ltni a dolgokat, ltni a realitst. Valahnyszor boldogtalan vagy, valamit hozztettl a valsghoz. Ez a hozztett rsz, {specilisan, amikor kiderl, hogy ez csak hozzttel,} ez az, ami boldogtalann tesz. Ismtlem:
hozztettl valamit, egy benned lv negatv reakcit. A realits szolgltatja az indtkot, te adod a reakcit. A reakcid rvn adtl hozz valamit. Ha megvizsglod azt, amit hozztettl, abban mindig illzit tallsz, kvetelzst, elvrst, svrgst, moh vgyat. Mindig. Bven akad plda az illzikra. De amint megindulsz ezen az svnyen, magad is felfedezed majd mindezt.
Pldul: az illzit, a hibt, amely ama gondolatbl fakad, hogy megvltoztatva a kls vilgot te fogsz vltozni. Nem vltozol, ha csupn a kls vilgodat vltoztatod meg. Ha szerzel magadnak egy j llst, vagy egy j hzastrsat, vagy egy j otthont, vagy egy j gurut, vagy j spiritualitst, te ettl nem vltozol. Olyan ez, mint azt kpzelni, hogy azltal vltoztatod meg a kzrsodat, hogy lecserled a tolladat. Vagy azt, hogy azltal vltoztatod meg a gondolkodsi kpessged, hogy lecserled a kalapodat. Te ezzel nem vltozol tnylegesen, de a legtbb ember minden energijt arra fordtja, hogy megprblja a neki tetsz mdon jrarendezni a kls vilgot. Idnknt sikerl is nekik, s - krlbell t percre llegzetvtelnyi idhz jutnak; de mg ezen id alatt is feszltek, mert az let folyama meg nem ll, az let mindig vltozik.
gy teht, ha lni akarsz, nem lehet lland lakhelyed. Nem lehet olyan hely, amelyen pihenre hajtod a fejedet. A folyamban a helyed. Amint a nagy Konfucius mondta: "Aki lland boldogsgot akar, annak llandan vltoztatnia kell." A folyamban a helyed. De mi vissza-visszanznk, ugye? Ktdnk a mlt dolgaihoz, s ktdnk a jelen dolgaihoz. "Amikor megmarkolod az eke szarvt, nem tekinthetsz htra." (V. Lk 9, 62.) rmt lelnl egy meldiban? rmt lelnl egy szimfniban? Ne ragadj meg a zene nhny taktusnl. Ne ragadj meg egy pr hangnl. Hagyd ket tovaszllni, hagyd ket tovafolyni. A szimfnia teljes lvezete abban rejlik, kszen vagy-e hagyni, hogy a hangok elszlljanak. Ezzel szemben, ha valamely taktus megragadn a fantzidat, s azt kiltand a zenekarnak: "ezt jtssztok jra meg jra meg jra", akkor ez tbb mr nem lenne szimfnia.
Ismered az reg mullah, Naszr-ed-Din mesit? Legends alak, akit a grgk is, a trkk is, a perzsk is maguknak kvetelnek. Misztikus tantsait trtnetekbe foglalta, ltalban mulatsgos trtnetekbe. s a trtnet megoldst mindig maga az reg Naszr-ed-Din jelentette.
Trtnt egyszer, hogy Naszr-ed-Din egy gitrt nyaggatott, csupn egy hangot piszklva. Egy id utn tmeg gylt kr (a dolog a piactren trtnt), s az egyik ember, mikzben a fldn lt, gy szlt: "Szp ez, amit jtszol, Mullah, de mirt nem varilod kiss, ahogyan ms zenszek szoktk?" "Azok a bolondok - mondta Naszr-ed-Din -, azok keresik a megfelel hangot, n pedig megtalltam."
ILLZIHOZ RAGASZKODVA
Amikor csimpaszkodsz, rombolod az letet; amikor brmibe belekapaszkodsz, megsznsz lni.
Ezzel vannak tele az evanglium oldalai. s a megrts az, aminek rvn e felismersig eljut valaki. A megrts. rts meg egy msik illzit is, hogy a boldogsg nem azonos azzal, hogy valami feldob vagy kellemes izgalommal tlt el. Tovbbi illzi, hogy ez az izgalom a vgy beteljeslsbl kvetkezik. A vgy aggodalmat szl, s elbb vagy utbb - msnapossg kvetkezik. Amikor mr eleget szenvedtl, akkor mr taln kszen llsz arra, hogy ezt meglsd. Addig egyszeren csak izgalmakkal tpllod magad. Olyan ez, mintha nyalnksgokkal tpllnl egy versenylovat. Tortval s borral traktlnd. Ilyesmivel nem szoktak versenylovat etetni.
Olyan ez, mintha emberi lnyeknek kbtszert adnl. Nem kbtszerrel szoktad teletmni a gyomrodat. J telre, rgs kzben zlelgethet, tpll telre s italra van szksg. nmagadrt kell mindezt megrtened.
Egy tovbbi illzi az, hogy ezt valaki ms megteheti helyetted, hogy valamifle megment vagy guru vagy tant kpes ezt megtenni rted. A vilg legnagyobb guruja sem kpes megtenni helyetted mg egy lpst sem. Azt neked magadnak kell megtenned. Szent goston oly csodlatosan mondta: "Hallgati kzl sokakrt maga Jzus Krisztus sem tudott tenni semmit."
Vagy, hogy megismteljem azt a kedves arab mondst: "Az es lnyege ugyanaz, de a mocsarakban a tviseket nveszti, a kertekben pedig a virgokat." Te vagy az, akinek meg kell tennie. Senki ms nem tud segteni. Te vagy, akinek meg kell emsztenie az telt, te vagy, akinek meg kell rtenie. Helyetted senki ms nem kpes megrteni. Te vagy, akinek trekednie kell. Helyetted senki nem trekedhet, kereshet. s ha az igazsgot htod, akkor azt neked kell keresned. Senkire nem tmaszkodhatsz.
Van egy msik illzi is, miszerint fontos, hogy tiszteljenek, szeressenek, rtkeljenek, hogy fontosak legynk. Sokan azt mondjk, hogy termszetes ksztetsnk van arra, hogy szeressenek, rtkeljenek, hogy tartozzunk valakihez. Ez tveds. Add fel ezt az illzit, s megtallod a boldogsgot. Termszetes ksztets van bennnk arra, hogy szabadok legynk, termszetes ksztetsnk van arra, hogy szeressnk, de nem arra, hogy szeressenek bennnket.
A pszichoterpiai sszejveteleinken idnknt tallkozom egy nagyon is htkznapi
problmval: Senki sem szeret engem, akkor pedig hogyan lehetek boldog? Legyen br frfi vagy n, a kvetkez magyarzatot adom neki: "Azt akarja ezzel mondani, hogy soha nincs egy olyan pillanat, amikor elfeledn, hogy nem szeretik nt, amikor elereszten nt ez az rzs, s boldog lenne?" Ht persze, hogy van.
Egy hlgy, pldul, moziban l, figyelmt teljesen lekti a film. A darab egy vgjtk, harsnyan nevet, s abban az ldott pillanatban elfelejt emlkezni arra, hogy t senki sem szereti, senki sem szereti, senki sem szereti. Boldog! Azutn kijn a mozibl, s a bartnje, akivel egytt nztk a filmet, elmegy az udvarljval, s magra hagyja. gy a hlgy elkezd gondolkodni: "Minden bartnmnek udvarol valaki, csak nekem nem. Milyen boldogtalan vagyok. Senki nem szeret engem."
Indiban sok szegny ember most jut odig, hogy tranzisztoros rdija legyen, ami valsgos luxus. "Mindenkinek van mr tranzisztoros rdija - hallani -, csak nekem nincs; milyen boldogtalan vagyok." Amg a tranzisztoros rdi hasznlata nem vlt ltalnoss, ezek az emberek tkletesen boldogok voltak nlkle. Ugyanez a helyzet a te esetedben. Tkletesen boldog voltl mindaddig, amg valaki azt nem mondta neked, hogy nem lehetsz boldog, ha nem szeretnek tged. Boldog lehetsz gy, hogy nem vesznek krl szeretettel, nem kvnnak tged, senkire nem gyakorolsz vonzst. A realitssal val kapcsolatod tesz boldogg. Ez az, ami boldogsgot ad, a valsggal pillanatrl pillanatra ltestett kontaktus. Ez az, ahol Istent megtallod; ez az, ahol boldogsgot tallsz. De a legtbb ember nem ll kszen arra, hogy ezt meghallja.
Egy tovbbi illzi az, hogy kls esemnyeknek hatalmukban ll srteni tged, ms embereknek hatalmukban ll srteni tged. Holott nincs. Te vagy az, aki e hatalomhoz juttatod ket.
Egy msik illzi, hogy mindaz vagy, azon cmkk sszessgbl llsz, amelyeket az emberek aggattak red, vagy amelyeket nmagadra aggattl. Pedig nem, de nem m! Nem kell teht ragaszkodnod hozzjuk. Ha egy napon valaki azt mondja nekem, hogy egy gniusz vagyok, s n ezt komolyan veszem, nagy gondba kerlk. Meg kell felelnem a magas mrcnek, s tartanom kell a magassgot. Krdezskdnm kell minden elads utn: "Tetszett a dolog? Mg mindig gy tallod, hogy gniusz vagyok?" Na ltod? gy teht, amit tenned kell, az a cmke sszezzsa! Zzd ssze, s szabad vagy! Ne azonosulj ama cmkvel! Azt valaki ms hiszi. Ez az, ahogy az az ember tapasztalt tged abban a pillanatban. Tnyleg gniusz vagy? Avagy tdtt alak, netaln nehz ember, kemny di vagy? Misztikus vagy? rlt vagy? Valjban mit szmt az? Feltve, hogy tovbbra is tudatban vagy {annak, hogy ppen milyen vagy}, s az letet pillanatrl pillanatra led. Mily csodlatos megfogalmazst nyert ez az evanglium szavaiban: "Nzztek az g madarait: nem vetnek, s nem aratnak, nem gyjtik be a termst.
Nzztek a mezei liliomokat: nem fradoznak, s nem fonnak." (V. Mt 6, 26. 28; Lk 12, 24. 27.) Ez a valdi misztikus szava, az, aki tudatra bredt.
Szval, mirt aggdsz? Kpes vagy-e aggodalmaid rvn akr egyetlen momentumot is hozzadni az letedhez? Mirt a trds a holnap kapcsn? Van-e let a hall utn? Tovbb lek-e a haln utn? Mirt a trds a holnap kapcsn? Lpj a mba! Valaki azt mondta: "Az let olyasmi, ami megtrtnik velnk, mg mi buzgn gykdnk ms terveken." Ez sznalmas. lj a jelen pillanatban! Ez egyike ama dolgoknak, melyek veled megtrtnnek, s mely trtnsre rjssz, mihelyt tudatra bredsz. Egyszerre csak azon kapod magad, hogy a jelenben lsz, zlelgeted minden pillanatt, amint azt megled. Egy msik elgg megbzhat jel az, amikor hallod a szimfnit, egyik dallamot a msik utn, anlkl, hogy meg akarnd azt lltani.
EMLKEKET DDELGETVE
Ez tvezet minket egy msik ttelre, egy msik tmra. De ez az j tma ersen ktdik ahhoz, amit mondtam s javasoltam arra, hogy legynk tudatban mindannak, amit hozztesznk a valsghoz. Tegyk meg most ezt a bizonyos egy lpst.
Egy jezsuita meslte nekem a minap, hogyan beszlt vekkel ezeltt New Yorkban, ahol az id tjt igen npszertlenek voltak a Puerto Ricbl jtt bevndorlk valamifle incidens miatt. Kgyt-bkt kiltott rjuk mindenki. gy teht ez a jezsuita azt mondta a beszdben: "Hadd olvassak fel nektek nhny olyan dolgot, amit az emberek New Yorkban mondogattak bizonyos bevndorlkrl." Amit felolvasott nekik, az valjban az volt, amit az emberek korbban mondtak az rekrl, a sktokrl, a nmetekrl s minden ms bevndorlsi hullm tagjairl, akik vekkel korbban rkeztek New Yorkba! Nagyon is fejn tallta a szget, amikor azt mondta: "Ezek az emberek nem hozzk magukkal a bnzst; akkor vlnak bnzkk, amikor itt bizonyos helyzetekkel kerlnek szembe. Meg kell rtennk ket. Haszontalan dolog eltletbl cselekedni, ha javtani akartok a helyzeten. Megrts kell, nem eltls." Ez az, ahogyan nmagadban a vltozst hozod. Nem eltls rvn, nem azltal, hogy lehordod magad mindennek, hanem azzal, hogy megrted, mi megy vgbe. Nem azltal, hogy tiszttalan reg bnsnek nevezed magad. Nem, nem, nem, nem!
A tudatra breds rdekben ltnod kell, s ebben akadlyoz, ha eltleted van. Csaknem mindenre s mindenkire eltlettel tekintnk. Ez szinte elg is ahhoz, hogy brkit elbtortalantson.
Olyan ez, mint tallkozni egy rgen ltott barttal. "H, Tom - mondom -, de j, hogy ltlak!"
Meglelem. Kit lelgetek? Tomot vagy a vele kzs emlkeimet? Egy l emberi lnyt, vagy egy valamilyen emlkeket idz alakot? Annak idejn gy hittem, hogy Tom egy vonz fick, s most felttelezem, hogy mg mindig az. Felttelezem, hogy mg mindig megfelel a rla alkotott elkpzelseimnek, asszociciimnak s emlkeimnek. gy teht meglelem. t perccel ksbb gy tallom, hogy megvltozott, s tbb nincs vele kzs dolgom. Tvedsbl leltem meg.
Ha ltni akarod, mennyire igaz mindez, figyelj: egy Indibl val apca lelkigyakorlatra megy.
A kzssg minden tagja azt mondja: ", tudjuk, ez rsze az karizmjnak; rkk szellemi mhelyekbe ltogat, s lelkigyakorlatokon vesz rszt; sohasem fog vltozni." Mrmost gy esik a dolog, hogy a nvrben ezttal valban vltozst hoz ez a szellemi mhely vagy csoportfoglalkozs vagy effle. Megvltozik; mindenki szleli a klnbsget. s azt mondjk:
"Jsgos g! Nhny dologban eljutottl a valdi megltshoz, ugye?" Valban gy van, s a klnbsg lthat a nvr viselkedsben, a testtartsban, az arcn. Mindenkivel ez trtnik, amikor bels vltozson megy keresztl. Ez a vltozs nyomokat hagy az arcon, a szemekben, a testtartson. Nos, a nvr visszamegy a kzssgbe, s mivel a kzssg elfogult, kialakult vlemnye van rla, tovbbra is az eltlet szemvegn keresztl tekintenek r. Egyedl k nem veszik szre a vltozst. Azt mondjk: "Nos, gy tnik, a nvrnek valamivel jobb a hangulata, tbb a lelkiereje, de nem kell sokat vrnunk, s depresszis lesz megint." s nhny hten bell a nvr valban depresszis megint; az reakcijuk vltja ki a nvr reaglst. Mire mindnyjan azt mondjk: "Na ltod, megmondtuk elre; a nvr nem vltozott." A tragdia abban ll, hogy vltozott, csupn a tbbiek nem vettk azt szre. A felfogsnak vgzetes kvetkezmnyei lehetnek a szeretet s az emberi kapcsolatok esetben.
Brmiben ll is egy kapcsolat, bizonyosan magval hoz kt dolgot: a felfogs tisztasgt (mr amennyire kpesek vagyunk erre; nmelyek vitatjk, hogy milyen mrtkben tehetnk szert tiszta felfogsra, de nem hiszem, hogy brki is vitatn annak kvnatos voltt, hogy kzeltsk azt) s a vlasz pontossgt. Sokkal valsznbb a pontos vlasz, ha a felfogs tiszta. Ha a felfogs hamis, torz, akkor valszntlen a pontos vlasz.
Hogyan szerethetsz valakit, akit mg csak nem is ltsz? Valban ltod azt, akihez ktdsz? Valban ltod azt, akitl flsz, s aki irnt pp ezrt ellenszenvet rzel? Mindig gylljk is azt, amitl flnk.
"Az a blcsessg kezdete, ha fled az Urat!" - mondjk nekem idnknt az emberek. (V. Zsolt 111/110/, 10; Pld 1, 7; 9, 10; Sir 1, 16.) De vrj egy percet! Remlem rtik ezek az emberek, hogy mit beszlnek, mert amitl flnk, azt mindig gylljk. Mindig el akarjuk puszttani, szabadulni akarunk tle, s el akarjuk kerlni. Amikor flsz valakitl, ellenrzsed van irnta.
Mindaddig ellenrzssel illeted azt a szemlyt, amg flsz tle. s nem is ltod azt az embert, minthogy utadban llnak az rzelmeid. Mrmost ez ppgy igaz abban az esetben is, amikor vonzdsz valakihez. Amikor belp az igaz szeretet, a sz szokott rtelmben nincs tbb benned rokonszenv vagy ellenszenv az emberek irnt. Tisztn ltod ket, s ennek megfelelen viselkedsz. De emberi mivoltodnak ezen a fokn tovbbra is az utadban llnak a rokonszenv, az ellenszenv, a preferencik, a vonzdsok stb. Ezrt tudatban kell lenned msok irnti eltleteidnek, rokonszenvednek, ellenszenvednek, vonzalmaidnak. Mindezek kondicionltsgodbl kvetkeznek, jelen vannak. Hogyan lehet, hogy olyan dolgok tetszenek neked, melyek nekem nem tetszenek? Mert a kultrd klnbzik az enymtl. A neveltetsnk is klnbz. Szvesen eszem bizonyos dolgokat, melyekkel ha megknlnlak, undorral fordulnl el.
India egyes rszein vannak emberek, akik szeretik a kutyahst. Msoknak pedig felfordulna a gyomruk, ha megmondank nekik, hogy a felszolglt steak kutyahsbl kszlt. Mirt? Ms kondicionltsg, ms programozottsg. A hinduk rosszul lennnek, ha megtudnk, hogy marhahst ettek, mg az amerikaiak nagyon lvezik. Azt krdezed: "Na, de mirt nem esznek marhahst?" Ugyanazon okbl, amirt te nem ennl a kedvenc kutydbl. Ugyanazon okbl. A marha az indiai paraszt szmra az, ami a kedvenc kutyd a szmodra. Nem akarja megenni. Beptett kulturlis eltlet lp mkdsbe, vdelmet adva annak az llatnak, amelyre a mezgazdasgi stb. munkk kapcsn igen nagy szksg van.
Teht valjban mirt szeretek bele egy emberbe? Mirt van az, hogy szerelmes vagyok egyfajta emberbe, s nem egy msikba? Azrt, mert kondicionlt vagyok. Kialakult kpem van arrl, tudat alatt, hogy pontosan ez a tpus ember kell nekem, vonz engem. gy ht, amikor tallkozom ezzel az ember-el, flig szerelmes leszek. De valban lttam t? Dehogyis!
Akkor ltom majd t, ha mr hzassgot ktttnk; akkor jn a felbreds. s ez az, amikor a szeretet elkezddhet. A szeretethez ugyanakkor egyltaln semmi kze sincs annak, hogy valaki szerelmes. Az nem szeretet, az vgy, get vgy. Akarod, teljes szvedbl, hogy az imdott teremtmny azt mondja, hogy vonznak tall. Ez roppant j rzst jelent szmodra. Idkzben mindenki ms azt krdi: "Mi a fent lt ez a fi abban a lnyban?" De ez a fi kondicionltsga {nem pedig a ltsa, hiszen} - nem lt. Azt mondjk, a szerelem vak. Hidd el nekem, semmi sem annyira tisztn lt, mint az igazi szeretet, semmi. A vilgon a legtisztbban lt dolog. A szenvedly vak, a ktds vak. A vgy, a ragaszkods, a svrgs vak. De ez nem valdi szeretet.
Ne nevezd ezeket szeretetnek. Na persze, magtl rtetdn, ezt a szt a legtbb modern nyelvben megszentsgtelentettk. Az emberek szeretkezsrl s szerelembe essrl beszlnek. Mint a kisfi, aki azt krdi a kislnytl: "Voltl mr flig szerelmes?" Mire a vlasz: "Nem, de a bokmat mr megtttem."
Szval mirl is beszlnek az emberek, amikor szerelmesek lesznek? Az els dolog, amire szksgnk van, az a felfogs tisztasga. Az embereket nem fogjuk fel tisztn, aminek egyik oka nyilvnval: a felfogs tjba llnak az rzelmeink, a kondicionltsgunk, az, hogy mi tetszik, s mi nem. Meg kell birkznunk ezzel a tnnyel. Mi tbb, meg kell birkznunk valami sokkal inkbb alapvet dologgal: a kvetkeztetseinkkel, az eszminkkel, a fogalmainkkal, az elgondolsainkkal. Hiszed vagy sem, minden koncepcinak, amely azzal a szndkkal szletett, hogy segtsen minket kapcsolatba lpni a realitssal, vgs eredmnye az, hogy korltt vlik szmunkra a valsggal val kapcsolat ltrehozsban, minthogy elbb vagy utbb elfeledkeznk arrl, hogy a szavak nem maga a dolog. A koncepci nem azonos a realitssal.
Ezek klnbznek. Ezrt mondtam nektek korbban, hogy Isten megtallsban a vgs korlt maga az "Isten" sz s a koncepci Istenrl. Utadba ll, ha nem vigyzol. Segt szndk hozta ltre; lehet segtsg, de lehet korlt is.
KONKRETIZLS
Valahnyszor egy fogalom szempontjbl kzeltek, az olyasmi, amit szmos egynre alkalmazhatok. Nem konkrt, pontos megnevezsrl van sz, mint Mary vagy John, amelynek nincs konceptulis jelentse. Egy fogalom brmilyen szm egynre alkalmazhat, vgtelen szm egyedre. Az elgondolsok egyetemesek. Pldul, a "levl" sz alkalmazhat egy fa minden egyes levelre kln-kln; ugyanez a sz illeti az sszes fa minden tnylegesen ltez levelt egyttvve. Mi tbb, ugyanez a sz vonatkozik az sszes fa sszes levelre, nagyokra, kicsikre, zsengkre, elszradtakra, srgkra, zldekre, fgefalevlre.
gy teht, ha azt mondom neked, hogy lttam egy levelet ma reggel, akkor valjban nincs fogalmad arrl, mit lttam. Lssuk, rted-e ezt. Arrl igenis van kped, hogy n mit nem lttam. Nem llatot lttam. Nem kutyt lttam. Nem emberi lnyt lttam. Nem cipt lttam. gy teht van valamifle halvny elkpzelsed arrl, hogy mit lttam, de az nincs pontosan meghatrozva, nincs konkrtt tve.
Az "emberi lny" nem az semberre utal, nem a civilizlt emberre, nem a felnttre, nem a gyerekre, nem frfire vagy nre, nem erre vagy arra a konkrt letkorra, nem eme vagy arra a kultrra, hanem a koncepcira. Konkrtnak rtdik az emberi lny; sohasem tallsz az ember fogalmnak mindenben megfelel univerzlis emberi lnyt. gy teht a koncepcid irnyt mutat, de sohasem teljes pontossggal; elvti az egyedisget, a konkrtsgot. A koncepci univerzlis.
Amikor az elgondolsaimrl beszlek, adok neked valamit, s mgis mily keveset adtam. A koncepci igen rtkes, hasznos a tudomny szmra. Pldul, ha azt mondom, hogy itt mindenki llat, tudomnyos szempontbl ez tkletesen pontos lenne. De az llatoknl valamivel tbbek vagyunk. Ha azt mondom, hogy Mary Jane llat, ez igaz; de mivel elhagytam valami alapveten fontosat vele kapcsolatban, a kijelents tves; igaztalanul rosszul rinti.
Amikor azt mondom valakire, hogy n, ez igaz; de az illetben van egy sereg dolog, amelyek nem illenek a "n"-rl alkotott koncepciba. mindig az a konkrt, egyedi n, akit csupn megtapasztalni lehet, de koncepcival megragadni nem. Nekem kell ltnom a konkrt szemlyt, n kell megtapasztaljam, magam kell benyomst szerezzek rla. Az egynrl szerezhet benyoms, de nem szerezhet rla koncepci.
Maga a szemly a gondolkod elme hatsugarn tl van. Kzletek bizonyra sokan bszkn nevezik magukat amerikainak, mint ahogy sok indiai alighanem bszke, ha indiainak nevezik.
De mi az, hogy "indiai", mit jelent az "amerikai"? Ez egy konvenci; nem rsze az illet mivoltnak, lnyegnek. Csupn cmkd van, ez minden. Valjban nem ismered az illett.
Mindig hinyzik valami a koncepcibl, mindig kimarad valami rendkvl fontos, valami rtk, ami csak a realitsban tallhat, ami konkrt egyedlisg, egyedi dolog. A nagy Krishnamurti oly jl foglalta ezt ssze, amikor gy szlt: "Attl a naptl kezdve, hogy a madr nevt megtantod a gyereknek, a gyerek soha tbb nem ltja azt a madarat." Mennyire igaz! A gyerek az els alkalommal egy pihs, lnk, mozg valamit lt, s te azt mondod neki: "verb". A kvetkez napon, amikor a gyerek lt egy msik pihs, mozg valamit, az elz napihoz hasonlt, azt mondja: ", verebek. Lttam mr verebet. Unom a verebeket."
Sohasem fogsz unatkozni, ha a dolgokat nem a koncepciidon keresztl szemlled. Minden egyes dolog egyedi. Minden verb klnbzik minden ms verbtl, dacra a hasonlsgnak. Az azonossgok meglte nagy segtsg, gy tudunk elvonatkoztatni, fogalmat alkotni, hogy koncepcink lehessen. Nagy segtsg a kommunikci, az oktats, a tudomny szempontjbl.
Ugyanakkor flrevezet is, s akadlyozza eme konkrt egyed szemllst. Ha a koncepcidon kvl nem tapasztalsz mst, nem tapasztalod a realitst, mert a realits konkrt. A koncepci segtsg. Vezet tged a realits fel, de amikor oda megrkezel, sztns rrzsednek, intucidnak kell brednie, ill. kzvetlen tapasztalatra kell tllnod.
Msik fontos jellemzje egy koncepcinak az, hogy statikus, mg a valsg lland mozgsban, vltozsban van. Ugyanazon a nven emlegetjk a Niagara-vzesst, pedig az a vztmeg llandan vltozik. Van olyan sz, hogy "foly", de a folyban a vz lland mozgsban van. Egy szavad van arra, hogy "test", pedig a testben a sejtek llandan megjulnak. Ttelezzk fel, pldul, hogy roppant szl fj odakint, s a honfitrsaimnak el akarom magyarzni, milyen a viharos amerikai szl vagy hurrikn. Befogom teht egy szivarosdobozba, hazaviszem, s azt mondom: "Ezt nzd meg!" Nincs benne semmifle szl, ugye? Minthogy befogtuk. Vagy ha arra az rzsre vagy kvncsi, milyen egy foly sodrsa, n pedig hozok egy vdrrel belle.
Megsznt az ramls abban a pillanatban, hogy vdrbe tettem. Abban a pillanatban, hogy a dolgokat koncepciba zrod, megsznik az ramlsuk; statikuss, halott vlnak. Egy megfagyott hullm nem hullm. Egy hullm alapveten mozgs, akci; nem hullm, amikor megfagyasztod. A koncepcik fagyottak. A valsg cseppfolys.
Vgl pedig, ha hihetnk a misztikusoknak (s ezt megrteni, vagy akr elhinni nem okoz nagy nehzsget, de senki sem ltja ezt azonnal): a valsg teljes, de a szavak s a koncepcik szilnkokra trdelik a valsgot. Ez az, amirt oly nehz fordtani egyik nyelvrl a msikra, mivel minden egyes nyelv msflekppen vagdalja a realitst. Azt az angol szt, hogy "home" lehetetlen lefordtani francira vagy spanyolra. A "casa" sz nem teljesen azonos a "home" szval, a "home"-hoz az angol nyelvre {s mentalitsra} jellemz asszocicik kapcsoldnak.
Minden nyelvben vannak lefordthatatlan szavak s kifejezsek, mert a realitst felszabdaljk, llandan hozzadnak valamit, elvesznek valamit, s a nyelvhasznlat llandan vltozik. A realits egy teljes egsz, mi pedig felszabdaljuk azt koncepcik gyrtshoz, a klnbz rszek jelzsre pedig szavakat hasznlunk. Ha letedben sohasem lttl volna llatot, s egy napon tallnl egy farkat - csupn egy farkat -, s valaki azt mondan neked, hogy "ez egy farok", el tudnd-e kpzelni, hogy mi az, ha fogalmad sem lenne arrl, hogy milyen egy llat?
A fogalmak tnylegesen szilnkokra trdelik a ltst, az intucit, a valsg, mint egsz megtapasztalst. Ez az, amit a misztikusok mindig is mondanak. A szavak nem adhatnak valsgot. Csupn irnyt mutatnak, jeleznek. tmutatknt hasznld azokat, hogy eljuthass a valsghoz. De mihelyt elred azt, a koncepciid hasznavehetetlenek lesznek.
Egy hindu pap egyszer vitba keveredett egy filozfussal, aki azt lltotta, hogy Istenhez val utunk vgs korltja az "Isten" sz, az Istenrl alkotott koncepci. A pap megbotrnkozott ezen, de a filozfus azt mondta: "A szamr, melynek htn eljutsz egy hzig, nem hasznlhat arra, hogy belpj vele a hzba. A koncepci arra szolgl, hogy odig eljuss vele; ott mr nincs szksged r, nlkle kell tovbb haladni."
Nem kell misztikusnak lenned annak megrtshez, hogy a valsg olyasmi, amit nem lehet szavakkal vagy koncepcikkal megragadni. A realits megismershez tudst meghalad ismeret kell.
Vajon clt rnek-e ezek a szavak? Azok, akik kzletek olvastk a The Cloud of the Unknowing sorait, felismerik e megfogalmazst. Kltk, festk, misztikusok s a nagy filozfusok mind megsejtik ennek igazt. Ttelezzk fel, hogy egy napon figyelek egy ft.
Mostanig, valahnyszor figyeltem egy ft, azt mondtam: "Nos, ez egy fa." De ma, amikor nzem a ft, nem egy ft ltok. Legalbbis nem azt ltom, amit ltni szoktam. Ltok valamit egy gyermek jdonsgra tekint szemvel. Nincs szavam r. Ltok valami egyedlit, teljest, ramlsban lvt, szttretlent. s mulok. Ha azt krdeznd tlem: "Mit lttl?" mit gondolsz, milyen vlaszt adnk? Nincs r szavam. Nincs sz a valsgra. Mert mihelyt egy szt teszek ahhoz, mris visszajutunk a koncepcikhoz.
s ha nem tudom kifejezni ezt a realitst, amely az rzkszerveim ltal lthat, hogyan fejezhet ki az, ami nem lthat a szem, nem hallhat a fl szmra? Hogy lehet szt tallni Isten valsgra? Kezded mr rteni, amit az egyhz llandan tant, s amit Aquini Tams, goston s mindenki ms mond azzal, hogy Isten egy misztrium, felfoghatatlan az emberi elme szmra?
A nagy Karl Rahner utols levelei egyikt egy fiatal nmet kbtszer-lveznek rta, aki korbban tle krt segtsget. A narks azt mondta: "Ti, teolgusok, Istenrl beszltek: de hogyan lehetne meghatrozan fontos ez az Isten az n letemben? Hogyan segthetne ez az Isten elhagynom a drogot?" Rahner azt mondta neki: "Be kell vallanom nnek teljes szintesggel, hogy szmomra, miknt mindig, Isten most is teljes misztrium. Nem rtem, micsoda Isten; senki sem rtheti. Megsejtseink vannak, gyantsaink, halvny sejtelmnk; akadozva, szaggatottan kibktt, pontatlan prblkozsaink vannak a misztrium szavakba foglalsra. De nincs r sz, nincs r mondat."s Londonban azt mondta Rahner egy csoport teolgushoz beszlve: "A teolgus feladata mindent Istenen keresztl magyarzni, s magyarzni Istent mint megmagyarzhatatlant." Megmagyarzhatatlan misztrium. Sem megismerni, sem kifejezni nem tudjuk. Annyit mondunk: "Ah, ah!"
A szavak tmutatk, nem ler jellegek. Tragikus, hogy az emberek tveszmkbe esnek, {rtsd akr: dogmatika,} mert azt hiszik, hogy ami Istennel kapcsolatos, abban a sz maga a dolog. Hogyan lehetsz ennyire rlt? Lehetnl ennl rltebb? Ott, ahol az emberi lnyekkel vagy fkkal vagy levelekkel vagy llatokkal kapcsolatos, a sz mg ott sem maga a dolog. Mondand teht, hogy ami Istennel kapcsolatos, abban a sz maga a dolog? Mirl beszlsz?
Amikor San Franciscban egy hasonl foglalkozst tartottam, azt mondta nekem az egyik rszvev, egy nemzetkzileg ismert szentrstuds: "Egek! nt hallgatva rjttem, hogy egsz letemben blvnyimd voltam!" Vlemnyt nyltan vllalta. "Korbban soha eszembe nem tltt, hogy blvnyt imdtam. A blvnyom nem fbl vagy fmbl kszlt; tudati, mentlis blvny volt." k az igazn veszlyes blvnyimdk. Egy igen nehezen megfoghat, szvevnyes szubsztancia, az rtelem rvn lltjk el Istenket.
Amire r akarlak vezetni, az a rbreds a krltted lv valsgra. "Tudatra bredni" azt jelenti: figyelemmel ksrni, megfigyelni, mi megy vgbe benned, krltted. Nagyon is pontos az, hogy "vgbemegy". A fk, a f, a virgok, az llatok, a szikla, a valsg egsze mozgsban van. Ezt figyeljk meg, ez figyelmnk trgya. Mily alapvet az emberi lny szmra, hogy ne csupn nmagt figyelje meg, de az egsz valsgot is. Fogva tartanak a koncepciid? Ki akarsz trni brtndbl? Akkor nzz; figyelj meg; tlts rkat a megfigyelssel! Mit figyelj meg?
Brmit. Az emberek arct, a fk formjt, egy madarat repls kzben, egy halom kvet, figyeld, amint n a f! Kerlj kapcsolatba a dolgokkal, nzd meg ket! Remlhet, hogy akkor kitrsz majd eme, ltalunk kifejlesztett merev mintk kzl, kitrsz majd abbl, amit gondolataink s szavaink a nyakunkba varrtak. Remlhet, hogy megltjuk. Mit ltunk meg?
Azt a dolgot, melyet kivlasztottunk, eldntve rla, hogy realitsnak nevezzk, brmi legyen is a szavak s koncepcik mgtt. Ez egy spiritulis gyakorlat - kapcsoldik a spiritualitshoz -, {azaz:} kapcsoldik ahhoz, hogy kitrsz a ketrecedbl, a koncepcik s szavak brtnbl.
Mily szomor, ha leljk az letnket, s sohasem ltjuk azt egy gyermek szemvel. Ez nem jelenti azt, hogy teljesen meg kell vlnod a koncepciidtl; azok nagyon rtkesek. Br nlklk kezdnk, van egy nagyon pozitv funkcijuk. A fogalmaknak ksznhet, hogy rtelmnket kibontakoztatjuk. A felhvs nem arra szl, hogy gyermekekk vljunk, hanem hogy olyann legynk, mint a gyerekek. (V. Mt 18, 3.) Ki kell kerljnk az rtatlansg korbl, ki kell zessnk a paradicsombl; az "n" s a "magam" ki kell fejldjk e koncepcik rvn. De ekkor vissza kell trnnk a paradicsomba. Szksgnk van arra, hogy ismt megvltassunk. A rgi embert, a rgi termszetet, a kondicionlt self-et le kell vetni; visszatrni - anlkl, hogy {jra} gyerekek lennnk a gyermeki llapotba. Amikor nekikezdnk az letnek, csodlkozssal tekintnk a realitsra, de ez nem a misztikusok intelligens, hanem a gyermek formlatlan csodlkozsa. Ezutn elhal a csodlkozs; helybe a nyelv, a szavak s a koncepcik fejlesztse unalmat kltztet. Ezutn, remlheten, ha szerencsnk van, visszatrnk a csodlkozshoz.
TANCSTALANUL A SZAVAKKAL
Dag Hammarskjld, az Egyeslt Nemzetek volt ftitkra, oly gynyren fejezte ki: "Isten nem hal meg azon a napon, amikor nem hisznk tbb egy szemlyes istensgben. De mi meghalunk azon a napon, amikor tbb nem ragyogja be letnket a naponta megjul csodlkozs lland sugrzsa, melynek forrsa tl van minden rvelsen." Nem kell vitznunk egy sz miatt, mert az "Isten" csupn egy sz, egy koncepci. Az ember sohasem perlekedik a valsg miatt; mi csak a vlemnyekkel szllunk vitba, a koncepcikkal, a megtlsekkel. Mellzd a koncepcikat, ejtsd a vlemnyedet, szmold fel az eltleteidet, trld a megtlseidet, s meg fogod ltni.
"Quia de deo scire non possumus quid sit, sed quid non sit, non possumus considerare de deo quomodo sit, sed quomodo non sit." Ez Aquinoi Szent Tams bevezetje a teljes Summa Theologica kapcsn: "Minthogy Istennel kapcsolatban nem mondhatjuk, hogy micsoda, hanem csak azt, hogy mi nem, teht nem beszlhetnk arrl, hogy miknt ltezik, hanem csak arrl, hogy miknt nem." Mr emltettem, hogyan kommentlta Tams a Bothius ltal rt De Sancta Trinitate cm munkt, melyben azt mondja, hogy Istenrl alkotott tudsunk legmagasabb rend formja: ismerni Istent, mint az ismeretlent, tamquam ignotum. s a Questio Disputata de Potentia Dei cm mvben Tams azt mondja: "Ez az, ami alapvet az ember Istenre vonatkoz ismereteiben: tudni, hogy nem ismerjk Istent." Ezt az riembert a teolgusok fejedelmnek tekintettk. Misztikus volt, akit idkzben szentt avattak. Jl elksztett talajon llunk.
Indiban van egy szanszkrit monds az effajta dologra: "neti, neti." Azt jelenti: "nem az, nem az." Tams a sajt mdszert gy emlti, mint via negativa mdszert, azaz a negatv t mdszert. C. S. Lewis naplt rt amg a felesge haldoklott. gy nevezi: A Grief Observed.
Amerikai nt vett felesgl, akit igen szeretett. Azt mondta a bartainak: "A hatvanas veimben Isten megadta nekem, amit a hszas veimben nem adott meg." Alighogy sszehzasodtak, a felesge nagy fjdalmak kzepette rkban meghalt. Lewis azt mondta, hogy egsz hite sszeomlott, mint egy krtyavr. Emitt nagy hitvd, keresztny apologta volt, de amikor lesjtott a baj, azt krdezte magtl: "Kicsoda Isten? Szeret atya vagy a nagy lveboncol?"
Mindkettre jcskn akad plda!
Emlkszem, hogy amikor tulajdon anym rkos lett, a nvrem azt mondta nekem: "Tony, mirt engedte Isten mindezt megtrtnni a Mamval?" Azt feleltem: "Kedvesem, a mlt vben egy milli ember halt hen Knban aszly miatt, s nem krdeztl semmit." Idnknt a legjobb, ami velnk trtnhet, az, ha a valsg tudatra brednk mihelyt szerencstlensg sjt, mivel akkor megtalljuk a hitet, amint C. S. Lewis is. Mint mondotta, korbban sohasem tmadt ktsge afell, hogy az let nem r vget a halllal; de ebben nem volt tbb biztos, amikor a felesge meghalt. Mirt? Mert az asszony lete oly fontos volt a szmra. Lewis, mint tudjuk, mestere az sszehasonltsoknak, az analgiknak. gy beszl: "Olyan ez, mint egy ktl. Valaki azt krdi tled: `Elbr-e ez hatvan kilnyi terhet?' Azt feleled: `Igen.' `Nos, akkor le fogjuk engedni a legjobb bartodat ezen a ktlen.' Erre azt mondod: `Vrjunk csak! Hadd vizsgljam meg azt a ktelet ismt!' - Most mr nem vagy biztos benne."
Lewis arrl is rt a napljban, hogy semmit sem tudhatunk Istenrl, mg az Istenre vonatkoz krdseink is abszurdak. Mirt? Olyan ez, mintha egy vakon szletett ember azt krdezn tled:
"A zld szn vajon forr vagy hideg?" Neti, neti, nem az. "Rvid, avagy hossz?" Nem az.
"des-e, avagy keser?" Nem az. "Kerek vagy ovlis, netaln szgletes?" Nem az, nem az. A vak embernek nincsenek szavai, nincs koncepcija egy sznre, melyrl nincs fogalma, nincs intucija, nincs tapasztalata. Csak analgikban beszlhetsz hozz. Mindegy, mit krdez, csak ez felelhet r: "Nem az!" C.S. Lewis valahol azt rja, hogy olyan ez, mint azt krdezni, hny perc van a srga sznben. Mindenki komolyan vehetn a krdst, vitatkozhatna felette, klre is mehetne. Az egyik ember azzal ll el, hogy huszont rpa van a srga sznben, a msik azt mondja: "Nem, tizenht burgonya", s mr ugranak is egymsnak. Nem az, nem az!
Ez az, ami az Istenre vonatkoz emberi tuds vgs hatra: tudni, hogy nem ismerjk. A mi nagy tragdink az, hogy tl sokat tudunk. Azt hisszk, hogy tudjuk, ez a mi tragdink; gy sohasem trjuk fel. s tnyleg, Aquini Tams (aki nem csupn teolgus, de nagy filozfus is) ismtelten rmutat: "Az emberi elme minden erfesztse mg egy kznsges lgy lnyegt sem kpes teljesen feldolgozni."
KULTURLIS KONDICIONLTSG
Beszljnk mg a szavakrl! Korbban mr mondtam nektek, hogy a szavak hordereje korltozott. Ehhez mg valamit hozz kell tennem. Vannak szavak, amelyek semmire sem vonatkoznak. Pldul: n indiai vagyok. Mrmost, ttelezzk fel, hogy hadifogoly vagyok Pakisztnban, s azt mondjk nekem: "Nos, ma nt elvisszk a hatrra, ahonnan pillantst vethet a hazjra." Kivisznek ht a hatrra, n pedig ttekintek a tloldalra, s azt gondolom:
", hazm, n gynyr hazm! Falvakat ltok, s fkat s hegyeket. Ez az enym, a szlfldem!" Egy id utn az egyik r gy szl: "Elnzst, tveds trtnt. Mg tovbbi hsz kilomtert kell megtennnk." Mire reagltam? Semmire. Leragadtam annl a sznl, hogy India. De a fk nem India; a fk azok fk. Valjban nincsenek sem orszghatrok, sem megyehatrok vagy birtokhatrok. Az emberi elme hzta oda azokat; ltalban az ostoba, moh politikusok. Az n hazm hajdann egy orszg volt; most ngy. Ha nem vigyzunk, lehet, hogy hat lesz. Akkor majd hat zszlnk lesz, hat hadseregnk. Ez az, amirt sohasem ltsz engem tisztelegni egy zszl eltt. Utlok minden nemzeti zszlt, mert tveszmt testestenek meg.
Mi eltt tisztelgnk? n a humanits eltt tisztelgek, nem egy zszl eltt, melyet egy hadsereg vesz krl.
A zszlk az emberek fejben lteznek. Akrhogy is, a sztrunkban ezer s ezer olyan sz van, amelyeknek semmi kzk sincs a valsghoz. Mgis rzelmeket keltenek bennnk! gy azutn elkezdnk ltni olyan dolgokat, melyek nincsenek is ott. Mi tnyleg ltjuk India hegyeit, amikor pedig azok nem is lteznek, s tnylegesen ltunk indiaiakat, holott k szintn nem lteznek.
Az nk amerikai kondicionltsga ltezik. Az n indiai kondicionltsgom ltezik. De ez nem valami szvdert dolog. Mostanban a harmadik vilg orszgaiban sok sz esik a "kulturlatlansgrl". Mit is neveznek "kultrnak"? Nem ugrlok az rmtl e sz hallatn.
Mit is jelent ez? Azt, hogy szeretnl megtenni valamit, mert arra kondicionltak? Azt, hogy szeretnl rezni valamit, amely rzs kondicionlt voltodbl fakad? Vajon nem gpies letet jelent-e mindez? Kpzeljk el, hogy egy orosz hzaspr adoptl egy amerikai bbit, s Oroszorszgba viszi. Fogalma sincs arrl, hogy Amerikban szletett. Neveltetse sorn mindvgig oroszul beszl; l-hal az orosz hazrt; gylli az amerikaiakat. A sajt kultrja nyomta r blyegt; titatta t sajt irodalma. Kultrjnak szemvegn keresztl tekint a vilgra. Mrmost, ha gy hordod a kultrdat, mint a ruhdat, akkor minden rendben van. Egy indiai asszony szrit visel, egy amerikai valami mst, egy japn n a kimonjt. De senki sem azonostja nmagt a ruhjval. De a kultrd viselsben sokkal elszntabb vagy. Bszke vagy a kultrdra. Arra tantanak, hogy lgy bszke r. Szeretnk akkora hangslyt adni ennek, amekkort csak lehet.
Itt van az n jezsuita bartom, aki azt mondta nekem: "Valahnyszor ltok egy koldust vagy szegny embert, nem tudom megtenni, hogy ne adjak neki alamizsnt. Az anymtl vettem t ezt a szokst." Az desanyjnak szoksa volt, hogy enni adott brmely arra jr szegny embernek. Azt mondtam a bartomnak: "Johnny, nem erny munkl benned, hanem knyszer, amely j a koldus szempontjbl, mgis knyszer." Emlkszem egy msik jezsuitra, aki a mi bombay-beli jezsuita provincink egyik zrt kr sszejveteln egyszer azt mondta neknk:
"Nyolcvan ves vagyok; hatvant ve jezsuita. Soha el nem mulasztottam a meditci idejt - egyetlen egyszer sem." Mrmost, ez lehet valban csodlatra mlt, de ppgy lehet knyszer is.
Semmi nagyszersg nincs benne, ha gpiesen trtnt. Egy akci gynyrsge nem abbl fakad, hogy szokss vlt, hanem ama kpessgnkbl, hogy felfogjuk a dolgokat, tudatos hozzllsunkbl, abbl, hogy tisztn fogjuk fel a dolgokat, s megfelel vlaszt adunk rjuk.
Mondhatok igent az egyik koldusnak, s nemet a msiknak. Nem knyszert semmifle, a mltbeli tapasztalataimbl vagy a kultrmbl fakad kondicionltsg, programozottsg. Senki sem sulykolt belm semmit, vagy ha mgis, akkor tbb nem annak alapjn reaglok.
Ha rossz tapasztalatokra tettl szert egy amerikaival, vagy megharapott egy kutya, vagy kellemetlen emlkeid vannak egy bizonyos tellel kapcsolatban, akkor leted htra lv rszben annak befolysa alatt llsz majd. s ez baj! Meg kell tle szabadulnod. Ne hurcold magaddal mltbeli tapasztalataidat! Valjban mg a kellemeseket se cipeld magaddal! Tanuld meg, mit jelent valamit a maga teljessgben megtapasztalni, azutn ne trdj tovbb vele, s vedd a kvetkez momentumot, anlkl, hogy az elz befolysolna! Ha gy tennl, akkor a mlt oly kicsi poggyszval jrnd az letet, hogy akr a t fokn is kpes lennl tbjni. Tudnd, mit jelent az rk let, mert az rk let: az "rgvestmost" van, az idtlen jelenben. Csak gy fogsz belpni az rk letbe.
De mennyi kacatot cipelnk magunkkal! Hozz sem kezdnk a feladathoz, hogy felszabadtsuk magunkat, hogy eldobljuk a poggyszt, hogy nmagunk legynk. Sajnlattal mondom, hogy brmerre jrok, mindentt tallok mohamednokat, akik a vallsukat, az imjukat, a Kornt arra hasznljk, hogy nmagukat eltrtsk ettl a feladattl. s ugyanez vonatkozik a hindukra s a keresztnyekre{, s persze politikusokra s krnyezetvdkre, munkamnisokra, szemlyfggkre s alkoholistkra, stb.} is.
El tudod kpzelni azt az emberi lnyt, akit tbb nem befolysolnak a szavak? Akrhny {s nem akrmilyen...} szt mondhatsz neki, s mg mindig becsletes tisztasggal viszonylik hozzd. Mondhatod neki: "n Ikszipszilon bboros rsek vagyok", de trgyilagos marad; olyannak lt, amilyen vagy. Nem befolysolja a cmke.
MEGSZRT VALSG
Szeretnk mg valamit mondani arrl, miknt fogjuk fel a valsgot. E gondolat rzkeltetsre hadd hozzak egy hasonlatot. Az Egyeslt llamok elnke jelzseket kell, hogy kapjon a polgroktl. Rmban a ppa az egsz egyhztl kap visszajelzseket. Sz szerint millinyi dologgal traktlhatnnk ket, melyeket k aligha lennnek kpesek fogadni, mg kevsb feldolgozni. Van teht nhny ember, akiket kivonatok, sszegzsek ksztsvel bznak meg, azzal, hogy mint megfigyelk szrjk meg az adatokat; vgl az informcik egy rsze a vezetk asztalra kerl. Velnk ugyanez trtnik. Testnk minden egyes prusa, sejtje, valamennyi rzkszervnk visszajelzseket ad a valsgrl. De llandan kiszrnk dolgokat. Ki hajtja vgre ezt? A kondicionltsgunk? A kultrnk? A programozottsgunk? Tanttatsunk, hogy a dolgokat hogyan lssuk, s hogyan tapasztaljuk? Szrv lehet mg az anyanyelvnk is. Ez az lland szrs oly nagy mrtk, hogy a tnyleges dolgok idnknt mr nem is lthatk. Vess egy pillantst egy paranois emberre, aki mindig fenyegetve rzi magt valamitl, ami nincs is ott, aki a valsgot llandan az t rt egyes mltbeli tapasztalatok vagy kondicionltsga alapjn fogja fel!
De ltezik egy msik dmon is, aki a szrst vgzi. gy hvjk: ktds, vgy, svrgs. A balsors gykere a svrgs. A svrgs torztja, rombolja az szlelst, felismerst. Flelmek s vgyak znek minket. Samuel Johnson azt mondta: "Csodlatosan sszpontostja az elmt annak tudata, hogy egy hten bell lgni fogsz az akasztfn." Trlsz minden mst, csupn a flelemre vagy a vgyra vagy a svrgsra koncentrlsz. Szmos rtelemben kbtszerfggk lettnk fiatal korunkban. gy nttnk fel, hogy szksgnk legyen msokra. Mi vgre? Hogy elfogadjanak bennnket, hogy helyeseljenek neknk, hogy nagyra rtkeljenek, hogy megtapsoljanak - hogy mindazt megadjk neknk, amit k sikernek neveznek. Ezek mind olyan szavak, melyeknek nincs kze a valsghoz. Kitallt dolgok, konvencik, de szre sem vesszk, hogy semmi kzk sincs a realitshoz. Mi a siker? Olyasmi, amirl egy csoport gy dnttt, hogy j dolog. Egy msik csoport majd gy hatroz, hogy ugyanaz a dolog rossz. Ami Washingtonban j, az taln rossznak ltszik a kartauzi szerzetesek valamely rendhzban. Ami politikai krkben siker, azt taln kudarcnak tekintik ms krkben. Ezek konvencik. De, ugye, realitsknt kezeljk ket?
Fiatal korunkban boldogtalansgra programoztak bennnket. Arra tantottak, hogy a boldogsg rdekben pnzre, sikerre, egy gynyr vagy jkp partnerre van szksged az letben, j llsra, bartokra, spiritualitsra, Istenre - vlaszd, amelyiket akarod. Ha nem szerzed meg ezeket a dolgokat, nem leszel boldog, ezt mondtk neknk. Nos, ez az, amit ktdsnek nevezek. A ktds olyan hiedelem, amely szerint valami nlkl nem leszel boldog. Ha egyszer ez meggyzdsedd vlik, ha bekerl a tudatalattidba, ha lted mlyen gykerezik az effajta gondolkodsban, akkor vged van.
"Hogyan lehetnk boldog, ha nem lennk j egszsgben?" - krdezed. De mondok neked valamit. Tallkoztam rkban haldokl emberekkel, akik boldogok voltak. Hogyan lehettek boldogok, ha tudtk, hogy meg fognak halni? Nos, azok voltak. "Hogyan lehetnk boldog, ha nem lenne pnzem?" Az egyik ember egy milli dollrt tart a bankban, s nem rzi magt biztonsgban; a msik embernek gyakorlatilag egy vasa sincs, de cseppet sem rzi fenyegetve magt. Mskpp programoztk, ennyi az egsz. Az elbbit hasztalan gyzkdni arrl, hogy mit tegyen; neki megrtsre van szksge. A gyzkds nem nagy segtsg. Azt kell megrtenie, hogy programozott; tves hiedelemben l. Lsd meg valtlan voltt, vedd szre, hogy puszta fantzia!
Mit tesznek az emberek egsz letkben? rksen harcolnak; kzdenek, kzdenek, kzdenek.
Ezt nevezik tllsnek. Amikor az tlag amerikai azt mondja, hogy megkeresi a mindennapi meglhetsre valt, akkor valjban nem a mindennapit keresi, nem bizony! Sokkal tbbje van, mint amennyit az lethez brnia kell. Gyere el az n hazmba, s meg fogod ltni. Az lethez nincs szksg erre a temrdek gpkocsira. Az lethez nem kell televzi. Az lethez nincs szksg szptszerekre, cicomra. Nem kell az lethez az a rengeteg ruha. De prbld errl meggyzni az tlag amerikait! Agymosst kaptak; mindnyjan programozottak. Dolgoznak s vgydnak, hogy megszerezhessk a kvnt trgyat, amely boldogg teszi ket. Hallgasd ezt a sznalmas trtnetet - a te trtnetedet, az enymet, mindenki trtnett: "Amg meg nem szerzem ezt a trgyat (pnzt, bartsgot, brmit), addig nem leszek boldog; svrognom kell, hogy megszerezzem, s ha mr az enym, akkor azrt svrgok, hogy megtartsam. , mily kellemes izgalom tlt el: ez a trgy az enym!" De meddig tart ez? Nhny percig, legfeljebb nhny napig. Amikor megkapod a vadonatj kocsidat, meddig tart a kellemes izgalom? Amg valamely msik ktdsed veszlybe nem kerl.
Ami a kellemes izgalmat illeti, az igazsg az, hogy szmomra egy id utn frasztv lesz. Mondtk nekem, hogy az ima a kivl dolog; mondtk, hogy Isten a nagyszer dolog, mondtk, hogy a bartsg a remek dolog. s - nem tudva, hogy tnylegesen mi az ima, hogy valjban mi Isten, vagy hogy igazbl mi a bartsg -, nagyra tartottuk. De egy id utn szmunkra unalmass lettek - runtunk az imra, Istenre, a bartsgra. Ht nem sznalmas? s nincs menekvs, vgkpp nincs menekvs. Boldognak lenni - ezt az egy modellt adtk neknk. Ms modellt nem adtak neknk. Kultrnk, trsadalmunk, s - sajnlom, hogy ezt kell mondanom - mg a vallsunk sem adott ms modellt.
Kineveztek bborosnak? Min megtiszteltets! Megtiszteltets? Azt mondtad, megtiszteltets? Rossz szt hasznltl. Azrt mondtad gy, merthogy msok vgyakoznak, trtetnek az ilyesmi utn. Beleestl abba a hibba, amit az evanglium "a vilgnak" nevez. El fogod veszteni a lelkedet. Vilg, hatalom, presztzs, gyzelem, siker, tisztelet stb. ezek nem ltez dolgok.
Megnyered a vilgot, de elveszted a lelkedet. Az egsz leted res, morcos s sivr. Nincs semmi benne.
Csupn egyetlen kivezet t van, spedig az, ha megszabadulsz a beld ltetett programtl.
Hogy valsthat ez meg? gy, hogy tudatra bredsz programozott voltodnak. Nem vltozhatsz meg a vltozsra trekvs szndkval {!!}; nem vltozhatsz meg eszmk ltal; nem vltozhatsz meg j szoksok felvtelvel. A viselkedsed taln vltozik, de te nem. Te csak a tudatra breds rvn {vltozhatsz s} vltozol, s a megrts ltal. Amikor knek ltod a kvet, s paprdarabnak a paprdarabot, akkor tbb nem hiszed, hogy a k rtkes gymnt, nem hiszed, hogy a darab papr egy millird dollrra szl csekk. Amikor ltod ezt, megvltozol. Tbb nincs erszak ama prblkozsaidban, hogy megvltoztasd magad.
Msklnben az, amit vltoztatsnak nevezel, egyszeren annyi, mintha ms helyre tolnd a szobdban a btorokat. A viselkedsed megvltozott, de te nem.
LELKI FGGETLENSG
Az egyetlen md a vltozsra az, hogy vltoztatsz a felfogsodon. De mit is jelent a felfogs?
Hogyan is fogunk hozz? Gondold meg, mennyire rabul ejtettek minket a klnbz ktdsek; t akarjuk formlni a vilgot, hogy megtarthassuk a ktdseket, melyekre lland fenyegetst jelent a vilg. Flek, hogy valamely bartom taln nem szeret tbb; taln valaki mst rszest elnyben. Minduntalan gyelnem kell arra, hogy vonz maradjak, mert meg kell tartanom t. Valaki agymosott engem, gy n azt hiszem, hogy szksgem van arra, hogy a bartom szeressen. Pedig valjban nem. Senki szeretetre nincs szksgem; csupn annyi kell, hogy kapcsolatban maradjak a realitssal. Ki kell trnm a brtnmbl, ebbl a programozottsgbl, kondicionltsgbl, ezekbl a hibs kpzetekbl, ebbl a fantzilsbl; ki kell trnm bellk a valsgba. A valsg szeretetre mlt; valami abszolt boldogsg, rm.
Az rk let "rgvestmost" van. Krlvesz minket, mint a halat az cen, de halvny fogalmunk sincs rla. Tlontl zavar, nyugtalant a ktdsnk {s eltakarja a valsgot ellnk}. Idnknt a vilg jrarendezi nmagt, hogy megfeleljen a ktdsnknek, gy mi azt mondjuk:
"Nagyszer! Igen! Az n csapatom gyztt!" De vrj csak egy kicsit; a dolog hamarosan megvltozik; holnapra depresszis leszel. Mirt tesszk ezt meg jra s jra?
Vgezd nhny percig ezt a kis gyakorlatot: gondolj valamire vagy valakire, amihez vagy akihez ktdsz; ms szval olyan valamire vagy valakire, ami vagy aki nlkl nem hiszed, hogy boldog lehetsz. Lehet az llsod, a karriered, a hivatsod, a bartod, a pnzed, brmi. s mondd ennek a trgynak vagy szemlynek: "Valjban nincs is szksgen rd ahhoz, hogy boldog lehessek.
Csupn megtvesztem, flrevezetem magam, amikor azt hiszem, hogy nlkled nem leszek boldog. Nincs igazn szksgem rd a boldogsgomhoz; nlkled is boldog lehetek. Nem vagy a boldogsgom, nem vagy az rmm." Ha valamely szemlyhez ktdsz, legyen br frfi vagy n, nem lesz nagyon boldog, amikor hallja, hogy gy beszlsz, de folytasd ennek dacra is!
Mondhatod titokban, a szved mlyn. Mindenesetre kapcsolatba kerlsz majd az igazsggal; ttrsz egy kpzelgst. A boldogsg az illziktl mentes llapot, a megvls az illziktl.
Vagy kiprblhatnl egy msik gyakorlatot: gondolj arra az idre, amikor megtrt szvvel, mlyen lesjtva rezted magad, s azt hitted, tbb soha nem leszel ismt boldog (meghalt-a frjed, meghalt a felesged, elhagyott a legjobb bartod, elvesztetted a pnzedet). Mi trtnt?
Az id nem llt meg, s ha sikerlt felszedni egy msik ktdst, vagy tallni valakit vagy valamit, akihez vagy amihez ktdj, mi trtnt a rgi ktdssel? Valjban nincs is szksged r ahhoz, hogy boldog lehess, ugye? Ez leckl szolglhatott volna, de soha nem tanulunk.
Programozottak vagyunk; kondicionlt emberek. Mily felszabadt dolog rtelmileg fggetlenn vlni mindentl! Ha csak egy msodpercre megtapasztalnd, kitrnl a brtndbl, s megpillantand a szabad eget. Egy napon, taln, mg replni is fogsz.
Fltem ezt kimondani, de beszltem Istennel, s elmondtam Neki, hogy nincs szksgem r {sem}. Kezdeti reakcim ez volt: "Ez annyira szemben ll mindennel, amellyel egytt nttem fel." Mrmost egyesek kivtelt akarnak tenni az Istenhez val ktdskkel. Azt mondjk: "Ha Isten az az Isten, akinek vlemnyem szerint lennie kellene, akkor nem fog tetszeni Neki, hogy lemondok irnta val ktdsemrl." Rendben van, ha gy gondolod, hogy Isten nlkl nem leszel boldog, akkor ennek az "Istennek", akire gondolsz, semmi kze sincs a valdi Istenhez.
lombeli helyzetre gondolsz; a koncepcid jr az eszedben. "Istentl" idnknt meg kell szabadulnod, hogy megtalld Istent. Errl megannyi misztikus beszl neknk.
Annyira elvakultunk, hogy nem vettk szre az alapvet igazsgot, hogy a ktdsek inkbb srtik, mint segtik a kapcsolatokat. Emlkszem, mennyire ijedt voltam, amikor azt mondtam egy kzeli bartomnak: "Valjban nincs szksgem rd. Igazn boldog lehetek nlkled. gy tallom, azltal lvezhetem valban a trsasgodat, hogy ezt elmondom neked - nincs tbb nyugtalankods, nincs tbb fltkenysg, nincs tbb trekvs a msik hatalmamban tartsra, nincs tbb ragaszkods a msikhoz. Felemel dolog gy lenni veled, hogy n rlk neked, de nem ktdm hozzd. Szabad vagy; akrcsak n."
De biztos vagyok benne, hogy sokatok szmra ez olyan, mintha idegen nyelven beszlnk.
Szmomra sok, igen sok hnapba telt ezt teljesen felfogni, mrpedig - s ezt jl jegyezd meg - jezsuita vagyok, akinek lelkigyakorlatai pontosan e krl forognak, noha elvtettem a clt, mert a kultrm, s szles rtelemben vve a trsadalom, amelyben lek, azt tantottk nekem, hogy a ktdseim szemvegn t tekintsek az emberekre. Idnknt jl szrakozom, azt ltva, hogy mg a ltszatra oly trgyilagos emberek, mint a pszichoterpia mveli s a lelki vezetk, mg k is azt mondjk valakirl: "Remek ember, nagyszer fick, igazn szimpatikus." Ksbb rjvk: azrt szimpatikus szmomra, mert n szimpatikus vagyok a szmra. Magamba tekintek, s gy tallom, hogy jra meg jra felbukkan bennem valami: ha nagyrabecslshez s dicsrethez ktdnk, akkor aszerint szemlljk majd az embereket, hogy hogyan fogadjk a ktdsnket, vagy hogy tplljk-e bennnk a ktdst. Ha politikus vagy, s meg akarod vlasztatni magad, mit gondolsz, hogyan fogsz nzni az emberekre, mi vezeti majd az emberek irnti rdekldsedet? Azrt az emberrt fogsz aggdni, aki szmodra a szavazatot hozza. Ha a szex rdekel, mit gondolsz, hogyan tekintsz majd a frfiakra s a nkre? Ha a hatalomhoz ktdsz, olyan szn szemvegen t nzed majd az embereket. A ktds rombolja azt a kpessgedet, hogy tudsz szeretni. Mi a szeretet? A szeretet fogkonysg, a szeretet tudatossg.
Hogy egy pldt mondjak: egy szimfnit hallgatok, de ha csupn a dobok hangjra figyelek, akkor nem hallom a szimfnit. Mi az, hogy szeret szv? Egy szeret szv kpes felfogni az let egszt, minden embert; egy szeret szv nem kemnyti meg magt egyetlen szemly vagy dolog irnt sem. Mihelyt olyan ktds alakul ki benned, mint amilyen rtelemben n e szt hasznlom, abban a pillanatban szmos ms dolgot kizrsz. Szemed csak a ktdsed trgyra van; csak a dobok szmra van fled; a szv bekemnyedett. Mi tbb, vaksg ll be, mert az ilyen szem tbb nem ltja objektven sajt ktdse trgyt. A szeretet maga utn vonja a felfogs tisztasgt, objektivitst; semmi sem lt olyan tisztn, mint a szeretet.
Lgy olyan, mint brki ms, tgy olyat, mint senki ms.
Az let jtk. Jtszd komolyan, de vedd knnyedn.
Hírek
KULCS A HOROSZKPHOZ. A sajt asztrolgiai nzpontom rvid vzlata aKARMAASZTROLGUS GONDOLATAIkztt, s ott van a felszll holdcsompontokrl szl tblzat s rvid lers is.